Sobotka hrdina, nebo zoufalec? Psychologové řeší, proč demisi oznámil sám
Jako politický sirotek, sám s mikrofonem. Na pódiu nikdo, kdo by ho podpořil. Tak premiér Bohuslav Sobotka (45, ČSSD) národu v úterý ohlásil demisi vlády. Zatímco jeho předchůdci oznamovali pád kabinetu se svými ministry za zády, Sobotka osiřel. Náhoda? Podle psychologů ne tak docela.
Psychologové tvrdí, že nejde jednoznačně určit, jestli Sobotkovo vystoupení vzbudilo v lidech soucit, opovržení nebo ho vidí jako hrdinu. „Tyto situace jsou vždycky vnímány podle emotivního nastavení člověka. Někdo ho tedy může mít za hrdinu, který se nebojí, a někdo za opuštěného chudáka,“ řekl pro Blesk psycholog Jan Cimický (69).
A za pravdu mu dávají i další odborníci. „Šel tam sám za sebe. Pro někoho bude hrdina a pro někoho zoufalec,“ uvedl soudní znalec Karel Netík (69). „Samozřejmě, když má člověk kolem sebe kolegy, může mu to dodat více odvahy,“ zmínil Netík. Komentoval přitom skutečnost, že v minulosti premiéři oznamovali demisi v přítomnosti svých ministrů.
Podle Cimického ale může jít o promyšlený tah: „Nikdy jsem na Sobotkovi neviděl jednoznačný projev jakékoliv emoce, ať už radostné nebo zlostné. On patří mezi ty absolutně racionální osoby, které mají jasnou představu.“
A možný důvod osamělosti na pódiu? Psycholog se domnívá, že premiér nechtěl být zviklán svými spolustraníky, a proto se rozhodl napřed oznámit překvapivou demisi a až potom nechat vyplynout emoce kolegů i soupeřů.
Psycholog Karel Humhal (70) soudí, že člověk musí mít na politiku určité vlastnosti. „Musíte mít motivaci. Sobotka šel do politiky hned po škole, nevyzkoušel si ani advokátní praxi, jako například Jiří Paroubek (64).“ I přes letité zkušenosti muselo být rozhodnutí pro Sobotku velkou psychickou zátěží. „Jsou lidé, kteří by dostali v této situaci infarkt, a pak jsou lidé splachovací, kterým je to jedno. A to Sobotkovi úplně není,“ dodal Humhal.
Premiér Sobotka oznámil demisi vlády úplně sám. Podívejte se na video:
Politolog Jan Kubáček má Sobotkovo oznámení za překvapivý krok:
Další demise českých vlád
Demise 1997
Druhá vláda tehdejšího premiéra Václava Klause (75, ODS) začala 4. 7. 1996. Demisi oznámil premiér 30. 11. 1997. Konec způsobily nejasnosti ve financování ODS a třenice uvnitř koalice, načež byl Klaus vyzván, aby odstoupil. Pro tuto výzvu se vžilo označení »Sarajevský atentát«.
Demise 2006
Jiří Paroubek (64, ČSSD) si premiérování dlouho neužil. Předsedou vlády se stal 25. 4. 2005, demisi podal 16. 8. 2006, aby mohla být jmenována nová vláda. Byl v pořadí třetím premiérem za ČSSD v daném volebním období.
Demise 2013
Bývalý premiér Petr Nečas (52, ODS) začal vládnout 13. 7. 2010 a demisi podal 17. 6. 2013. Vaz mu zlomila kauza kolem Jany Nagyové (52), která byla obviněná ze zneužití vojenské služby. Nečas se s ní později oženil.
Zoufalec Sobotka zneužívá svoje postavení premiéra, pro svůj prospěch, v Babišovi vidí soka, který ho může ohrozit v jeho nedokonalosti vládnutí, bojuje jen podle "jedna paní povídala" důkaz, třeba soudu, FÚ, nemá, a ty jeho fabulace a chiméry, jen zlikvidovat Babiše, a koho tam dodá jako MF, no končí volební období a oni nemají malá domů, proto Babiš vadí. Ukázal Sobotka svoje daně , za byty , které šoupnul Bakalovi má svůj byt za 7milionů, Použil demisi jen pro sebe, kdyby Babiš odstoupil , tak demisi zapře