„Vešli by se do výtahu.“ Hrad mlží, koho nepozval na vyznamenání

Autor: ČTK, nkov - 
23. října 2018
13:02

Prezidentská kancelář na nedělní ceremoniál u příležitosti 100 let založení Československa nepozvala jen minimální počet lidí. Jsou to podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka ti, kteří se stále nevyrovnali se zvolením Miloše Zemana do prezidentské funkce. Do Vladislavského sálu na slavnostní udílení státních vyznamenání a Zemanův projev dorazí stovky hostů, na následnou recepci do Španělského sálu má přijít až 3000 lidí, řekl dnes Ovčáček novinářům.

Na oslavy 28. října nedostali pozvánku někteří poslanci, hejtmani či rektoři, kteří mají vůči Zemanovi kritický postoj, nebo při letošních volbách hlavy státu podpořili jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Podobná situace nastala už při březnové inauguraci prezidenta i na předchozích oslavách vzniku republiky.

Ovčáček nechtěl uvádět jmenný seznam těch, kteří nebyli pozváni. „Chci zdůraznit, že jich je opravdu minimální počet, možná by se vešli do většího výtahu. Z naší strany jde o určité vyjádření laskavosti. Nechceme těmto lidem způsobovat zbytečné dilema při vědomí, že už takřka šest let úkorně prožívají fakt, že občané České republiky dvakrát ve svobodných a demokratických volbách zvolili prezidentem Miloše Zemana,“ řekl Ovčáček.

Víkendové oslavy založení samostatné republiky zahájí Zeman v pátek večer, kdy setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Oba politici by měli během zhruba půlhodinové schůzky mluvit o spolupráci v bezpečnostní otázkách, o vzájemných investicích či dalším vývoji Evropské unie.

Následující den se český prezident zúčastní přísahy vojáků Hradní stráže a slavnostního otevření zrekonstruované budovy Národního muzea, na Hradě také přijme diplomatický sbor. Ve státní svátek 28. října zavítá na tradiční pietní akt na Vítkově, na Hradě jmenuje nové generály, na Evropské třídě zhlédne vojenskou přehlídku. Večer předá ve Vladislavském sále vyznamenání a přednese projev.

Mezi hosty nebude chybět ani slovenský prezident Andrej Kiska. Oba prezidenti států někdejší federace se znovu potkají po víkendu ve slovenském Martině, kde se v úterý uskuteční oslavy 100 let od přijetí Martinské deklarace. Slováci v ní vyhlásili pro slovenský národ právo na sebeurčení a nezávislost a přihlásili se ke vzniku samostatného česko-slovenského státu.

Kontroverze mezi vyznamenanými

Prezident či jeho spolupracovníci už dříve prozradili některá jména vyznamenaných. Řád bílého lva letos získá in memoriam někdejší československý premiér Antonín Švehla. Posmrtně jej obdrží také tři čeští vojáci, kteří zemřeli v létě při teroristickém útoku v Afghánistánu. Vyznamenání má také dostat dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká, tenista Radek Štěpánek, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, někdejší novinářka Jana Lorencová, zpěvák Michal David či učitelka mateřské školy Darina Nešporová za záchranu předškoláků při dopravní nehodě na Olomoucku.

Zeman hodlá vyznamenat i slovenského podnikatele Pavola Krúpu, který je v médiích označován za nájezdníka kvůli tomu, že se snaží využít slabin problémových firem. Výhrady k ocenění Krúpy vyjádřil premiér Andrej Babiš (ANO), který se v pondělí se Zemanem sešel. Jak prezident na tyto výhrady reagoval, Ovčáček neřekl s tím, že šlo o jednání mezi čtyřma očima.

Letošní oslavy 28. října budou podle organizátorů vzhledem ke stoletému výročí výjimečné. Vystavena a speciálně nasvícena bude prezidentská standarta prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, květinová výzdoba bude v národních barvách, dodal mluvčí Hradu.

Video Jak Hrad oslaví 100 let vzniku ČSR - Blesk TV

flora ( 23. října 2018 15:58 )

Drž se laskavě toho, co jsi napsal. V lumpárnách Kalousek nebude Zemana podporovat A článek je o udílení vyznamenání, je o státním svátku. A tom je tu i řeč.

flora ( 23. října 2018 15:48 )

Měl čekat na pozvánku. Tu nedostal. Hrnul se sem asi 14 dní dřív, takže kdyby seděl doma na zadku, přišel by na to, že zván není. Blábolit pak o nějakých zvacích telefonátech bylo hodně trapné.

flora ( 23. října 2018 15:38 )

28.10 je státní svátek. Podle tebe je tedy lumpárna při té příležitosti ocenit lidi pracovité, se zásluhami o rozvoj v různých oblastech a vyznamenat padlé ????????? Vidíš si vůbec do svých úst ???????????????

flora ( 23. října 2018 15:32 )

Brady se tak maximálně třepe z toho nachlazení, kterému byl vystaven na náměstí. Když si ho tam pod rouškou spravedlnosti pozvali a pak ho nechali samotného sedět bokem v dešti samotného a bez povšimnutí na židličce. Neměli na něj čas, museli se všichni vypindat u mikrofonu.

zada ( 23. října 2018 15:08 )

Pan Kalousek při své zásadovosti a slušnosti fackuje mladé lidi na ulici a při své "opilosti" když jde z práce hovoří i ke psům ..... předávání medailí není podpora prezidenta Zemana, nýbrž vyjádření slušnosti k lidem, kteří medaili obdrží, a to nepaltí jen pro Kalouska a další politiky a lidi hrající si na nadlidi - tak to vidím já.... Prostě to dělají naschvál lidem, kteří Zemana volili, ukazují jim jak jimi pohrdaji.... ale hlavně ukazují jak jsou ubozí, když pracovitým lidem a hrdinům, kteří mají obdržet medaili to v podstatě ani nepřejí....a myslete si co chcete . tak to vidím já i další....Zeman je jen zástěrka jejich nadutosti....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud