Pondělí 25. října 2021
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Jasno 11°C

Ať se Babiš pochlapí a jde znovu na Hrad s nominací Pocheho, žádá Netolický z ČSSD

Autor: ČTK, simao - 
12. července 2018
11:16

Tohle jméno se skloňovalo během útoků opozice poměrně často. Miroslav Poche jako odmítnutý kandidát ČSSD na ministra zahraničí se stal symbolem pro údajnou zradu na sociální demokraty. Z jejich strany přitom zní, že na Pochem dál trvají. Opakovaně se ho zastává Jan Hamáček, přidal se i místopředseda Martin Netolický, který vyzývá premiéra Andreje Babiše (ANO), aby se pochlapil a u prezidenta Zemana europoslance prosadil.

Vedení sociální demokracie se bude v úterý zabývat situací kolem vedení ministerstva zahraničí. V pražském Lidovém domě se sejde předsednictvo ČSSD, které v květnu vybralo do čela diplomacie europoslance Miroslava Pocheho. Prezident Miloš Zeman ho však kvůli svým výhradám odmítl do vlády jmenovat. Ministerstvo tak dočasně vede ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Netolický a požadavek na Babiše

Místopředseda ČSSD Martin Netolický předpokládá, že ČSSD bude trvat na Pochem. Na programu předsednictva bude i řada dalších témat, řekl ČTK. Předsednictvo ČSSD v květnu schválilo jména pěti ministrů včetně Pocheho. Většina členů sociální demokracie zatím veřejně odmítá, že by strana měla svého kandidáta měnit, argumentují například dohodou s ANO, že personální nominace mají být výhradně záležitostí jednotlivých koaličních stran.

Mezi další argumenty patří to, že ve stranickém referendu, které schválilo vstup do vlády s ANO, hlasovali členové s vědomím toho, kdo bude ve vládě sedět. Bez Pocheho, který je vlivným členem početně silné pražské organizace ČSSD, mohlo podle socialistů referendum dopadnout jinak.

Netolický předpokládá, že předsednictvo Pocheho nominaci potvrdí. „A budeme požadovat po panu premiérovi, aby se pochlapil a s nominací šel znovu na Pražský hrad s tím, že bude vyžadovat jmenování pana Pocheho bez jakýchkoliv dalších debat, protože pan prezident ho podle ústavy jmenovat má,“ řekl ČTK Netolický.

Video Poche k nejmenování: Nejsem ani sluníčkář, ani amatér. Boj o ministerské křeslo pro mě není uzavřený. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Stanjura (ODS): Pan europodržtaška

Kauza Poche bobtnala i během hlasování o důvěře vládě. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura upozorňoval, že ČSSD není schopna prosadit to, o čem její referendum bylo – pětici ministrů, z nichž jeden by byl Poche. „Nevím, kdo v České republice věří tomu, že Miroslav Poche bude ministr zahraničí. My ne. Minimálně Jan Hamáček a Miroslav Poche se tváří, že ano. To je ale výrazná menšina,“ upozorňoval během nočního jednání Sněmovny Stanjura. 

„Pan europodržtaška zadarmo vypomáhá na zamini a dokonce jsem se dočetl, že ode dneška má i vstupní kartu, omlouvám se, od včerejška, už je po půlnoci. Do té doby řídil ministerstvo jako návštěva,“ přidal Stanjura průpovídku, kterou pobavil část sálu.

Zeman „sluníčkáře“ odmítá

Zeman koncem června Pocheho nejmenoval ministrem, i když mu ho premiér Babiš v souladu s koaliční dohodou s ČSSD navrhl. Po několika dnech dohadů o ústavnosti počínání prezidenta Hrad a Úřad vlády vysvětlily, že Babiš doručil Zemanovi ještě alternativní návrh, kde pro případ odmítnutí Pocheho žádal o pověření Hamáčka.

Prezident předem avizoval, že Pocheho nejmenuje. Na TV Barrandov jej označil za sluníčkáře, kterého ve vládě nechce. A na následné osobní schůzce ho vyzval, ať se aspirací na funkci vzdá. Jako důvody svých výhrad uváděl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku. Poche uvedl, že chce Zemana přesvědčit svou prací.

Video Poche o svém vztahu se Zemanem: Hledám cestu, jak mu říct, že nejsem amatér. - Zuzana Štíchová, Blesk Zprávy

Na změnu nominanta tlačí Zimola

Kvůli neústupnosti Hradu i v ČSSD znějí názory, že by strana mohla nominaci změnit, reprezentuje je například statutární místopředseda Jiří Zimola. Ten jako možného kandidáta zmínil bývalého šéfa diplomacie a někdejšího místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka, který však funkci odmítá.

Spekuluje se také o nominaci státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře. Hamáček situaci v čele resortu označuje za dočasnou. Při jeho nástupu Poche prohlásil, že bude v Černínském paláci působit jako nehonorovaný politický tajemník. Hamáček však v úterý poslancům zahraničního výboru řekl, že Poche zatím na ministerstvu v žádné oficiální funkci není.

monhtik ( 13. července 2018 15:25 )

Pane Netolický, trefil. jste hodně vedle. Pochlapit by se měl především pan Poche a funkci ministra rychle oželet. Jeho zavilá snaha nacpat se na ministerstvo je jen obrazem člověka, který se snaží urvat koryto za každou cenu a jemu jedno, že tím může poslat ke dnu celou vládu. Vy byste měl pochopit, že člověk jako pan Poche nemá v ministerském křesle co dělat. Pane Netolický měl byste si rychle uvědomit, že lidé jako vy, pan Poche a vám podobní svým jednáním táhnete ČSSD ke dnu, nestačil vám výprask v loňských volbách, toužíte mermomocí po větším debaklu. Navíc ČSSD si nemá co diktovat, do sněmovny jste se dostali s odřenýma ušima, buďte rádi, že jste ve vládě a přestaňte si nárokovat kdeco.A ruku na srdce pane Netolický vám nepatří ani křeslo hejtmana Pardubického kraje, neboť vítězství v krajských volbách jste ukradli hnutí ANO.

hejhej ( 13. července 2018 15:09 )

Socani musejí být nam móc špatně, když nemají ikho jiného na post min.zahraničí než korupčníka, vítače násilníků a rekt.oskopa EU Pocheho.

AliAlice ( 12. července 2018 12:44 )

Dejte už s tím Pochem pokoj...a přestańte vydírat !!!

borka30 ( 12. července 2018 12:29 )

Mám na oba stejný názor. Ať jdou do kelu oba dva. Netolický co se stal stálým hostem ČT se šíleně změnil. Ano, jsou to dva sluníčkáři a doufám, že Poche nikdy nebude MZ.

gogo56 ( 12. července 2018 11:44 )

si myslí že stokrát umoří i vola , jednou ho odmítli tak odchod !! to je totiž až nechutné a se ten člověk dere na funkci ten nemůže mít čistý úmysl!!!!ať počká pět let třeba pak si ho někdo vezme!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa