Vzpurný Chovanec nabídl, ať ČSSD jedná o jeho vyloučení. Odejde jako Sobotka?

13. 7. 2018
09:10

Bývalý úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec nabídl poslaneckému klubu sociálních demokratů, aby bez jeho účasti rozhodl o jeho případném vyloučení. Poslanci vyloučení nepožadovali. „Pokud by mě z klubu vyloučili, tak bych se mandátu okamžitě vzdal,“ řekl Právu. Už na krajském výkonném výboru avizoval, že je připraven tuto cenu zaplatit.

Poslanec a exministr vnitra Milan Chovanec nabídl poslancům ČSSD, aby rozhodli o jeho případném vyloučení. Pokud by tak klub učinil, okamžitě by se vzdal mandátu, řekl Právu. Při žádosti Blesku o rozhovor již Chovanec další komentář odmítl. „Všechno jsem již řekl a nechci, aby sociální demokracie dál působila jako rozhádaná strana,“ vzkázal přes SMS.

Chovanec nedorazil na hlasování o důvěře Babišově vládě, z jednání Sněmovny se omluvil z osobních důvodů. Vadí mu mj., že se nový menšinový kabinet ANO a ČSSD opřel o podporu KSČM - bez komunistů by důvěru nezískal.

Sám s komunisty coby hejtman spolupracoval

On sám však v minulosti s komunisty spolupracoval na krajské úrovni. Když se v roce 2010 stal plzeňským hejtmanem po Miladě Emmerové (ČSSD), která kvůli zisku poslaneckého mandátu rezignovala, stanul v čele menšinové krajské vlády ČSSD s tichou podporou KSČM.

I když v roce 2012 krajské volby vyhrála ODS, ČSSD přesto získala post hejtmana. Když Chovanec sestavoval krajskou koalici, pozval do ní komunisty už otevřeně a nabídl jim dvě z devíti míst radních kraje. V kraji pak koalice ČSSD a KSČM fungovala až do roku 2016, ačkoliv Chovanec na pozici hejtmana v roce 2014 po zisku poslaneckého mandátu rezignoval.

Video Chovanec po volební prohře: Nebudu házet vedení ČSSD klacky pod nohy - Zuzana Štíchová, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

Chovanec: Alibistická ČSSD jako fíkový list pro ANO

Chovanec se však nyní pustil také do kritiky podmínek, které současné vedení ČSSD vyjednalo s Babišovým hnutím. Spolupráci s ANO odhlasovali členové ČSSD ve stranickém referendu. Chovanec nicméně uvedl, že je v rozporu s jeho svědomím umožnit vznik vlády, kde bude ČSSD plnit roli „fíkového listu“.

Připomněl také, že ve vládě zatím ani není pět sociálních demokratů, jak bylo domluveno. Prezident Miloš Zeman kvůli svým výhradám nejmenoval do čela diplomacie nominanta ČSSD Miroslava Pocheho, resort dočasně vede ministr vnitra a předseda strany Jan Hamáček. „A to se navrch tváříme, že jsme v obsazování vládních postů suverénní a že nám do toho nikdo nemluví,“ konstatoval Chovanec ve svém prohlášení.

ČSSD si dle něj počíná alibisticky. „Jsem připraven na všechny důsledky, jež to může vůči mé osobě z různých směrů vyvolat,“ avizoval již ve středu Chovanec. Hamáček reagoval slovy, že ho Chovancovo rozhodnutí zklamalo, stejně jako zbytek klubu podle něj měl respektovat výsledky vnitrostranického referenda.

Chvojka: Vylučovat ho nechceme

Po Chovancově výzvě, ať ve straně rozhodnou o jeho ddalším osudu, přišel jasný vzkaz od předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky. Podle něj nebude strana svého bývalého úřadujícího předsedu vylučovat z klubu ani strany kvůli tomu, že při hlasování o důvěře nepodpořil menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně. Záležitost považuje ze strany klubu za uzavřenou.

„Každý poslanec má volný mandát, koná ho podle svého vědomí a svědomí a já ho za to nechci jinak dehonestovat. Platí, že Milana Chovance nebudeme za jeho názor vylučovat ani ze strany ani z klubu. Tato záležitost je pro poslanecký klub ČSSD uzavřená,“ uvedl Chvojka.

Chovanec bude podle Chvojky podporovat vládní zákony ve Sněmovně, i když pro kabinet nehlasoval. „On má prostě problém s touto vládou, ale to neznamená, že by měl mít problém s dobrými zákony, které tato vláda bude předkládat do Sněmovny,“ uvedl Chvojka ve středu.

Video Vondráček: Zeman přijde do Sněmovny asi i kvůli rozpočtu. Chovanec ho překvapil - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

hejhej ( 14. července 2018 13:30 )

Chovanec nabídl ať ČSSD jedná o jeho vyloučení......
Chovanec sedí v PS jako žába na prameni a vypouští z huby nesmysly. Kdyby měl nepatrné množství cti v sobě, tak stranu opustil už dávno podrazák, pučista, lhář.

agfor ( 13. července 2018 16:19 )

Je zajímavé, že má ještě tu drzost si takhle vyskakovat, když už měl dávno sedět na Mírově.

jajas ( 13. července 2018 14:27 )

"tavarys:70% obyvatel nevolilo Babiše ty troubo....."to je nám také novina, ty troubo!

tomik007 ( 13. července 2018 14:27 )

Vzpurny Skovanec vypada jako "DOBRY VOJAK SCHWEIK"

akublender ( 13. července 2018 14:00 )

Tohle je demokracie? To jsem se pobavil.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa