Poche se pustil do Babiše: S komunisty a lidmi od Zemana chce kádrovat ČSSD

Autor: Jakub Veinlich - 
2. 9. 2018
14:40

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš vnímá europoslance Miroslava Pocheho v pozici politického tajemníka na ministerstvu zahraničí negativně. A prý není sám. V televizi Prima Babiš v neděli řekl, že s Pochem jako šéfem české diplomacie nepočítá. Pro Blesk Zprávy uvedl, že očekává od předsedy ČSSD Jana Hamáčka na post ministra zahraničí novou nominaci. Poche se v reakci na to do předsedy vlády pustil s tím, že chce ovládnout zahraniční služby a že hledá spojence v maďarském premiéru Orbánovi.

Co říkáte na slova Andreje Babiše, že vaše působení na ministerstvu zahraničí je negativní a že vy určitě ministrem nebudete?

Podle mého žádný sociální demokrat není nadšený z vlády s Andrejem Babišem, který je trestně stíhaný. Na druhou stranu, pokud jsme chtěli, aby tato země měla vládu s důvěrou, tak jsme museli udělat kompromisy a já velmi nerad slyším, že pan Babiš chce kádrovat sociální demokracii spolu s Vojtěchem Filipem a lidmi z okolí pana prezidenta. Já si ani nemyslím, že je to o migrační politice, ale o tom, že Andrej Babiš a Vojtěch Filip chtějí zasahovat do personálního složení zahraniční služby a já jsem jasně deklaroval, že to nehodlám připustit.

Video Babiš: Poche ministrem zahraničí nebude. Premiér očekává od ČSSD jméno nového kandidáta - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

Vy dál trváte na své nominaci na ministra zahraničí, nebo přijdete s nějakým vlastním řešením?

Páteční rozhodnutí předsednictva ČSSD, kterého já nejsem členem, jen jsem se ho účastnil, jasně řeklo, že se tím budeme zabývat po volbách a já znovu říkám, že pokud má být jediným naším zahraničně politickým partnerem maďarský premiér Viktor Orbán, tak to prostě sociální demokracie nepřipustí. My chceme, aby Česká republika byla součástí Evropy. Velmi stabilním a silným partnerem. Rozhodně naším vzorem není Viktor Orbán.

Čili vy ani nesouhlasíte s nedávnou rychlou návštěvou Andreje Babiše v Maďarsku?

Ta návštěva vyplynula z toho, že Andrej Babiš byl velmi neúspěšný na cestě do Itálie, a tak si hledá partnery, kterým my říkáme like-minded (stejně smýšlející, pozn. redakce) a jediným takovým partnerem zůstává Viktor Orbán. To znamená, že Andrej Babiš se chce posunout do tohoto extrému a v tom je mezi námi velký rozdíl.

Mluvil jste o té vzniklé situaci, třeba i mezi čtyřma očima s předsedou Janem Hamáčkem, který je pověřený řízením ministerstva zahraničí? Ptám se na to, zda máte nějaký příslib, že bude trvat na vaší nominaci na ministra zahraničí i dál, nebo je náznak toho, že by se jím mohl stát někdo jiný?

My se s Janem Hamáčkam bavíme pravidelně, velmi intenzivně a zatím jsem nic takového nezaznamenal. Jan Hamáček by mohl přinést, kdyby chtěl nějaké jiné řešení už v pátek, kdy to někteří očekávali, já ale zatím cítím jeho silnou podporu.

Video Hamáček slib nedodrží. Spor o ministra zahraničí vyřeší až po volbách - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

A sám očekáváte, že to jiné řešení může nakonec nastat? Že vy byste na ministerstvu zůstal ve stávající pozici a hlavou úřadu by byl někdo jiný?

Nechci to nijak ani komentovat. Teď je ta situace jasná. My se k tomu jako ČSSD vrátíme po volbách a žádná jiná varianta v tuto chvíli na stole není.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

padouch236 ( 18. září 2018 14:45 )

Omur: "S respektovaným generálem Petrem Pavlem". Ach jo, tobě taky dobře v makovici hrabe. Je to jen Český poskok, který mimochodem přísahal věrnost tehdejší Československé armádě a lidu, takže sprostý zrádce národa, momentálně v rukou agresorské Ameriky, nic víc...

padouch236 ( 18. září 2018 14:39 )

Poche, ty seš fakt kreten, zbal si svých pět švestek a mazej do Afriky zvelebovat ty černé pitomce, oni tě za to podříznou...A tvá vlezlost má ještě jednu dobrou vlastnost pro stát, že zlikviduješ socany ještě víc, než v současné době jsou...

marmat ( 4. září 2018 00:27 )

Není taky z Děčína, nebo tam jen plul na parníku s panem Horáčkem (maskot chráněné dílen)....byl by to zajímavý happyend!!!

kalina107 ( 3. září 2018 07:27 )

Kefalín , co si tak predstavujetě pod pojmom ŠTB? Kolik je ti let ? Budu hádat 15 - 16 , poďobaný xicht , ruksak , brýle a ve škole šikanován . Že mám pravdu ? Nikdo nemůže být takový idiot jako seš ty .

Juras1 ( 3. září 2018 04:31 )

 Poche díky a jen tak dál a vydrž až do všech voleb které budou. Alespoň díky tvé zatvrzelosti a blbosti (a Hamáčka nevyjímaje) už nikdo socany volit nebude

Zobrazit celou diskusi
Další videa