Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Zataženo, déšť 11°C

Babiš si mi na Pocheho nikdy osobně nestěžoval, tvrdí Hamáček

Autor: peb, ČTK - 
9. září 2018
13:45

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že od premiéra Andreje Babiše (ANO) neslyšel žádné výhrady k působení Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministerstvu zahraničí. Babiš přitom před týdnem uvedl, že Poche působí na ministerstvu záporně a šéfem resortu se nikdy nestane. Poche nyní působí v Černínském paláci jako politický tajemník. Hamáček vede ministerstvo vnitra i zahraničí potom, co prezident Miloš Zeman Pocheho do čela diplomacie nejmenoval.

„Já jsem o tom s Andrejem Babišem několikrát hovořil a žádné konkrétní výhrady k působení pana Pocheho nezazněly,“ řekl Hamáček v dnešní Partii televize Prima. Na nedávné schůzce obou politiků už po Babišově vyjádření vůči Pochemu premiér podle Hamáčka téma neotevřel. „Až se uvidíme příště, zeptám se ho,“ podotkl Hamáček, jenž k práci Pocheho výhrady nemá. 

Fiala: Škodí to Česku

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy škodí současná situace na ministerstvu zahraničí České republice. „Vidím tady velmi nekoordinovanou zahraniční politiku. Ono to ani jinak nemůže být, když nemáme plnohodnotného ministra zahraničí,“ řekl v televizní debatě. Hamáček rozumí tomu, že situace není standardní. Ministerstvo ale podle něho úkoly plní a neselhává.

Video Babiš dál odmítá Pocheho. Čelí dotazům, zda porušuje koaliční smlouvu a ohrožuje koalici. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Vedení ČSSD se chce k řešení vrátit až po obecních a senátních volbách. „Já nechci, abychom v horké fázi volební kampaně do komunálu a do Senátu řešili spory v rámci vlády, protože evidentně to spor je,“ uvedl Hamáček. Zopakoval, že záležitost vyřeší do konce října. Fiala ale poznamenal, že takových termínů už slyšel několik.

Zeman koncem června Pocheho nejmenoval ministrem, i když mu ho Babiš v souladu s koaliční dohodou s ČSSD navrhl. Po několika dnech dohadů o ústavnosti počínání prezidenta Hrad a úřad vlády vysvětlily, že Babiš doručil Zemanovi ještě alternativní návrh, kde pro případ odmítnutí Pocheho žádal, aby byl řízením české diplomacie pověřen Hamáček.

Zeman v polovině července ČTK řekl, že považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit dva resorty, ponechává čistě na něm.

Video Poche k nejmenování: Nejsem ani sluníčkář, ani amatér. Boj o ministerské křeslo pro mě není uzavřený - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

marmat ( 9. září 2018 22:57 )

REDAKCE -dotaz na admin zní: "Máte vůbec zájem o kvalitní diskuzi?"

marmat ( 9. září 2018 22:48 )

Trollové tohoto tipu, když nepíšou, jdou demonstrovat...Každá "stravenka" dobrá.

marmat ( 9. září 2018 22:46 )

Zaorálek se vloni taky předvedl !!! Ten dejchá pořád Pochemu na záda !!!

marmat ( 9. září 2018 22:44 )

To je ten vtip, to je ten formát frajera, kterej řekne NE...ale nerozpitvává věci veřejně, jak je zvykem u ostatních ubohých politiků....TÍM je totálně převyšuje ! Proč by měk předkládat všechny MÍNUSY pana Poche těm, kteří o nich moc dobře vědí ???

flesch2z ( 9. září 2018 21:43 )

Nevěděla jsem, že Hamáček je polopaťák. ČSSD jde do kytek, konečně. A to díky takovým Poháčům, Chovancům, Sobotkům, Hamáčkům, Zaům, Valašek, Marksek atd. Bože, to je ale mafiánská banda. Už ať je po ní.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud