Poche je ostuda Česka, zní z ANO. Experti: Babiš se směje, Hamáček i ČSSD tratí

Autor: Jaroslav Šimáček - 
4. září 2018
09:05

Andrej Babiš (ANO) se dostal do ostrého konfliktu s europoslancem Miroslavem Pochem (ČSSD), další bitva se o víkendu rozhořela ve válce o obsazení křesla ministra zahraničních věcí. I kdyby měli desetkrát pravdu, na celé kauze tratí především ČSSD s jejím šéfem Janem Hamáčkem, shodují se experti. Naopak každý den tohoto konfliktu, ve kterém roli hrají i odpor Hradu k Pochemu a další útoky z ANO, je darem právě pro Babiše, říkají politologové. A přidávají tipy, kdo by se nakonec mohl ministrem stát.

Miroslav Poche věří, že se ministrem zahraničí stane. Jan Hamáček (oba ČSSD) odsunul řešení až po říjnových volbách, ale i on Pochemu dál důvěru potvrzuje. Podle Andreje Babiše se však Poche ministrem nestane. „Působení pana Pocheho je velice negativní, je jasné, že on nebude ministrem,“ řekl premiér v nedělní Partii na Primě.

Poche, který je politickým tajemníkem na ministerstvu, reagoval ostře. Do Babiše se opřel v rozhovoru pro Blesk Zprávy hned několikrát - a nejen v otázkách zahraniční politiky mj. za „velmi neúspěšnou“ cestu do Itálie, příklon k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi a údajnou snahu posunout Česko „do extrému“.

Babiš chce podle Pocheho spolu s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a lidmi kolem prezidenta Miloše Zemana kádrovat ČSSD. „Podle mého žádný sociální demokrat není nadšený z vlády s Andrejem Babišem, který je trestně stíhaný,“ připomněl Poche i Babišovi kauzu Čapí hnízdo. Jakákoli zmínka o ní premiéra spolehlivě a řádně podráždí.

Na Pocheho se valí kritika z ANO: Chce jen teplou židli

Odpověď záhy přilétla opět z ANO. Exposlanec Bohuslav Chalupa se na Facebooku do Pocheho pustil, že by se měl v první řadě seznámit s volebním výsledkem ČSSD v loňských volbách do Sněmovny, který činil 7,27 % hlasů a znamenal ztrátu 30 křesel ve Sněmovně (ČSSD jich dnes má 15). Přesto má sociální demokracie ve vládě pět křesel.

„Působí směšně, doslova trapně Vaše bezostyšné úsilí opatřit si teplou židli placenou z kapes daňových poplatníků. Jestli Vám jde o ČSSD, pak byste se měl co nejrychleji ztratit z veřejného prostoru,“ vyzval Chalupa Pocheho a přidal další ostrý útok: „Jste ostudou ČR, české politické scény a politické strany, kterou zrovna ′reprezentujete′.“

Schwarzenberg: Svatba ANO a ČSSD nevydržela

Poche však Blesk Zprávám otevřeně řekl, že zatím cítí Hamáčkovu silnou podporu. „Teď je ta situace jasná. My se k tomu jako ČSSD vrátíme po volbách a žádná jiná varianta v tuto chvíli na stole není,“ uvedl.

Do sporů mezi ANO a ČSSD si přitom rýpl např. čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Čekal bych, že nedávná svatba mezi ANO a ČSSD vydrží aspoň oněch slavných sto dní. Sotva. Pasuje na to staré české přísloví. Pán psovi, pes ocasovi. Pes si lehne, ocas se nehne,“ napsal taktéž na Facebooku. Babiše označil za „výtečného partnera za zády“, který „aby Hamáček nemohl předstírat, že rozhodnutí je na něm nebo na sociální demokracii, prohlásil, že pan Poche působí na ministerstvu zahraničí negativně a že se ministrem nestane“.

Babiš porušuje koaliční smlouvu?

Babiš tak nyní musí reagovat i na dotazy, zda neporušuje svým odmítáním Hamáčkova přání koaliční smlouvu a právo předsedy koaliční strany. „To i respektujeme, čekáme na sociální demokracii,“ uvedl Babiš v pondělí. Koalice podle něj funguje velice dobře, Hamáček však nemá zcela snadnou pozici, protože o ministrech v ČSSD rozhoduje předsednictvo, poukázal Babiš.

Pocheho dál šéf ANO nešetří. Jeho výroky označil Babiš za „velice nešťastné“. „Já jsem vyslovil názor na působení pana Pocheho na tom ministerstvu, kdy si myslím, že buď teda je někdo ministr a potom může jít na ten resort, a nebo není ministr. On je europoslanec, takže tomu jeho působení tam ne úplně rozumím. A ty informace, které po tom jeho působení se dostávají k nám, nejsou úplně ideální. Taky jsem považoval trošku za podivné, když jsem uváděl pana Hamáčka do funkce ministr v půl sedmé ráno, že tam pan europoslanec vlastně čekal, ale já myslím, že pan Hamáček si to vyřeší,“ dodal Babiš při zahájení kampaně před komunálními volbami.

Experti si notují: Těží z toho Babiš

Právě průtahy v řešení celé situace však dle oslovených odborníků ČSSD před volbami škodí. I v otázce komunálních voleb a stranických kampaní totiž hrají roli i celostátní témata. 

„Rozhodně to neškodí Andreji Babišovi, škodí to především sociální demokracii, protože na ní může Babiš i další političtí soupeři ukazovat, že nejsou schopni najít ministra zahraničí, který by se posadil na ministerstvo zahraničí na plný úvazek. Andrej Babiš je naopak ve svém živlu, když tady není plnohodnotný ministr zahraničí. Cestuje po Evropě, vypráví o svých představách uspořádání Evropy nebo řešení migrační krize, kdy je v jistém nesouladu s názorem při nejmenším významné části ČSSD,“ řekl Blesk Zprávám politolog Lukáš Jelínek.

Že nemá nadále kompletní vládní kabinet, tak premiéra Babiše podle odborníka pálit nemusí. Zvlášť proto, že je problém v nominantovi za ČSSD. „Andreji Babišovi se prostě hodí, že mu nikdo na ministerstvu zahraničí nepřekáží. V jeho zájmu není rychlé hledání ministra, v jeho zájmu je oslabovat sociální demokraty,“ dodává Jelínek.

„Andrej Babiš je spokojen. Může naplňovat svou misi ještě silnějšího premiéra, má pole naprosto neomezené a každý den této zvláštní situace je pro něj dobrý den,“ souhlasí politolog Jan Kubáček z agentury Phoenix Research, která pro Blesk Zprávy dělá předvolební průzkumy.

Video Babiš: Poche ministrem zahraničí nebude. Premiér očekává od ČSSD jméno nového kandidáta - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

Kubáček upozorňuje, že se ČSSD dostala do úzkých sama. „ČSSD vyčkávala a vyčkávala, až všichni zúčastnění řekli, že je pro ně pan Poche nepřijatelný. Sami se tak vtáhli do situace, že před důležitými volbami jenom ′politikaří′. I kdyby měli desetkrát pravdu, pro veřejnost se personální požadavek rovná politikaření. Pro voliče se jeví tak, že nejsou schopni ustoupit a dosáhnout kompromisu,“ míní.

Podle něj tak ČSSD přebíjí touto kauzou dosavadní dílčí úspěchy, které ve vládě dosáhla a odvrací nešikovně pozornost od důležitějších témat. „Zatímco Andrej Babiš oznamuje zvýšení důchodů či platů státních zaměstnanců, sociální demokraté namísto, aby si u toho odehráli svou, mají prostor v kauze Miroslava Pocheho, člověka, kterého nikdo moc nezná a v Praze nemá úplně ideální pověst,“ pokračuje Kubáček.

„Jestli na to někdo doplácí, tak je to Jan Hamáček. To jeho taktizování neuspokojí nikoho - ani stoupence, ani odpůrce pana Pocheho, ani kritiky ve straně, ani zastánce Jana Hamáčka. Není to příliš šťastné,“ přidává Kubáček varování pro předsedu ČSSD.

Jelínek: ČSSD by měla rychle vyčistit stůl

Existuje vůbec nějaká šance, že by Hamáček Pocheho nakonec skutečně na ministra prosadil? „Neumím si to představit. I kdyby pan Hamáček s panem Pochem měli stokrát pravdu ve své představě, jak dělat zahraniční politiku, tak z hlediska Ústavy jsou příliš slabými hráči proti prezidentovi a premiérovi. Situace se nedá řešit ve prospěch pana Pocheho. Tomu, že by se ministrem stal, už může věřit snad jen on sám,“ míní Jelínek.

Podle něj i sám Hamáček tuší, že ani ve straně samotné není shoda nad Pochem. Proti Pochemu se přitom postavil i statutární místopředseda Jiří Zimola. A tak přišel předseda ČSSD s návrhem řešit vše až po volbách a s finálním řešením mít jasno zhruba v půlce října. 

„Ale i když pan Hamáček mluví o tom, že je potřeba voliče v tuto chvíli tímto sporem nezatěžovat a věnovat se komunální kampani, konflikt o ministra zahraničí se stejně v kampani i médiích dál objevovat bude. Pro ČSSD by bylo mnohem výhodnější to vyřešit co nejrychleji a co nejrychleji vyčistit tento stůl. A přijít s nějakým jménem, které by bylo schopné formulovat velmi důrazně českou zahraniční politiku,“ doporučuje Jelínek.

