Zemanův poradce Nejedlý se přiživuje na státních benzinkách. Stlačeným plynem

Autor: ČTK, Mii - 
15. 5. 2018
20:26

Firma ATM Energy, jejímž spolumajitelem je poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý, provozuje na benzinových pumpách po celém Česku stanice plnicí vozidla stlačeným zemním plynem (CNG). Jde přitom o pumpy EuroOil, jež patří společnosti Čepro spadající pod ministerstvo financí. V úterý to uvedla Mladá fronta Dnes (MfD). Čepro odmítá, že by ATM Energy byla neoprávněně zvýhodněna. Státní distributor paliv v prohlášení uvedl, že v roce 2014 vyhlásil veřejné výběrové řízení.

Čepro s Nejedlého firmou podle listu spolupracuje od konce roku 2014, kdy ATM Energy existovala jen několik měsíců. První stanici plnicí vozidla CNG postavila na konci roku 2015. Mluvčí společnosti Čepro Lenka Svobodová pro MfD nicméně odmítla, že by Nejedlému v byznysu se státem pomohlo to, že je poradcem prezidenta Zemana.

Společnost ATM Energy byla podle mluvčí spolu s ostatními firmami oslovena v druhém pololetí roku 2014. Ostatními firmami byla podle deníku pětice společností platících na trhu za zavedené firmy.

ATM Energy může podle smlouvy, kterou se státní společností uzavřela, na čerpacích stanicích Čepro provozovat vlastní výdejní zařízení, které si sem sama předtím umístí. Nejedlého firma by měla prodávat CNG na 22 stanicích EuroOil, například v Mladé Boleslavi, Kyjově, České Třebové či v Tovačově.

V České republice je podle údajů Českého plynárenského svazu v současnosti přes 170 plnicích stanic stlačeného zemního plynu, dodává deník. Stát i EU v poslední době vypisují milionové dotace, aby si města mohla pořídit k přírodě šetrnější autobusy na CNG.

Podle úterního vyjádření generálního ředitele Čepra Jana Duspěvy nabídka míst k provozování CNG vysoce převyšuje poptávku. „Pro další výstavbu je k dispozici celkem 147 čerpacích stanic, o které se mohou potenciální zájemci i nadále hlásit. Zároveň proto touto cestou vyzýváme potenciální obchodní partnery k navázání spolupráce,“ uvedl.

„Pan Lukoil“ v Zemanově týmu

Nejedlý je označován za jednoho z klíčových mužů Zemanova okolí. V minulosti se například účastnil jednání Miloše Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

V minulosti byl mimo jiné jednatelem firmy Lukoil Aviation Czech, a to od jejího vzniku v září 2007 do června 2015, kdy společnost přešla do likvidace. Právě této společnosti přitom soud v dubnu 2016 uložil zaplatit státu smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky, sankce vyplývala z kontraktu na obměnu zásob leteckého petroleje. I přes dlouhodobý spor se státem Zeman ovšem Nejedlého ve funkci podržel.

Zeman popsal, proč si Nejedlého nechává ve svém týmu:

Video Zemanův názor na Nejedlého - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
svestkybudou ( 15. května 2018 18:28 )

On to ví, proto ta místa dokola obráží. Má tam ty blbé voliče, jak řekl sám.

svestkybudou ( 15. května 2018 17:11 )

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/primy-prenos-zeman-diskutuje-se-svymi-volici-na-ostravsku-v-miste -kde-triumfoval-nejvic-z-cele-republiky-47116?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp Zeman fackuje novináře.

agfor ( 15. května 2018 16:07 )

To je teda objev tisíciletí - poradce je příživník. Každý politik je příživník a parazit.

pupicek001 ( 15. května 2018 16:02 )

Mel by nosit hradni teplaky.

refer ( 15. května 2018 15:08 )

Taky mě to zasáhlo, Ficova práca. Navečer bude pořad Karlem Schwarzenbergem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa