Hamáček uhnul tlaku Zemana. Ve vládě chce Pocheho člověka, urguje to u Babiše

Autor: ČTK, AKu, vei - 
18. 9. 2018
12:55

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček vyzval v úterý dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi jmenovat ministrem zahraničních věcí dosavadního náměstka Tomáše Petříčka (ČSSD). Hamáček novinářům řekl, že je přesvědčen, že Petříček funkci zvládne. ČSSD tak ustoupila ve sporu o nominaci europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého do čela ministerstva zahraničí odmítl v červnu jmenovat prezident Miloš Zeman. Prezident by měl záležitost s Babišem probrat za dva týdny, informoval Hrad.


Hamáček zopakoval, že ČSSD nezavinila situaci, kdy sám musel vykonávat funkci ministra zahraničí vedle pozice ministra vnitra. Předseda sociálních demokratů původně avizoval, že situaci vyřeší až po říjnových volbách. Ale s nynějším řešením vyšel na veřejnosti nakonec hned v okamžiku, kdy se ukázalo jako „průchodné a adekvátní“. S Pochem o změně nominace mluvil, europoslanec ji podle něj akceptoval.

„Jsem potěšen důvěrou ČSSD v mou osobu a děkuji za nominaci na ministra zahraničí. V nejbližší době se chci sejít s premiérem a panem prezidentem a budu chtít znát jejich názor na mou případnou účast ve vládě v této funkci. Do té doby prosím o pochopení, že se nebudu k věci více vyjadřovat,“ zmínil nominant ČSSD Petříček.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček předpokládá, že Zeman bude o věci mluvit s Babišem. „Nebudu nyní komentovat jméno, které zaznělo. Můžu pouze uvést, že předpokládám, že téma bude pan prezident řešit s panem premiérem na večerním setkání v Lánech v úterý 2. října,“ řekl Blesk Zprávám hradní mluvčí.

Petříček dělal Pochemu asistenta

Šestatřicetiletý Petříček byl Pocheho asistentem, od roku 2014 s několikaměsíční přestávkou pracoval v Evropském parlamentu. V roce 2017 své působení v EP přerušil a sedm měsíců byl náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pracoval také na pražském magistrátu nebo byl členem představenstva společnosti Želivská provozní. Vede kandidátku ČSSD v Praze 7 v letošních říjnových volbách. Na ministerstvu působí od začátku srpna.

Zeman koncem června Pocheho nejmenoval ministrem, i když mu ho premiér Andrej Babiš (ANO) v souladu s koaliční dohodou s ČSSD navrhl. Po několika dnech dohadů o ústavnosti počínání prezidenta Hrad a úřad vlády vysvětlily, že Babiš doručil Zemanovi ještě alternativní návrh, kde pro případ odmítnutí Pocheho žádal, aby byl řízením české diplomacie pověřen Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra.

Prezident nebude na projednání nového jména spěchat

Zeman v polovině července řekl, že považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit dva resorty, nechal čistě na něm. Poche se po jmenování Hamáčka stal v Černínském paláci politickým tajemníkem. Babiš začátkem září řekl, že Poche působí na ministerstvu zahraničí negativně a šéfem resortu se nestane. ČSSD dosud na Pocheho nominaci trvala s tím, že Babiš má dodržovat koaliční smlouvu a nominovat kandidáta, kterého vybere ČSSD.

Video Rozhovor s Miroslavem Pochem - INFO.CZ

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

lebedak2 ( 18. září 2018 23:40 )

Tak pokud vím,např.prezident Zeman byl 2x kvůli nesouhlasu se Sovětskou okupací vyhozený z práce,nesouhlasit veřejně si tehdy dovolil málokdo.Pohodlnější bylo,jak to dělali naši "umělci" podepisovat antichartu.Ale když mluvíš o prezidentovi,který má na svědomí spousty mrtvých,tak asi máš na mysli humanitárního bombarďáka Vencu flašku nebo Kalouska s jeho padáky pro armádu?Ano,máš pravdu,hamba jim.

willi48 ( 18. září 2018 17:15 )

Nutno podotknout, že to dělá velice důsledně. Chová se naprosto nedůstojně, prostě takový vypatlaný lokaj. Sbohem, čssd !

amaea ( 18. září 2018 13:37 )

Hamáček? To je ten zbabělec?

yarda ( 18. září 2018 13:25 )

Citace z jedné poradny: "Teď byli protikandidáti samej trapas a to se někteří i při své zjevné d.ebilitě nestyděli ohánět nějakým tím titulem. Nebyli to kandidáti na prezidenta, ale protikandidáti proti Zemanovi, prostě figurky. Záměrem bylo asi ukázat, jak se dá z voliči experimentovat jako s partou blbečků."

basamaterentete ( 18. září 2018 13:19 )

Tebe bych odlifroval do KLR abys poznal, jak je tu dobře. Urážet prezidenta a Babiše, to ti de, primitíve. Šak už se i na taková prasata jako jsi ty, voda vaří. Neboj, dočkáš se.

Zobrazit celou diskusi
Další videa