Landovský, nebo „pan Evropa“ a manžel ministryně?

I když Poche říká, že jiná jména na stole nejsou, podle tipu odborníků hledání v ČSSD probíhá dál. „Kdyby přišel se zajímavým jménem, může ještě Jan Hamáček tuto situaci ustát. Osobností bychom v ČSSD dokázali najít více - určitě je to pan Landovský, exministr Zaorálek, evropský tajemník Aleš Chmelař nebo by to mohl být i první náměstek na ministerstvu Tomáš Petříček, kterého přivedl Miroslav Poche. Myslím si, že ČSSD nemá nouzi, jen prostě budou muset vybrat někoho, koho nebude rozporovat ani žádné vnitrostranické křídlo,“ upozorňuje Jelínek.

U nejčastěji skloňovaného Jakuba Landovského je však problém v tom, že vede pražskou kandidátku ČSSD. Naopak u „pana Evropy“ Chmelaře by limitující mohlo být ve výsledku to, že ve vládě již sedí jeho manželka Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí. „To by patrně jeho šanci skutečně výrazně snižovalo, ale pokud jde o kompetentní sociální demokraty, tak k nim určitě patří,“ podotýká k tomu Jelínek.

I Kubáček přitom vidí schůdnějšího adepta v Landovském. Ale nejen v něm. „Já bych si vsadil na jména Jakub Landovský - Lukáš Kaucký, na mladé tváře nastupující generace ČSSD a navíc z Prahy. To by mohl být určitý kompromis vůči Pražákům, že by tam svého člověka měli. Nešlo by o Pocheho, ale měli by tam někoho nového, neokoukaného,“ tipuje politolog. Kaucký je od 1. srpna taktéž náměstkem na Hamáčkově ministerstvu zahraničí, na této pozici však působil již za Zaorálka.

Video Poche k nejmenování: Nejsem ani sluníčkář, ani amatér. Boj o ministerské křeslo pro mě není uzavřený - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Zviditelnění před eurovolbami

Premiér Babiš se také nechal slyšet, že očekává, že ČSSD přijde s novinkami. Pikantní na tom je i to, že Babiš oznámil, že právě on povede kampaň před eurovolbami v příštím roce. „Povedu kampaň, i když nebudu kandidovat,“ řekl pondělním Lidovým novinám.

Právě s ohledem na blížící se eurovolby však může taktizovat i Poche, upozorňují odborníci. „Myslím si, že i pan Poche si z toho nyní vyjednává maximum možného. Buď sází na to, že mu strana učiní jasný ústupek, nebo tuto vzdorokampaň a vzdorování prezidentovi využije jako argument nebo částečné zviditelnění před evropskými volbami, kdy se např. může stát lídrem evropské kandidátky ČSSD,“ dodává Kubáček.

monhtik ( 5. září 2018 11:20 )

Nejen pan Poche, ale celá ČSSD je ostudou ČR. Pan Poche se cpe bez skrupulí a bezohledně tam, kde ho nikdo nechce. Inu koryto bližší než plášť. Pan Hamáček ho stále podporuje, neboť se bojí, že ztratí svou tvář, nevšiml si ovšem, že ji již ztratil. Rozhodnutí pana Hamáčka posunout záležitost na dobu po volbách je velká taktická chyba, která se ve volbách může panu Hamáčkovi a ˇjeho ČSSD pořádně vymstít. Pane Hamáčku, je načase poslat pana Pocheho někam a zachránit co se dá. Opravdu jste si ještě nevšiml, že Vás pan Poche i s ČSSD táhne ke dnu.

marmat ( 4. září 2018 21:50 )

NAPROSTO ŠÍLENÁ ÚROVEŇ DISKUZE NÍŽE !!! NEUVĚŘITELNÁ TROLLÍ SPOLEČNOSTI A VŮBEC ŽÁDNÁ KONTROLA PRAVIDEL DISKUZE ...POČET KLIKÁNÍ JE ROZHODUJÍCÍ ???

5nastoIevceskych ( 4. září 2018 20:43 )

Čím tě ta kráva zesměšnila, že vidíš každého jako svoji ségru?

5nastoIevceskych ( 4. září 2018 20:33 )

Ostudou Česka je rozhodně to, že to sem musí chudák zdenekk psát pořád dokola sám pod deseti nicky a nikdo se k němu nepřidá.

5nastoIevceskych ( 4. září 2018 20:30 )

Myslíš tvoje stará jentakjen, o které tady pořád basníš a kterou jsi dokonce immplantoval do svého nicku? Tak ta je stejně vygumovaná jako ty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud