Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Přehled vyznamenání, které Zeman uděluje 28. října

Autor: mah - 
23. října 2018
13:14

V České republice se lidé mohou dočkat z rukou prezidenta republiky čtyř různých vyznamenání. Tři z nich mají ovšem několik tříd. Všechny z nich uděluje prezident republiky. Osoby, které by měly být vyznamenány, může navrhnout Poslanecká sněmovna, Senát a vláda, prezident ovšem může vyznamenání udělit i na základě vlastního uvážení.

Zákon o státních vyznamenáních České republiky zároveň určuje takzvané řádové dny, kdy je vyznamenání možné udělit, těmi jsou 28. říjen a 1. leden, pokud chce ovšem prezident ocenit zahraniční osobnost, může tak učinit i mimo tyto dny. Zákon zároveň určuje, že po dobu vykonávání úřadu náleží prezidentovi dvě nejvyšší státní vyznamenání a pokud se na tom usnesou obě komory parlamentu, mohou mu tyto vyznamenání být propůjčena doživotně.

Rozdíl mezi udělením a propůjčením vyznamenání

Člověk může být v České republice vyznamenán řádem nebo medailí. Řády jsou vyšší formou vyznamenání. Prezident je občanům České republiky propůjčuje a uděluje je cizincům. Nižší formou jsou medaile, které se udělují.

Propůjčené řády a s nimi spojené insignie se po smrti nositele vracejí Kanceláři prezidenta republiky. Po smrti osoby, která byla vyznamenána medailí, zůstává vyznamenání pozůstalým a Kanceláři prezidenta republiky se vrací pouze, pokud zemřelý člověk nemá žádné pozůstalé. Vzhledem k tomu, že zákon rovněž určuje, že cizincům se řády udělují, v případě smrti zahraničního nositele českého řádu zůstává ocenění pozůstalým.

Seznam státních vyznamenání

Zákon o státních vyznamenáních České republiky zavedl dva řády a dvě medaile. Oba řády se pak dělí na pět tříd od nejnižší páté po nejvyšší první. Nejvyšším vyznamenáním je řád Bílého lva, který má zároveň dvě skupiny – občanskou a vojenskou. Druhým řádem je řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Kromě toho prezident uděluje i dvě nižší vyznamenání – medaili Za hrdinství a medaili Za zásluhy. Medaile Za zásluhy pak má tři stupně, z nichž první je nejvyšší.

Řád Bílého lva

Řád Bílého lva Řád Bílého lva | Blesk:Zbyněk Pecák

Řád bílého lva prezident může propůjčit občanům České republiky „za zvláště vynikající zásluhy o stát, zejména v oblasti politiky, správy státu, rozvoje hospodářství, vědy, techniky, kultury, umění, školství, za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu, za vynikající velitelskou a bojovou činnost, za vědeckou a odbornou práci vojenského a branného charakteru a za významné proslavení vlasti v zahraničí“.

Cizincům pak může prezident řád udělit „za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky“.

Řád Bílého lva se rovněž dělí do pěti tříd. Nevyšší z nich – první třída, náleží i prezidentu republiky. Jednotlivé třídy se od sebe odlišují provedením insignie.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka

Řád Tomáše Garrugua Masaryka prezident může propůjčit nebo udělit člověku, který se vynikajícím způsobem zasloužil o rozvoj demokracie, humanity nebo lidská práva. Podobně jako řád Bílého lva má i řád Tomáše Garrigua Masaryka pět tříd a prezidentovi po dobu působení v úřadu náleží nejvyšší první třída.

Medaile Za hrdinství

Medaili Za hrdinství prezident může udělit lidem, kteří prokázali hrdinství v boji, nebo těm kteří s nasazením vlastního života zachránili lidský život nebo zachránili značné materiální hodnoty.

Medaile Za zásluhy

Medaile Za zásluhy je rozdělena do tří stupňů, z nichž nejvyšší je první stupeň.

Prezident ji pak může udělit tomu, kdo se zasloužil o stát nebo územní samosprávný celek v oblasti hospodářské, vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany nebo bezpečnosti státu a občanů.

Zobrazit celou diskusi