Zeman se sejde s Hamáčkem v Ostravě. Babiš mu poslal koaliční smlouvu přes Ovčáčka

Autor: ČTK, vei - 
16. 5. 2018
00:00

Miloš Zeman se v Ostravě, kde je nyní na třídenním výjezdu, setká s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Při jednání během čtvrtečního dopoledne by měli probrat situaci kolem jednání o vládě. Potvrdil to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ve čtvrtek se zároveň sejde i premiér v demisi Andrej Babiš s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. 

Podle dřívějších informací se měl Zeman s Hamáčkem sejít příští týden ve středu, oba politici se ale potkají již tento týden ve čtvrtek v 11:00 v Ostravě, kde je Zeman na krajské cestě. Dá se předpokládat, že Hamáček bude Zemana informovat o postupu vyjednávání o vládě.

Mluvit nepochybně budou o koaliční smlouvě a programovém prohlášení. Hamáček může s prezidentem předjednat také jména sociálnědemokratických ministrů. Podle zákulisních informací například Zeman nesouhlasí s tím, aby se ministrem zahraničí stal Miroslav Poche (ČSSD).

Ve čtvrtek v 18:30 se na úřadu vlády setkají také předsedové ANO a KSČM Babiš a Filip. Jedním z hlavních témat bude požadavek komunistů, aby v programovém prohlášení vlády nebylo zakotveno rozšiřování české účasti na vojenských misích.

Ovčáček pošťákem

Miloš Zeman už si může také pročítat v návrhu koaliční smlouvy i programového prohlášení případné menšinové vlády ANO a ČSSD s tolerancí komunistů. Premiér v demisi Andrej Babiš mu dokumenty poslal už minulý týden, přes „spolehlivého hradního poláka“ – hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.  

„Ano, poslal jsem ho (programové prohlášení) ten den, když přilétal v pátek z Varšavy (v pátek 11. 5. – pozn. red.). Poslal jsem ho normálně v obálce panu Ovčáčkovi a on ho předal v pátek večer,“ odpověděl novinářům na dotaz Blesk Zpráv Babiš.

Žádnou zpětnou reakci ale premiér od prezidenta podle svých slov ani po šesti dnech zatím nemá. První možné výtky tak může slyšet až dnes předseda ČSSD Jan Hamáček v Ostravě. „Nemám, slíbil jsem panu prezidentovi, on o to projevil zájem, tak jsem mu to nabídl a určitě příště, pokud tam bude něco, určitě mě osloví, nebo vysloví svůj názor,“ je připravený Babiš na případné Zemanovy připomínky.  když bude mít, tak mu jí předám a pokud tam bude něco, tak mě určitě osloví anebo vysloví svůj názor,“ čeká Babiš na případnou diskusi s prezidentem.  

Video Babiš si udělal z Ovčáčka pošťáka. Zeman tak může studovat programové prohlášení - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Zeman podle Ovčáčka další schůzku k vládě v této chvíli neplánuje. O schůzku zatím nepožádal ani Babiš. Novinářům před odletem na summit EU do Sofie řekl, že zatím k setkání není důvod. Zdůvodnil to čekáním na referendum sociální demokracie. Zpravodaji Blesk Zpráv zároveň řekl, že koaliční smlouvu poslal v obálce Ovčáčkovi na Hrad. 

„Pokud vznikne nějaká situace, že bude potřeba konzultovat s panem prezidentem, tak ho požádám o schůzku, vždycky jsem dostal termín velice rychle,“ řekl Babiš.

Video Miloš Zeman navštívil obec Jakartovice na Opavsku. Původem cizinec poděkoval prezidentu Miloši Zemanovi za zastání se Srbů. - Karel Janeček
1080p 720p 360p

Doporučujeme
bobin135 ( 17. května 2018 09:30 )

Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní, nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. Těmto lidem (je to tedy polovina národa) uniká ona složitá mnohotvárnost, komplementarita, mnohoznačnost světa. Nepřipomíná vám to něco?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa