Sobotka dnes naposledy řídil vládu. Ministři bilancovali, party nechystají

Autor: ČTK, Mii - 
6. 12. 2017
10:10

Poslední zasedání vlády v demisi ve středu trvalo zhruba hodinu. Premiér v demisi Bohuslav Sobotka (ČSSD) v závěru poděkoval ministrům za jejich práci pro Českou republiku a pro její občany, následně si přítomní členové vlády udělali společnou fotografii. Sobotka novinářům řekl, že po čtyřech letech intenzivní práce se těší na určité zklidnění, rád nebude vzpomínat především na výměny ministrů. Žádná rozlučka je nečeká, Sobotka v úterý řekl, že ji nechystá, protože řada ministrů se bude potkávat dál, i když někteří budou v opozici.

Sobotka po skončení jednání řekl, že zasedání se uskutečnilo v klidné a příjemné atmosféře. „Zařadil jsem jen body, kde byla shoda, že je nezbytné, aby je ještě vláda probrala,“ uvedl. V závěru jednání ministrům poděkoval za jejich práci. „A udělali jsme si závěrečnou fotografii těch ministrů, kteří se dnes zúčastnili,“ řekl.

Další schůzi už nemá v úmyslu svolat, za týden už by se měla sejít hned po jmenování nová vláda Andreje Babiše (ANO). „Určitě to bude změna v životě, byly to velmi intenzivní čtyři roky,“ připustil Sobotka. Kabinet se podle něj musel zabývat nejen problémy, které souvisely se snahou prosazovat program. „Řešili jsme i věci, které přicházely, jak je přinášel život, ať už to byla reakce na migrační krizi nebo třeba řešení krize ve Vrběticích, způsobené výbuchy tamních muničních skladů,“ řekl.

Sobotka je přesvědčen, že jeho vláda zklidnila situaci v Česku a zemi stabilizovala. „Tím, že jsme měli jako koalice jasnou většinu, nemohly nás vydírat různé zájmové skupiny, že by přetahovaly poslance mezi vládou a opozicí,“ uvedl. Kromě prosazování vládního programu se podle něj dařilo i reprezentovat Česko dobře navenek, takže bylo považováno za úspěšnou zemi a důvěryhodného a stabilního partnera.

Vzpomínat pozitivně nebude především na změny ve vládě, kterých bylo v řadách ČSSD a ANO celkem devět. „To nikdy není úplně příjemná věc, ale jako předseda vlády jsem tyto změny udělat musel,“ uvedl. Nejhorší podle něj byly změny v případě ministrů sociální demokracie, které sám vybral. „Ale z různých důvodů bylo potřeba změnit vládní tým,“ dodal.

Ministři ANO plynule navážou

I když odcházející vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL měla mnoho problémů, ať už kvůli sporům kolem aktivit Andreje Babiše nebo reorganizace policie, končící ministři před vstupem na své poslední jednání uvedli, že se jim povedlo prosadit řadu klíčových opatření.

Video Ivan Pilný (ANO): Ještě že už ve Sněmovně nejsem. A tolik ministrů kolem rozpočtu je unikát… - Blesk / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) například zdůraznil, že se mu podařilo zvýšit platy pracovníků v kultuře. Vyzdvihl také nedávný výkup vepřína v Letech u Písku, kde vznikne pamětní místo obětí koncentračního tábora pro Romy, a oficiální přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy, které ale vyvolalo vládní spory a roztržku s Hradem.

Ministryně Karla Šlechtová (ANO) mezi úspěchy svého rezortu řadí přijetí služebního zákona a čerpání evropských fondů.

Zatímco ministři hnutí ANO do Strakovy akademie vstoupí znovu už příští středu jako součást menšinového kabinetu Andreje Babiše, pro politiky ČSSD a KDU-ČSL znamenaly říjnové volby odchod do opozice. Šlechtová se tak chystá převzít rezort obrany, Herman se chce věnovat přípravě na senátní volby v příštím roce. Ministr dopravy Dan Ťok, který zůstane ve své funkci, novinářům řekl, že se chce zaměřit na rozvoj železnice.

„Je slušné se rozloučit,“ uvedla Šlechtová před prvním a zároveň zřejmě posledním zasedáním vlády v demisi s tím, že uplynulé období vidí trochu nostalgicky. Některé její úkoly z ministerstva pro místní rozvoj nyní podle ní bude muset dokončit dosavadní náměstkyně Klára Dostálová, která ji v čele rezortu nahradí. Zmínila se hlavně o zákonu o sociálním bydlení. Herman pokládá pro svého nástupce za jeden ze základních úkolů pokračování rekonstrukcí, které za Hermana byly nastartovány. Do finále by měla jít oprava Národního muzea, pokračovat by měla i rekonstrukce Národní knihovny v Klementinu.

Doporučujeme
tomik007 ( 6. prosince 2017 16:05 )

BOHUSZ by uz nemel ridit ani kolo

Nezadat ( 6. prosince 2017 15:46 )

Teď mě naštval Zeman!!!Toho haj.la mě při demisi seřezat tak,že by se plazil jen na Pankrác za ty svoje křivárny a zlodějny.

sores ( 6. prosince 2017 13:01 )

Zkazil toho dost tak konečně vypadl nemakačenko vejce.

Pink ( 6. prosince 2017 11:22 )

Neboj,oblek budeš často nosit kvůli OKD,až budeš vypovídat.

agfor ( 6. prosince 2017 11:19 )

Copak asi může bývalá vláda bilancovat ? Snad co rozkradla a co ještě nestačila, jaké podrazy stačila na republiku udělat a co nestihla.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa