Hamáček si chce udržet ženu a odmítá vstávat podle Babiše. Co ví o Sobotkovi?

Autor: Jakub Veinlich - 
6. července 2018
05:02

Šéf ČSSD Jan Hamáček se teď musí hodně otáčet. Kromě vedení strany je vicepremiérem vlády a řídí resorty vnitra i zahraničí, navíc dojíždí do Prahy z Mladé Boleslavi. A to je velká zkouška i pro osobní život, bývalí premiéři Bohuslav Sobotka (ČSSD), Petr Nečas (ODS) nebo Jiří Paroubek by mohli vyprávět. Hamáček chce ale rozpadu manželství předejít a premiéra Andreje Babiše (ANO) se chystá mimo jiné přesvědčit k pozdějšímu startu jednání vlád, aby nemusel vstávat jako do Škodovky. O bývalém premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) slyšel, že už je mimo Česko.

„Já bych uvítal, kdyby se ten čas trochu posunul. Nejsem skřivan, spíš sova, takže mi ranní vstávání nedělá dobře,“ okomentoval s mírným úsměvem Jan Hamáček brzké vstávání ministrů v první vládě Andreje Babiše. Nebylo totiž výjimkou, že jednání ve Strakově akademii začínalo v šest nebo v sedm hodin ráno.

Video Hamáček: Kdyby byla Malá v ČSSD ve vládě by nebyla - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Předseda sociálních demokratů by byl rád, aby se jednání kabinetu posunulo alespoň na osmou či devátou hodinu. „Jsem z Mladé Boleslavi, takže pokud by byla vláda od šesti, tak by to znamenalo vstávat někdy v půl páté ráno. A to jsem naposledy vstával, když jsem dělal na brigádě ve Škodovce,“ řekl Blesk Zprávám.

Před úterním jednáním vlády se má šéf ČSSD s Andrejem Babišem nad technickými otázkami jejího chodu ještě setkat. Jestli se dohodnou i na termínu, kdy by mohly ANO a ČSSD podepsat koaliční smlouvu, zatím není jisté.

Hamáček: Malá by v ČSSD měla smůlu

Během léta chce Hamáček také vyřešit situaci okolo nejmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Jednat o tom má v pondělí také politické grémium strany. Komentovat opsané diplomové práce i s chybami ministryně spravedlnosti Taťány Malé z hnutí ANO se šéfovi koaliční ČSSD ale příliš nechtělo.

„Nebudu komentovat, nebo kádrovat, jakkoliv si můžu myslet své, kandidáty za hnutí ANO. Je to politická odpovědnost hnutí ANO,“ řekl v rozhovoru pro Blesk Zprávy Hamáček. Pokud by Malá byla členkou sociální demokracie, ve vládě by ale podle šéfa stran nebyla. „Já bych asi takového člověka do vlády nenominoval,“ dodal.

Video Babiš předal Malé spravedlnost. Na kritizovanou diplomku je prý hrdá: „Psala jsem ji měsíce.“ - David Budai, Blesk Zprávy

Sobotka nejspíš zmizel ze země 

V minulém volebním období byl Hamáček předsedou Poslanecké sněmovny. Do jejího vedení se dostal za premiérování bývalého šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. Ten ale po volbách z ničeho nic zmizel. A to doslova. Poté, co složil mandát poslance, odešel z veřejného života i z politiky. A ani Hamáček s ním od té doby nebyl v kontaktu.

„Od toho odchodu jsem s ním nemluvil a jsem přesvědčený, že není v České republice. Mám informace z doslechu, že se nějakou dobu pohyboval v zahraničí. Pokud bude možnost se s ním nějak setkat, tak budu rád,“ řekl na adresu svého bývalého stranického šéfa Hamáček.

Paroubka Hamáček podpoří. I když centrála ČSSD ne

Nový šéf ČSSD by byl rád, kdyby se chtěli na politice sociální demokracie účastnit její bývalí šéfové. Zatím se o to pokouší jen Jiří Paroubek. I přes neúspěšné pokusy o znovuvstoupení do ČSSD chtěl za stranu alespoň kandidovat v podzimních volbách do Senátu. Nakonec si ale musel sehnat tisíc podpisů, protože celá strana ho odmítla na Ostravsku podpořit. Sympatie vzbudil jen u místní buňky.

Hamáček mluví o Paroubkovi jako o svém politickém otci. V kampani mu chce pomoct, i když ví, že to bývalý premiér bude mít v regionu při kampani složité.

„Na předsednictvu jsem navrhoval a podporoval řešení, aby kandidoval za sociální demokracii. To, že ve velmi krátké době získal potřebných tisíc podpisů, ukazuje, že má podporu a že ta kandidatura má smysl,“ zmínil Hamáček. Pokud by Paroubek zvítězil, byl by šéf ČSSD rád, kdyby vstoupil do senátního klubu strany. „Jsem připraven Jiřího Paroubka v té kampani osobně podpořit,“ dodal Hamáček.

„Jediného Hamáčka Sobotka nezničil“

„Vždy po dobu svého působení v čele sociální demokracie jsem se snažil v ČSSD dávat příležitost talentovaným mladým lidem. Jan Hamáček je vlastně jediný, koho Sobotka nezničil,“ ocenil snahy Hamáčka pro Blesk Zprávy Jiří Paroubek, který chce Hamáčkovi také moct postavit sociální demokracii zpět na nohy.

„Rád mu pomůžu vrátit ČSSD k velkým vítězstvím a skvělým volebním výsledkům z doby, kdy jsem byl jejím předsedou,“ dodal Paroubek, který si prý odhodlání Hamáčka podpořit ho v kampani váží.

Prostor pro rodinu si chce Hamáček udržet

Politika už byla u konce několika manželství vrcholných představitelů Česka. Rozvedl se Jiří Paroubek, který začal randit s tlumočnicí Petrou Kováčovou, opustil svou manželku a Petru si vzal. Dnes se ale scházejí kvůli rozvodu i péči o dceru u soudu.

Manželství nevydrželo ani premiérovi Petru Nečasovi. Manželku opustil kvůli ředitelce svého kabinetu. Vzali se a také spolu chodí k soudu - kvůli žalobám, které vedly v roce 2013 k pádu vlády.

Hamáček věří, že mu podobný osud nehrozí, i když má politických funkcí víc než dost. „Samozřejmě politika je náročná činnost hlavně časově. Kdo trpí, to jsou ti nejbližší. Snažím se samozřejmě v rámci možností naplánovat ten čas, abych měl prostor i pro rodinu,“ dodal.

Dodejme ještě, že Jan Hamáček měl uplynulé čtyři roky jako předseda Sněmovny ochranku. Tu má i teď jako ministr vnitra. Vyžádal si přitom tu samou, na kterou už si zvykl. Stejně tak si přivedl do úřadu i své dva řidiče.   

tomik007 ( 7. července 2018 15:10 )

KDE berou takovy obludy ???

fandasever ( 7. července 2018 13:20 )

To víte dvě ministerstva to je zápřah, kam se na to hrabe Škodovka

fandasever ( 7. července 2018 13:18 )

100% souhlas, i já pamatuji jak naše ženy vstávaly ráno o půl páté, vzbudily děti, nakrmily, oblékly a šup, šup do školky a to se nejezdilo ministerským autem ale pěkně na kole, dítě vpředu na sedátku, v létě v zimě, autobusy u nás nejezdily, kolo byl jediný dopravní prostředek, kdo měl auto tak si ho šetřil, hovada socanský, tato verbež a příživníci tvrdí že bojují za pracující lid, tak velký kulový, už aby byly další volby

fandasever ( 7. července 2018 13:11 )

To je urážka všech lidí co se živí prací, jemu se nelíbí ranní vstávání jako by chodil do Škodovky, kdo si myslí že je?? Dokonce i ženy musí ráno vstávat do práce a předtím zaopatřit děti, odvést do školky a do práce musí většina lidí chodit i soboty, neděli a svátky, ne všichni dělají na úřadě s pracovní dobou od 80 a to pouze od pondělí do pátku

marmat ( 7. července 2018 12:07 )

Proto jsou z něj naruby. Cochcárna skončila !_

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud