Ostuda na Hradě se Zemanem a Sobotkou. A další momenty vládní krize

Autor: simao, vei, kal, bru, všm, ČTK - 
4. května 2017
22:00

Začátek května je pro Česko ve znamení vládní krize. Podívejte se, co se odehrálo od úterý, kdy premiér Bohuslav Sobotka přišel nečekaně s oznámením demise. Přečtěte si například o tom, jak Sobotku i sám sebe ztrapnil na Hradě prezident Miloš Zeman. Nebo jak vicepremiér Andrej Babiš (ANO) vyrukoval s trestním oznámením kvůli nahrávkám, podle kterých se má snažit ovlivnit agendu deníku MF Dnes. Vše přehledně ONLINE.

Premiér Bohuslav Sobotka si na Hradě u Miloše Zemana zažil „moment potupy“. Podívejte se:

Video  Moment potupy: Sobotka mluvil, Zeman odešel v půlce věty.  - Jan Jedlička

Demise Sobotkovy vlády
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě Refresh
22:00
5. 5. 2017

Děkujeme vám za pozornost našemu online zpravodajství z vládní krize. Zatímco politická scéna si bere chvíli oddech, o slovo se hlásí hokejové mistrovství světa, kde se český výběr v úvodním utkání s Kanadou ale příliš neblýskl. A prohrál 1:4.

 

Připomeňte si klíčové rozhovory s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO), šéfy TOP 09 a ODS Miroslavem Kalouskem a Petrem Fialou nebo druhými muži ČSSD a KDU-ČSL Milanem Chovancem a Marianem Jurečkou. Další dění z vládní krize pro vás na Blesk.cz budeme samozřejmě dále sledovat.

VIDEO
VIDEO
VIDEO
VIDEO
VIDEO
VIDEO
21:05
5. 5. 2017

„Ze Zemana jde strach. A Sobotka s ČSSD jsou teď k smíchu,“

píše ve svém komentáři pro Blesk.cz Petr Holec. „Pokud pro uspokojení své stařecké ješitnosti klidně udělá z Česka banánovou republiku, kde navíc banány ani nerostou, měli bychom se děsit, co přijde příště,“ uvádí na adresu hlavy státu a nešetří ani předsedu vlády.

VIDEO
20:30
5. 5. 2017

Za nepřijatelný považuje ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka obsah audionahrávky, v níž údajně vystupuje ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš.

„Je to pro mě něco, co je nepředstavitelné, kdy člen vlády, v tu dobu asi majitel skupiny Mafra, diskutuje s novinářem a řeší, kdy na kterého člena vlády bude jaká kauza mediálně spuštěna,“

komentoval Jurečka v rozhovoru pro Blesk.cz nahrávku, kterou Babiš podle svých slov považuje za zmanipulovanou.

VIDEO
20:00
5. 5. 2017

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dosud udělal ve vládě sedm změn. Vždy navrhl prezidentovi demisi s datem, Miloš Zeman mu pokaždé vyhověl, připomněl na Twitteru vládní mluvčí Martin Ayrer. Právě o termín demise vicepremiéra Andreje Babiše, konkrétně k 9. květnu, je teď mezi Hradem a Strakovou akademií spor.

19:38
5. 5. 2017

„Považujeme za nepřijatelné osobní útoky na předsedu vlády jako hlavu vrcholného orgánu výkonné moci a znevažování autority ústavních institucí v přímém televizním přenosu při tzv. předávání demise předsedy vlády,“ oznámilo 27 senátorů v prohlášení. Respekt k úřadu prezidenta je podle nich součástí politické praxe, ale nelze tolerovat případné protiústavní kroky.

 

„Klíčovou pojistkou je mechanismus vyvození ústavní odpovědnosti za hrubé porušení ústavního pořádku. Jako senátoři jsme si vědomi, že naší rolí není pouze přihlížet, ale, bude-li toho třeba, konat,“ sdělili. Senát může se souhlasem většiny poslanců podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky pro hrubé porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Ústavní soud pak může prezidenta zbavit funkce.

19:03
5. 5. 2017

Zaorálek se domnívá, že post ministra financí by mohl zůstat i nadále hnutí ANO. Řídit by ho měl někdo, kdo prokazatelně nemá vazbu na firmu Agrofert.

19:00
5. 5. 2017

Třetina senátorů kritizuje Zemana za znevažování ústavy při vládní krizi a jsou připraveni konat. Senát může navrhnout ústavní žalobu na prezidenta.

18:43
5. 5. 2017

Ovčáček k návrhu na odvolání Babiše k 9. květnu řekl, že s ničím podobným ústava nepočítá a premiér podle něj ústavu nezná. „Je to směšný krok, když tam něco takového navrhuje,“ řekl. Později dodal, že se Zeman bude návrhem fakticky zabývat až po návratu z Číny. Z ní přiletí v noci na 18. května, Ovčáček mluví o faktickém vyjádření po 20. květnu.

 

Podle Ovčáčka si Zeman návrh v pondělí podrobně pročte a poradí se o něm. Žádný výstup jeho mluvčí neočekává. „Není tady ani přílišný časový prostor pro nějaká unáhlená řešení,“ dodal. Ve čtvrtek prezident odlétá do Číny, připomněl. Situací se podle něj bude zabývat i během cesty po Číně.

 

Mluvčí vlády Martin Ayrer řekl, že Sobotka očekává, že se Zeman zachová v souladu s ústavou. Poznamenal, že konkrétní datum odvolání obsahovaly i další návrhy na odvolání ministrů, které Sobotka Zemanovi podával v minulosti. Prezident je nezpochybňoval a žádostem vyhověl, dodal Ayrer. Sobotka proto neuvažuje o tom, že by poslal návrh nový.

18:14
5. 5. 2017

Ovčáček zpochybňuje platnost návrhu na odvolání Babiše, protože obsahuje konkrétní datum. Úřad vlády to odmítá s tím, že stejně postupoval i dříve.

17:59
5. 5. 2017

Na Facebooku bývalého redaktora MfD Přibila je vyjádření, že s Babišem, kterého vnímal jako šéfa, jednal třikrát. Nikdy ale prý nikoho nenahrával.

17:41
5. 5. 2017

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka si na sociální síti šťouchl do hnutí ANO. Před chvílí ve Studiu Blesk řekl mimo jiné, že si není jist, zda ještě platí koaliční smlouva. První část rozhovoru vyjde ještě v pátek večer. 

17:27
5. 5. 2017

Oslovení uchazeči o post prezidenta by v pozici hlavy státu ministra financí Andreje Babiše odvolali. Demisi premiéra by považovali za demisi celé vlády. V anketě ČTK se na tom shodli Jiří Drahoš, Michal Horáček a Marek Hilšer.

17:01
5. 5. 2017

Městský úřad v Černošicích odložil vyšetřování nesrovnalostí v majetkovém přiznání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Skutek, jehož prošetření žádal sněmovní mandátový a imunitní výbor, je promlčený. Řekla to tajemnice úřadu Bohumila Budková.

Podrobnosti najdete zde. 

16:39
5. 5. 2017

K debatě o nahrávce, na níž Andrej Babiš údajně hovoří s redaktorem MF Dnes, se na Twitteru připojil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „V socialismu byli lidé, kteří novinářům říkali, co mají psát. Kdy co mají nasadit. Žil jsem v tom 33 let. To stačilo,“ napsal například.

 

„Podezření z úkolování médií mají i zahraničněpolitický přesah. Je to nesmírně vážná věc. Jde o samotný princip demokracie,“ dodal v dalším tweetu. „V rámci předsednictví Radě Evropy má ČR také agendu týkající se svobody médií. Naši pozici oslabuje, že s tím máme sami problém.“

16:32
5. 5. 2017

„Jsme všichni svědci jakýchsi závodů v mučednictví. Buďto bude mučedníkem Andrej Babiš, nebo je mučedníkem premiér Sobotka. Já bych řekl: Skončeme tu hru na mučednictví. Pojďme k předčasným volbám, ať lidé rozhodnou, kdo má pravdu,“

vyzval v rozhovoru pro Blesk.cz šéf ODS Petr Fiala. Za ostudu u nás i v zahraničí označil čtvrteční roztržku prezidenta s premiérem na Pražském hradě. Kvůli nahrávkám souvisejícím s Andrejem Babišem stojí ODS za svoláním mimořádné schůze Poslanecké sněmovny na středu, Fiala by byl i pro předčasné volby. Celý rozhovor se šéfem ODS o Sobotkově demisi, Zemanově hradní potupě i Babšových nahrávkách najdete ZDE

VIDEO
16:15
5. 5. 2017

Ústavní právník Jan Wintr sdělil Blesku, že ústava jasně říká, že prezident odvolá člena vlády, když mu to předseda vlády navrhne. „Ten článek je úplně jasný. To znamená: povinnost vyhovět návrhu premiéra na to odvolat jiného člena vlády,“ uvedl. „Tím, jak je to napsáno, tak jediný rozumný výklad je, že se tak stane okamžitě. To znamená: do několika dnů. Patrně tam je nějaký prostor, aby se prezident zeptal předsedy vlády, jestli na svém návrhu trvá. Ale jinak by se mařil účel toho ustanovení,“ dodal. 

16:00
5. 5. 2017

Na pražském Střeleckém ostrově, kam přišel v pátek po poledni pokládat věnec, podpořil premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Sobotku vítalo také asi šest desítek lidí, zástupci Mladých sociálních demokratů s transparentem „Stojíme za Sobotkou! Andreji, bylo toho dost".

15:48
5. 5. 2017

Sám Andrej Babiš se v pátek vyjádřil k nahrávkám, na kterých údajně hovoří s redaktorem MF Dnes o připravovaných článcích. Novinářům v Plzni řekl, že je považuje za zmanipulované. Prý je také přesvědčen o tom, že za jeho sledováním a odposloucháváním stojí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Je to cílená koordinovaná akce, která mě má zlikvidovat,“ prohlásil v pátek Babiš.

 

Více o jeho pátečním vyjádření k nahrávkám najdete zde. 

VIDEO
15:33
5. 5. 2017

Politolog Tomáš Lebeda v rozhovoru pro Blesk upozornil, že se Česká republika může kvůli nestandardnímu počínání prezidenta Zemana obávat o demokracii:

„On hraje o to, aby byl sám aktérem, který kontroluje situaci a rozhoduje o ní. Ale takto česká ústava napsaná není. Česká ústava dává výkonnou moc do rukou premiéra a prezident je spíše symbolickou postavou a dělá některé kroky, které se sluší, aby dělala hlava státu. Nicméně vládu sestavuje premiér. Ten rozhoduje o tom, kdo bude ve vládě a kdo z té vlády odejde. Je to standardní v naprosté většině parlamentních systémů. Bohužel český prezident chce být aktivním hráčem, který vstupuje do hry a může tou politikou hýbat. To je problém, protože to je něco, s čím ústava vůbec nepočítá a můžeme se vážně obávat, že je česká demokracie v ohrožení.“

15:24
5. 5. 2017

Předseda Senátu Milan Štěch plně podporuje postup premiéra Bohuslava Sobotky (oba ČSSD). Chování prezidenta Miloše Zemana označil za absolutně nepřijatelné, nešetrně podle něj zachází s ústavou, což je z pohledu demokracie velmi nebezpečné. Pokud nebude Zeman akceptovat Sobotkův návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO), má sociální demokracie připraveny další cesty. Štěch to v pátek řekl ČTK. V DVTV zmínil podání ústavní žaloby.

15:06
5. 5. 2017

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) se na tiskové konferenci čílila, že údajně kvůli nastalé situaci nepřijede na dlouho připravovanou návštěvu eurokomisařka pro regionální rozvoj, Rumunka Corina Cretuová:

„Dnes jsem s ní komunikovala a nepřijede. Nepřijede kvůli turbulentní situaci v České republice. Možná je to takový první signál, nicméně pro mě eurokomisařka, s kterou roky vyjednáváme pozici České republiky, se kterou vyjednáváme evropské fondy, čerpání, podobu regionální politiky, postoj České republiky, je to opravdu velice silný zásah.“

15:00
5. 5. 2017

Ministři za hnutí ANO tvrdí, že neslyšeli a nehodlají poslouchat nahrávky, na kterých údajně Andrej Babiš hovoří s redaktorem MF Dnes. „My jsme slušní lidé a slušní lidé neposlouchají cizí rozhovory,“ prohlásil na to konto ministr spravedlnosti Robert Pelikán. 

14:53
5. 5. 2017

Ministr životního prostředí Richard Brabec si na tiskové konferenci po jednání představitelů ANO postěžoval, že Sobotka neměří jedním metrem, když neakcentuje aktuální kauzu kolem dotací na sport, v níž figuruje například zastupitel za ČSSD Karel Březina. 

14:51
5. 5. 2017

Faltýnek dále uvedl, že premiér porušil koaliční smlouvu, když o odvolání ministra nejednal napřed s jeho stranickým šéfem, což je v případě Babiše sám Babiš. 

14:45
5. 5. 2017

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek po jednání s ministry za hnutí ANO zkritizoval premiéra Sobotku:

„Musíme konstatovat, že pan premiér tímto jednáním, kdy počtvrté změnil svůj názor, neskutečně poškozuje jméno České republiky...Vidíme to jako další gesto zoufalého premiéra, který včera pochopil, že kdyby dal demisi celé vlády, že by přestal být premiérem.“

14:35
5. 5. 2017

Prezident Miloš Zeman sice nemá termíny pro odvolání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z vlády, pokud ale bude záležitost protahovat, pak bude viníkem nynější krize, řekl v pátek odpoledne novinářům předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

14:23
5. 5. 2017

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček svolal na středeční 13. hodinu na žádost skupiny poslanců mimořádnou schůzi s návrhem pořadu „Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti.“ 

14:14
5. 5. 2017

Premiéra Sobotky se naopak ještě před dnešním prohlášením o nepodání demise zastal poslanec Stanislav Huml (ČSSD), který byl s předsedou strany několikrát ve sporu. Ve facebookovém komentáři zkritizoval čtvrteční postup Hradu. Čtvrteční události zhodnitl se slovy:

„Dnes byl na Hradě vítězem premiér. Trapnou situaci, kterou nezavinil, ustál na jedničku. Všichni jsme mohli pochopit i důvod, proč problém Babiš musí řešit vlastní demisí. Stejně by si jej na chleba namazal prezident, kdyby přinesl návrh na jeho odvolání. Přitom odvolání ministra financí je nezbytné. S demisí premiéra se zmenšil manévrovací prostor Hradu na minimum.“

14:08
5. 5. 2017

„Andrej Babiš je úspěšný ministr financí a věřím, že ve vládě zůstane. Ostatní bych nechal na panu prezidentovi,“ zhodnotil pro Blesk.cz nové okolnosti ministr životního prostředí Richard Brabec. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) zase kritizuje, že tolik změn kolem demise vlády za tři dny je nezodpovědnost. Vláda si prý nesmí brát občany jako rukojmí.  

13:56
5. 5. 2017

Podle informací Blesk.cz už se k nastalé situaci sešlo na jednání užší vedení hnutí ANO. 

13:40
5. 5. 2017

Vysvětlení uniklých nahrávek, na kterých údajně hovoří Andrej Babiš, žádá i europoslanec za ANO Pavel Telička. „Je namístě, aby Andrej Babiš zaujal ke kauze nahrávek jednoznačný postoj. Měl by veřejnosti vysvětlit, zda se nahrané rozhovory uskutečnily, či nikoliv, z čí iniciativy k nim došlo, jestli se detailně seznámil s informacemi, o nichž se na nahrávkách mluví, a jak s nimi případně naložil. Stejně tak je důležité, aby Andrej Babiš i vedení těchto médií informovali veřejnost, zda docházelo k jejich ovlivňování z politických důvodů,“ prohlásil. 

Celé jeho prohlášení si můžete přečíst zde.

13:22
5. 5. 2017

Bohuslav Sobotka (ČSSD) promluvil o odvolání Andreje Babiše (ANO) pro Blesk.cz: 

VIDEO
13:20
5. 5. 2017

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek chápe dnešní krok premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který stáhl návrh na podání demise vlády. Předseda vlády udělal jedinou možnou věc, aby nedošlo k destabilizaci kabinetu jako celku, napsal Bělobrádek.

13:04
5. 5. 2017

Sobotka navrhl odvolání Babiše k 9. květnu. Nic takového se ale podle Parlamentních listů neuskuteční. Prezident se celou věcí bude zabývat až po návratu z Číny, tedy nejdříve 18. května. Zemanovi vadí, že Sobotka do návrhu na odvolání bez předchozí porady rovnou napsal datum, ke kterému by chtěl vicepremiéra Babiše odvolat. Jiří Ovčáček k tomu uvedl:

„Pan prezident si se svým rozhodnutím trpělivě vyčká, především proto, že nelze vyloučit, že pan premiér opět svůj názor změní. Předpokládám, že celou věcí se pan prezident bude zabývat po návratu z návštěvy Číny. Datum 9. května si pan premiér může pověsit na Facebook a to je tak vše, co s tímto datem může dělat.“

13:00
5. 5. 2017

Vedení hnutí ANO se v reakci na prohlášení Sobotky sejde, aby rozhodlo o dalším postupu. „Naskakovat na zoufalé hry ČSSD nechci,“ uvedl Babiš v prohlášení. Ministr financí a vicepremiér se pozastavil také nad tím, že Sobotka mu o záměru neřekl osobně:

„Pan Sobotka dnes dokázal, že je úplně nekompetentní a neschopný premiér, který si neví rady. Hnutí ANO dnes svolá mimořádnou poradu a probereme, co bude dál. Každopádně rozhodnutí je na panu prezidentovi.

12:57
5. 5. 2017

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ocenil, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pochopil, že demise celého kabinetu byla tragickou chybou. Ve snaze odvolat skandály zatíženého ministra financí Andreje Babiše (ANO) může Sobotka počítat s podporou TOP 09, uvedl v tiskovém prohlášení Kalousek.

12:55
5. 5. 2017

K mému překvapení začal prezident republiky interpretovat ústavu v rozporu se zvyklostí. Miloš Zeman začal tvrdit, že s demisí premiéra nekončí celá vláda. V takové situaci nedává má demise žádný smysl. Ministr financí Andrej Babiš, který je zatížen skandály, by ve vládě zůstal a nebyl by naplněn smysl, proč jsem demisi zvažoval,“ řekl premiér.

12:51
5. 5. 2017

Podrobné vysvětlení svých kroků Sobotka poskytl v pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére. 

VIDEO
12:50
5. 5. 2017

Dobrý den, vítáme Vás u čtvrtého dne online přenosu k vládní krizi. V pátek nastal dramatický obrat, když Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že demisi nepodá.

23:20
4. 5. 2017

ANO bude o případném pokračování vlády nynější koalice jednat až poté, co premiér Sobotka podá demisi. Shodlo se na tom večer vedení hnutí. Děkujeme za pozornost našemu online zpravodajství. Situaci okolo vlády se budeme podrobně věnovat i v dalších dnech. V pátek od 11 hodin bude moderátorka Klára Brunclíková hovořit přímo s premiérem Bohuslavem Sobotkou, položí mu i vámi zaslané dotazy. Nezapomeňte se tak dívat na přímý přenos na Blesk.cz.

22:51
4. 5. 2017

Bohuslav Sobotka zveřejnil večer na sociální síti děkovný vzkaz svým podporovatelům. Vidíte sami, že to není jednoduché, zejména dnes to chtělo na Hradě opravdu pevné nervy a velké sebeovládání,“ popsal premiér. 

22:50
4. 5. 2017

Jak by reagoval na současnou krizi kandidát na prezidenta Jiří Drahoš? 

22:42
4. 5. 2017

Právník Jiří Přibáň odmítl pro ČT, že by platilo, že demise premiéra znamená pouze demisi jeho osoby a nikoliv celé vlády.

V českém ústavním pořádku se nejedná o konvenci či tradici. Kdo si přečte ústavu, tak je mu jasné, že vláda stojí a padá s premiérem. Pokud by si prezident vybral jiný výklad, dopouští se libovůle. Myslím, že bychom pak byli svědky hluboké politické krize.

22:31
4. 5. 2017

Faltýnek také reagoval na kauzu údajných odposlechů Babiše během rozhovoru s novinářem Mafry.

Je to další kauza, která má poškodit naše hnutí a pana Babiše. Ohledně lhaní vicepremiéra, pan premiér toho už navykládal tolik, že vůbec neberu, co říká, vážně. Já znám pana předsedu Andreje Babiše poměrně dlouho a myslím si, že nelže. Osobně jsem ukázku neslyšel. Je otázka, zda je autentická, a druhá věc, která mě překvapuje, že tu někdo nahrává vicepremiéra, a nikdo to neřeší.

22:20
4. 5. 2017

Černochová pokračuje v kritice Zemana: Pan prezident už ukázal v minulosti, že nemá respekt k ústavě. Bylo by velmi průlomové rozhodnutí, kdyby se rozhodl vyložit demisi jako demisi pouze Bohuslava Sobotky. 

22:21
4. 5. 2017

Politologové se předhánější v analyzování nepřehledné vládní krize a nabízejí možné scénáře dalšího vývoje. Jan Kubáček z Phoenix Research byl hostem ve Studiu Blesk a podle jeho názoru zůstanou ve vládě do voleb všichni ministři, až na dva klíčové muže současné krize: Sobotku a Babiše. Poslechněte si to:

VIDEO
22:15
4. 5. 2017

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák ale kritiku v diskusním pořadu Události, komentáře odmítl. Podle něj se Zeman jen snažil ponížit pana premiéra, odvést pozornost od toho podstatného. S tím do jisté míry souhlasila i Jana Černochová z ODS. Podle ní se na tuto chvíli Zeman dlouhé roky těšil a bylo to nesmírně trapné pro oba účastníky.

22:13
4. 5. 2017

Jaroslav Faltýnek (ANO) pro ČT uvedl, že Sobotka vytvořil vládní krizi. Tím prý vyprovokoval dnešní chování prezidenta Zemana, který premiéra ponížil.

Není to dobře. Zahraniční kolegové se ptají, proč premiér bourá úspěšnou vládu. My tomu nerozumíme. Ale pan premiér se rozhodl, že zničí výsledky i své vlastní práce.

22:00
4. 5. 2017

Po kauze nahrávek, podle kterých chtěl vicepremiér Andrej Babiš údajně ovlivňovat agendu MF Dnes, končí dlouholetý redaktor deníku Jan Sůra. "I když na mě nikdy nebyl vyvíjen nátlak, abych psal věci jinak, než jak skutečně jsou, rozhodl jsem se skončit v MF Dnes. Po zveřejnění nahrávek Andreje Babiše si nedokážu představit, že by mé jméno bylo nadále s tímto deníkem spojováno,“ řekl v rozhovoru pro Reflex redaktor Jan Sůra.

VIDEO
21:58
4. 5. 2017

Chovanec promluvil pro Blesk.cz o nahrávkách na Babiše. Na výslech se prý těší: ČTĚTE ZDE

VIDEO
21:47
4. 5. 2017

K otázce demise se vyjádřila i právnička a senátorka Eliška Wágnerová (bez politické příslušnosti). Podle ní si nelze Sobotkovu demisi vyložit tak, že odstupuje pouze on, jak to má zřejmě v plánu prezident Miloš Zeman.

21:42
4. 5. 2017

Na Facebooku se zatím začalo s organizováním demonstrace za odstoupení Babiše s názvem „Proč? Proto!“ Aktuálně se o událost zajímá přes dva tisíce lidí. 

21:13
4. 5. 2017

Do Zemanova dnešního jednání vůči Sobotkovi se obul na Facebooku europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

Chování pana presidenta má nemálo společného s chováním ministra financí. Ten na věci, co mu "nevyhovují", reaguje tím, že je "odmítá" či "že se nestaly". Zcela stejně odmítl pan prezident fakt, že mu pan premiér nepřinesl demisi. Prostě se to nestalo. Je to klišé, je, zdá se mi, jasné, že lidé, jako je prezident Zeman a ministr Babiš, se nezmění. Chovají se neurvale a tím snižují i tak ne zrovna vysokou politickou kulturu v naší zemi. Se zákony zacházejí se značnou "flexibilitou", a když něco chtějí, jen tak něco je nezastaví.

21:10
4. 5. 2017

Zeman také znovu potvrdil, že Sobotkovu demisi přijme a jméno nového ministerského předsedy oznámí po návštěvě Číny, z níž se vrací 18. května. Setká se při ní mimo jiné s Vladimirem Putinem. Už má prý vybraného prvního kandidáta na funkci premiéra. "Musím to s ním ještě probrat, ale zdá se, že dojde k dohodě," řekl Zeman v televizi.

20:53
4. 5. 2017

Podle Zemana existuje jediný člověk, který by měl vládu opustit: Bohuslav Sobotka. O napjatých vztazích mezi premiérem a prezidentem se nicméně hovoří již dlouho.

4. 5. 2017

Ke kauze nahrávek se vyjádřil v TV Barrandov i Zeman: Novináře nemám rád, takže mne nezajímá, co Babiš psal svým novinářům.

20:43
4. 5. 2017

Andrej Babiš zatím podle serveru Neovlivní.cz pokročil ve vyšetřování údajných nahrávek jeho schůzek (o kauze jsme informovali ZDE). Zdroj z Babišova okolí tvrdí, že je podezřelá hlavně vicepremiérova ochranka. Šéf ochranné služby Jiří Komorous to však rezolutně odmítá.

20:32
4. 5. 2017

Zeman zmínil, že nástupcem Sobotky může být Milan Chovanec nebo Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Zaorálek je podle něj průchodnější, protože proti Chovancovi může být odpor v hnutí ANO. Pokud by sociální demokraté nicméně nesouhlasili s takovou nominací, je připravený jmenovat premiérem šéfa lidovců Pavla Bělobrádka.

20:30
4. 5. 2017

Prezident Zeman zároveň uvedl, koho chce jmenovat po Sobotkovi novým předsedou vlády. Prohlásil:

„Tímto premiérem by podle mého názoru měl být opět člověk ze sociální demokracie. Ať už si o ní myslíme, co chceme, vyhrála předchozí volby. Měl by to být člověk, který projde při hlasování o důvěře. To znamená, že pro něj budou hlasovat minimálně všechny strany vládní koalice.“

20:25
4. 5. 2017

„Měla by tu být existující staronová vláda. To jsem řekl všem, se kterými jsem jednal. Jsem pro kontinuitu, půl roku před volbami nemá cenu dělat kotrmelce,“

prohlásil Zeman.

20:22
4. 5. 2017

Sobotka podle prezidenta Zemana „kličkuje jako malý kluk“. Proč mu demisi na Hrad ve čtvrtek nepřinesl, nechápe, uvedl na TV Barrandov. Podle prezidenta by měla vláda dovládnout do konce funkčního období, Sobotkovu demisi nicméně přijme, potvrdil.

20:20
4. 5. 2017

„Tuto demisi pokládám za akt zoufalství,“

řekl prezident Miloš Zeman na TV Barrandov a vytkl premiérovi Bohuslavu Sobotkovi propad podpory ČSSD. „Předseda strany, který neví kudy kam, hledá nepřátele všude jinde než ve vlastní straně a především ve vlastní osobě. Pokládám tuto rezignaci za zbabělost,“ uvedl.

20:17
4. 5. 2017

Milan Chovanec se pořádně rozčílil na Twitteru, a to u informace, že Babiš zvažuje, že podá trestní oznámení na premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku.

20:10
4. 5. 2017

Nynější Sobotkův kabinet by měl podle 38 procent lidí dovládnout v demisi, ukázal průzkum pro Českou televizi. Přes 60 procent dotázaných nechce předčasné volby.

19:40
4. 5. 2017

„Gesto prezidenta Miloše Zemana nemá obdoby, je bezprecedentní. Pouze ukazuje na to, že prezident situaci nezvládl. A přitom je to náš nejzkušenější politik, který řeší banální vládní krizi, kterých už bylo v minulosti dost,“

řekl Blesku Ladislav Špaček, bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla a odborník na (nejen) hradní etiketu. „Za dob prezidentů Václava Havla i Klause byla pnutí, ale nikdy to nedávali takto veřejně najevo,“ podotkl.

19:05
4. 5. 2017

ODS chce kvůli nahrávkám údajně s Andrejem Babišem svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. V pátek by mělo tento požadavek podle informací Blesk.cz schválit grémium strany. Aby se schůze mohla konat, musí ji podpořit alespoň čtyřicet poslanců. Babiš kvůli nahrávkám podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Řekl to exkluzivně v rozhovoru pro Blesk.cz.

VIDEO
18:55
4. 5. 2017

„Sobotka totálně paralyzuje vládu. Je jako Bárta z vé véček,“

uvedl v ČT Andrej Babiš. Narážel tak na někdejšího lídra strany Věci veřejné Víta Bártu, bývalého šéfa bezpečnostní agentury ABL. K demisi vlády, se kterou Babiš nesouhlasí, vicepremiér uvedl: „Hodil to na pana prezidenta, ten si ho dneska vychutnal.“

18:45
4. 5. 2017

Andreji Babišovi v České televizi pustili nahrávky, na kterých má údajně řešit s novinářem MF Dnes kauzy v deníku proti sociální demokracii. Babiš je pouze propojil s praktikami StB a odmítl se k nim vyjádřit. Opakovaně odmítl, že by cokoli v deníku ovlivňoval. 

„Nebudu se k tomu vyjadřovat, nechte to na policii. Je to manipulace a já to odmítám. Už nikdy se nebudu scházet s žádným redaktorem Mafry.“

18:32
4. 5. 2017

Za nesprávný krok považují rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podat demisi vlády dvě třetiny lidí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Nejméně s rozhodnutím předsedy vlády souhlasí lidé starší 60 let a voliči hnutí ANO. Mezi voliči sociální demokracie schvaluje demisi čtvrtina dotázaných. Průzkumu se zúčastnilo 1006 respondentů starších 18 let.

18:10
4. 5. 2017

Podívejte se na celý rozhovor s ministrem vnitra a 1. místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem, který poskytl pro Blesk.cz. O konci Sobotkovy vlády, údajných nahrávkách Andreje Babiše i dalším řešení vládní krize.

VIDEO
18:00
4. 5. 2017

Za "malý skandál" označila německá agentura DPA setkání českého prezidenta Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou na Pražském hradě. Podle agentury AP prezident předsedu vlády "šokoval", když přijal jeho demisi, aniž ji Sobotka podal. Rakouská agentura APA napsala, že se Zeman se Sobotkou "hádali před běžícími kamerami".

 

Podle agentury DPA Zeman Sobotku poté, co premiér oznámil, že demisi podá až v polovině května, napomenul, aby tak učinil co nejdříve. Prezident premiéra rovněž vyzval, aby už vláda nepodnikala žádná strategická rozhodnutí. "Zjevně rozladěn" pak tiskovou konferenci opustil, napsala německá agentura.

17:12
4. 5. 2017

"Tuto situaci těžko můžeme řešit tím, že na sebe budou jednotliví politici podávat žaloby, nebo že na sebe budou podávat trestní oznámení,"

reagoval Sobotka na Andreje Babiše. "Tu situaci musíme řešit za jednacím stolem a já si myslím, že ten problém můžeme vyřešit velmi rychle. Vládní krize může skončit v zásadě během 10 minut. Stačí, pokud Andrej Babiš uzná svoji odpovědnost. Stačí, pokud místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš upřednostní zájem ČR a stabilitu ČR před svojí touhou setrvat ve funkci ministra financí. Pak jsme schopni se velmi rychle dohodnout  na rekonstrukci koaliční vlády a na tom, kdo tuto vládu povede. Podávání trestních oznámení, podávání žalob já vidím už trošku jako zoufalství," dodal premiér.

17:05
4. 5. 2017

Po jednání se Zemanem již Sobotka to, co se dělo dnes odpoledne na Hradě, komentovat nechtěl. "Je zbytečné, abych tuto věc komentoval, protože by to pouze odvádělo pozornost od podstaty věci. A ta podstata věci je úplně jiná, než jestli tady byla, a nebo nebyla připravena nějaká ceremonie, se kterou jsem nepočítal. Podstata věci je taková, že máme ministra financí, který je zatížen vážnými problémy a vážnými skandály. Ty věci jso utak vážné, že jsem na to musel jako předseda vlády reagovat demisí vlády," uvedl Sobotka.

17:00
4. 5. 2017

Spor mezi Hradem a premiérem o formát čtvrteční schůzky u prezidenta řeší na Twitteru i hradní a vládní mluvčí, tedy Jiří Ovčáček a Martin Ayrer.

16:35
4. 5. 2017

Premiér Bohuslav Sobotka bude v pátek hostem mimořádného vydání pořadu Ptám se, pane premiére. Dívejte se od 11:00 na Blesk.cz a už teď mu posílejte svoje dotazy.

16:31
4. 5. 2017

"Bohužel taková už je česká politika a bohužel vypadá to tak, že taková je česká politika už i v nejvyšších patrech. Myslím si, že jsme si to mohli tady dnes odpustit,"

dodal Sobotka a vydal se na jednání za Zemanem za zavřenými dveřmi.

16:28
4. 5. 2017

Na Sobotkovu odpověď již Zeman nečekal. "Děkuji vám, pane prezidente, já se velice rád k vám za malý okamžik připojím," říkal Sobotka Zemanovým zádům. "Pouze bych chtěl v tuto chvíli jasně říci, že krizi nevytvořila rezignace předsedy vlády," pokračoval Sobotka, zatímco Zeman opouštěl sál. Sobotka poukazoval, že krizi vytvořily problémy kolem Andreje Babiše, ale to už Zeman neposlouchal. Sobotka však pokračoval v proslovu i bez prezidenta. "Požadavkem sociální demokracie je, aby ministr financí, který je zatížen skandály, členem této vlády nebyl. V tuto chvíli budu informovat prezidenta republiky o tomto postupu," říkal již osamocený Sobotka.

"Jinak musím říci, že jsem nebyl informován, že zde bude připraven takovýto ceremoniál, je to pro mě překvapení. Očekával jsem, že proběhne standardní jednání s prezidentem republiky. Konec konců takových schůzek jsem tady na Pražském hradě absolvoval už velké množství."

16:25
4. 5. 2017

"Znovu připomínám, že to byl váš, nikoli můj sekretariát, který ještě včera oznámil, že mi dnes předáte demisi. Vyřiďte si to prosím se svým sekretariátem,"

peskoval Zeman Sobotku. "Jistě uznáte, že - jak říkají na Moravě - ani pan farář dvakrát nekáže, takže tento ceremoniál považuji za konečný a nevidím důvod, proč by se měl opakovat," dodal prezident. Pozval Sobotku na diskusi, která ho prý zajímá stejně tak, jako včerejší stanovisko Andreje Babiše a Milana Chovance a dnešní stanovisko Pavla Bělobrádka. Je prý zastáncem toho, aby vláda dovládla do řádných voleb na existujícím koaličním půdorysu. 

"Zdá se, že i na tom se kupodivu můžeme shodnout, i když vaše rezignace vytvořila krizi, kterou nikdo z nás nepředpokládal. Děkuji vám za vaši účast."

VIDEO
16:24
4. 5. 2017

Sobotka Zemana upozornil i na to, že demise bude podána kvůli "problémům ministra financí" a že stojí o pokračování vlády na současném koaličním půdorysu. Ovšem bez Babiše. "Chtěl jsem vás také, pane prezidente, informovat o tom, že netrvám na tom, abych byl nominován za sociální demokracii do pozice premiéra," uvedl Sobotka. 

"Doufám, že si, pane prezidente, uvědomujete vážnost problému ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše a že tuto věc nebudete přehlížet a že ji nebudete ignorovat."

16:22
4. 5. 2017

"Situace pro ČR není jednoduchá a v tuto chvíli mě zaráží způsob, jakým Hrad přistoupil k této schůzce, která si myslím, že je velmi důležitá, z pohledu dalšího postupu pokud jde o řešení vládní krize,"

vrátil Zemanovi Sobotka úder. Na Hradě se nedal.

16:20
4. 5. 2017

„To, co se stalo na Pražském hradě, mě překvapilo, a jen přemýšlím, kde došlo k nedorozumění. Protože je evidentní, že tam došlo k nějakému komunikačnímu nedorozumění,“

uvedl pro Blesk.cz šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

16:05
4. 5. 2017

Sobotka se začal omlouvat s tím, že nepřišel podat v tuto chvíli demisi, ale dorazil na politické konzultace týkající se vládní krize. Chtěl se prý ujistit, jaký je výklad ze strany prezidenta a Pražského hradu.

"Těžko mohu podat demisi v tuto chvíli, když není zřejmé, jakým způsobem Pražský hrad k demisi přistoupí. Jestli ji bude vnímat jako demisi celé vlády, nebo jestli ji bude vnímat jako demisi předsedy vlády,"

argumentoval Sobotka. Demise celé vlády bude doručena na Hrad písemnou cestou v polovině května, uvedl premiér. Sobotka upozornil, že si také ověřoval, jakým způsobem byly podávány demise na Hrad v minulosti. "Ať už to byl premiér Nečas nebo to byl premiér Rusnok, tyto demise byly podávány písemnou cestou. Já jsem vám nedoručil žádnou takovouto písemnou demisi," upozornil Zemana.

15:57
4. 5. 2017

"V sedm hodin ráno, což je, milý pane premiére, zatraceně noční doba, kdy normální lidé spí a nejednají, se svolalo shromáždění na Strakově akademii, kde došlo ke změně původní dohody," 

postěžoval si Zeman, že Sobotka změnil podání demise až na datum "kolem 20. května". "Já chápu, že podklad tohoto rozhodnutí (demise - pozn. red.) je tak trochu kolísavý, ale nechci vás z lidského hlediska kritizovat. Chtěl bych pouze připomenout slova pana Bělobrádka, předsedy lidovců, s nímž jsem jednal před krátkou dobou, který veřejně vyjádřil názor, že vaše demise, pana premiéra, by měla být co nejdříve," pokračoval Zeman. "Tím končím. Jak už jsme se dohodli, otázky nebudou a vše podstatné jsme slyšeli. Bůh s vámi a na shledanou," dodal prezident. 

15:54
4. 5. 2017

K Sobotkově "momentu potupy" došlo tak, že se Zeman nejprve pustil do proslovu. "Dovolte mi, abych vám především poděkoval za práci, kterou jste vykonal v čele české vlády. Za druhé: Žádám vás, aby vláda do doby, kdy jmenuji nového premiéra a na jeho návrh novou vládu, tak jak je obvyklé, plnila své funkce s tím, že nebude přijímat žádná strategická rozhodnutí, to znamená rozhodnutí s dlouhodobými účinky. Za třetí: Dovolte, abych vám popřál ve vašem budoucím životě, ať už politickém nebo osobním, mnoho úspěchů, zdraví, štěstí a životní pohody," říkal Zeman Sobotkovi. Jako by se s premiérem, kterého s oblibou kritizuje, loučil.

15:50
4. 5. 2017

Zeman vytkl Sobotkovi, že na rozdíl od premiéra "aranžmá" k demisi připravil a Sobotka přesto demisi nepřinesl. Ještě předtím, než Sobotka domluvil, Zeman nakonec odešel. Podívejte se na „moment potupy“. 

VIDEO
15:45
4. 5. 2017

"Ještě včera mě sekretariát předsedy vlády informoval o tom, že pan premiér chce přijet na Hrad, aby podal demisi. Proto jsme vypravili obvyklé aranžmá, které probíhá při všech demisích předsedů vlád,"

postěžoval si Zeman poté, co na Sobotku mířil svou holí. A upozornil, že jeho sdělení v tomto příapdě bude poněkud delší.

15:40
4. 5. 2017

Dusno na Pražském hradě! Prezident Miloš Zeman nepřijal premiéra Bohuslava Sobotku dvakrát nejvřeleji. Zeman totiž očekával, že Sobotka přijde s demisí vlády. Premiér ji nepřinesl, protože se ji chystá podat až po návratu prezidenta z Číny. Sobotka uvedl, že se Zemanem přijel prodiskutovat řešení vládní krize. Způsobilo to výrazně rozpačitou situaci.

15:22
4. 5. 2017

Premiér Bohuslav Sobotka dorazil na 3. nádvoří Pražského hradu, vystoupil z vládní limuzíny a vyrazil za prezidentem Zemanem. Tiskovka předsedy vlády se na rozdíl od ostatních návštěv odehraje právě zde, naproti katedrále sv. Víta. 

15:18
4. 5. 2017

Ministr Chovanec se vyjádřil pro Blesk.cz i kauze údajných nahrávech na vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Odmítl, že by se na nich jakkoli podílel.

VIDEO
15:15
4. 5. 2017

Premiér Bohuslav Sobotka řešil v uplynulých hodinách i konec ve straně. „Včera (ve středu, pozn. red.) jsem o tom s Bohuslavem Sobotkou mluvil, on o tom velice vážně přemýšlí, on přemýšlí o každém tom kroku a já si myslím, že on přijde s nějakým návrhem,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz 1. místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec.

VIDEO
14:53
4. 5. 2017

Bělobrádek reagoval i na dotaz, zda je možnost, aby při sporech Sobotky s Babišem vedl do voleb vládu on. "Vyloučit se nedá nic, je to samozřejmě možné," odpověděl Bělobrádek. "Pozor, bude vtip. Pokud bych byl pověřen tím, abych sestavil novou vládu, tak mi to nedělá potíže, jestli to bude teď, nebo až po volbách. To už není takový rozdíl," dodal vicepremiér. Lubomíra Zaorálka (ČSSD), kterého jako možného premiéra vidí Andrej Babiš, označil za významného představitele své strany, "personálie" však nejsou dle Bělobrádka nyní důležité.

14:49
4. 5. 2017

Přišla řeč i na nahrávky, na nichž mluví údajně Andrej Babiš. "Považuji za nevkusné, že se tady lidé navzájem nelegálně odposlouchávají," uvedl Bělobrádek. To, co na nahrávkách zaznělo – pokud nejde o podvrh –, je však dle něj velmi závažné. "Svědčilo by to o tom, že to, co nám celou dobu jako koaličním partnerům, tak veřejnosti, občanům říkal, že je prostě lež," uvedl Bělobrádek. Pokud nahrávka není zfalšovaná, jde o skandál, pokračoval. Nemůže však potvrdit, že je nahrávka autentická. "Už jsme zažili mnoho falšovaných materiálů," dodal.

14:45
4. 5. 2017

„Shodli jsme se na třech základních věcech – ta první je, že úřednická vláda na takto krátkou dobu nedává příliš smysl a že by měla co největší část vlády dovládnout,“

Řekl novinářům po jednání s prezidentem Zemanem Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Druhou věcí, ve které se se Zemanem shodli, je, že „tady není ani rozumné vyvolávat předčasné volby na takto krátkou dobu“ a posouvat termín. Mělo by to i technické překážky, upozornil. „Uvítali bychom co nejrychlejší řešení celé situace, to znamená aby premiér podal demisi co nejdříve, aby se situace mohla vyřešit a opět začala standardně fungovat eventuálně nová vláda,“ dodal Bělobrádek.

14:16
4. 5. 2017

Demise premiéra znamená konec celé vlády, uvedl Sobotka. Výklad ústavy i dosavadní ústavní praxe jsou podle něj v této otázce zcela jasné.

13:52
4. 5. 2017

Autor inzerátu reagujícího na středeční celostránkovou inzerci předsedy hnutí ANO Andreje Babiše jej nakonec neotiskne. Vydavatelství Mafra si za celostránkovou inzerci řeklo o více než tři čtvrtě milionu korun, což se autorovi, internetovému publicistovi Patricku Zandlovi, zdálo příliš, i když mu přišla řada návrhů na spolufinancování. Cena celostránkového inzerátu v celostátním vydání Mladé fronty Dnes vyjde podle webu vydavatelství Mafra ve čtvrtek na 902 tisíc korun. V ostatní pracovní dny to je téměř 723 tisíc korun.

13:21
4. 5. 2017

"Je to o lidech. A pokud tam byl ministr zdravotnictví Němeček, který nekomunikoval se mnou, jenom přes média, tak teďka je tam Ludvík a já s ním komunikuju normálně,"

řekl Andrej Babiš ve studiu Blesku. Normálně prý komunikuje z ČSSD i s ministryněmi Valachovou a Marksovou. "S panem Zaorálkem jsem byl teďka na snídani," podotkl Babiš. "Já jsem stále takovej neobratnej, možná jsem to neměl říkat," dodal k tomu, že Zaorálka vidí jako možnou volbu pro nového premiéra. Babiš připomněl, že i Zaorálek na něj útočí - označil Babiše na sněmu ČSSD za "fíkus".        

13:00
4. 5. 2017

Exministr vytáhl "zvracení na oponenty". V kritice Babiše přitvrdil exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který měl v době, než ho ve funkci nahradil současný ministr Ludvík, s Babišem vleklé spory. "Cílené zvracení na oponenty pana Babiše ze strany ´jeho´ médií mě nepřekvapuje," napsal Němeček na Twitteru.

12:56
4. 5. 2017

"Budeme usilovat o to, aby v nejbližší možné době byla svolána mimořádná schůze, na které se Sněmovna rozpustí,"

hlásí šéf poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera. Předčasné volby by uvítali i v KSČM. "Vládní koalice má zájem, aby Sněmovna dál fungovala, schvalovala zákony tak, jak je to naplánováno," ujišťuje šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

 
12:42
4. 5. 2017

Nejpravděpodobnější kandidáti na premiéra? Já, nebo Milan Chovanec, uvedl podle iDnes.cz ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Mluví o případu, pokud by prezident Zeman dal šanci ČSSD složit vládu. Jenže vláda v čele s Chovancem by byla patrně problémem pro ANO. "Zrádce zrádců samozřejmě, obdivuji pana premiéra, že člověk, který ho zradil, je dneska největší jeho spojenec," připomenul Babiš ve studiu Blesku Chovancovu účast na legendární lánské schůzce.

VIDEO
12:15
4. 5. 2017

"My jsme spolu nikdy nemluvili, pan premiér nemluví,"

uvedl Andrej Babiš ve studiu Blesku. "Neumí mluvit, jako že bysme šli někde si popovídat normálně, že by se změnil," říká Babiš. "včera ráno na předsednictvu nám oznámil, že podá demisi, na vládě také, že dneska podá demisi. A teď jsem zjistil včera večer, že ji nepodá. Fakt tomu nerozumím. Vytvořil tady jako strašnou atmosféru, nejistotu a ohlupuje lidi. Pokud jednou řekne, že je demise, tak ji má podat," dodal šéf ANO.

VIDEO
12:05
4. 5. 2017

Již i kritici Andreje Babiše z Poslanecké sněmovny sdílí na Twitteru jeho tweet z června 2013, kdy Babiš uvedl: "Dnes som mal hodně vystrašených otázek či nebudu zasahovat novinářům do řemesla. Samozřejmě ne, hned by se to rozneslo a byl ybch mrtvý muž." Upozornil na něj i poslanec Jan Farský (STAN).

11:45
4. 5. 2017

V 11 hodin se k nastalé situaci sešli předsedové poslaneckých klubů spolu s předsedou sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD). Schůzka trvala asi půl hodiny. Účastníci z řad koalice si podle svých slov řekli, že chtějí pokračovat v rozdělané práci. Opoziční ODS a TOP 09 by prý rády navrhly rozpustit Sněmovnu, to ale vládní strany odmítají.

11:39
4. 5. 2017

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) reaguje na Babišovo chystané trestní oznámení kvůli nahrávkám, které vicepremiér oznámil ve studiu Blesku:

"Usvědčený lhář Andrej Neovlivňuju Babiš se snaží odvést pozornost od obsahu nahrávek k jejich pořízení. Jen on sám ale ví,kde všude se jeho manipulátorské schůzky konaly a kdo jim byl přítomen. A ještě pan redaktor. Vyhozený slouha. Proč asi?"

VIDEO
11:33
4. 5. 2017

„Výklad ústavy i dosavadní ústavní praxe je zcela jasná. Demisí premiéra končí celá vláda,“

zareagoval Sobotka pro iDnes.cz na spekulace, že prezident Zeman přijme jen jeho demisi.

11:24
4. 5. 2017

Premiér Sobotka pokračuje dnes ve svých povinnostech předsedy vlády, přijal totiž belgického premiéra Charlese Michela. Ten dnes zamíří také na Hrad za prezidentem Zemanem.

11:22
4. 5. 2017

Ohledně nahrávek, které se objevily v souvislosti s Andrejem Babišem, Miroslav Kalousek míní, že samotné zveřejnění odposlechů je skandální, skandální je však i obsah. Nejen ohledně vulgarit, které zazněly v první nahrávce, ale nahrávka druhá, ukazující na to, že Babiš dle něj úkoloval média. "Ty redakce rezignovaly na své poslání úplně stejně, jako když se politik nechá od někoho koupit," podotkl šéf TOP 09.

11:14
4. 5. 2017

"Nebavím se, spíš mám velké obavy,"

reagoval nyní ve studiu Blesku Miroslav Kalousek (TOP 09) na vládní krizi. Gesto premiéra Sobotky se sice může snažit pochopit lidsky, ale z hlediska politické strategie je dle něj nezodpovědné a alibistické. "Já si toho gesta nemůžu vážit," uvedl k demisi celé vlády Kalousek. Sobotka podle něj rezignoval na své pravomoci a předal je prezidentovi republiky. "Na talíři odevzdal rozhodovací pravomoc dvojici Zeman a Babiš," míní Kalousek.

 

 

Sobotka se podle něj sice chtěl zbavit zodpovědnosti za "podvodné" chování ministra financí, ale zároveň s ním vládl 3,5 roku a mj. jej "zásadním způsobem podržel v kauze Čapího hnízda". "Pokud má nějakou strategii, tak je pro mě nepochopitelná," rýpl si Kalousek do Sobotky.

10:49
4. 5. 2017

"Podávám trestní oznámení na neznámého pachatele, protože mám podezření, že vlastně už jsem delší dobu, léta, sledován a odposloucháván. A já to považuji za skandální,"

řekl exkluzivně Blesk.cz vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Více ohledně Babišova trestního oznámení čtěte ZDE 

VIDEO
10:38
4. 5. 2017

"Takové svinstvo, co je tohle, jsem nezažil."

Andrej Babiš vystoupil ve studiu Blesku. Je překvapený, že Sobotka dnes nenese demisi na vládu. Neví proto ani, co se bude 10. května řešit na koaliční radě. Ohledně odposlechů podává trestní oznámení na neznámého pachatele, nahrávky nechce dále komentovat a tvrdí, že je neslyšel. Je však přesvědčený, že za odposlechy stojí Milan Chovanec (ČSSD). "Ve vládě s panem Sobotkou a Chovancem nikdy nebudu," vzkázal Babiš.

10:30
4. 5. 2017

Premiér Sobotka si vedle toho váží podpory ČSSD. "Vážím si toho, že vedení sociální demokracie podpořilo mou snahu hájit principy politické kultury a trvat na tom, že Andrej Babiš se svými skandály do vlády nepatří," uvedl na Facebooku v reakci na jednání stranického grémia.

10:13
4. 5. 2017

Tlak na Sobotku ze strany ANO pokračuje. Přidal se i šéf Babišových europoslanců Pavel Telička.

9:57
4. 5. 2017

Politické body ze současné vládní krize vytěží hlavně Andrej Babiš, řekl pro Blesk politolog Jan Kubáček z Phoenix Research. Podle něj ministru financí hraje do karet i silný spojenec na hradě.

VIDEO
09:49
4. 5. 2017

Termín podání demise bude záviset na návratu prezidenta Zemana z cesty do Číny, která má skončit 18. května. Dnes chce Sobotka podle vládního mluvčího Ayrera s prezidentem konzultovat politickou situaci a představit plán sociálních demokratů na rychlé řešení krize, za kterou ČSSD vidí neschopnost předsedy hnutí ANO a ministra financí Babiše vysvětlit svoje majetkové poměry. Grémium ČSSD ve středu večer za nejlepší cestu z krize označilo pokračování vlády na půdorysu současné koalice bez Babiše. To ale nepřipouští hnutí ANO.

09:40
4. 5. 2017

Sobotka na Hradě požádá o termín demise v druhé polovině května, kdy Zemanovi formálně předá demisi. Dnes mu představí plán ČSSD na rychlé řešení krize.

09:30
4. 5. 2017

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky bude nejspíš sedmou českou vládou, která nedokončí celé funkční období. Přidá se tak k vládě Petra Nečase, Mirka Topolánka nebo Stanislava Grosse.

08:49
4. 5. 2017

Premiérovo oznámení demise vlády rozebrali i psychologové. Lidé budou pád vlády podle jejich názoru vnímat odlišně. „Šel tam sám za sebe. Pro někoho bude hrdina a pro někoho zoufalec,“ uvedl soudní znalec Karel Netík (69). „Samozřejmě, když má člověk kolem sebe kolegy, může mu to dodat více odvahy,“ zmínil Netík. Komentoval přitom skutečnost, že v minulosti premiéři oznamovali demisi v přítomnosti svých ministrů. Více o názorech psychologů si přečtěte ZDE.

 

Takhle premiér demisi oznámil:

VIDEO
08:15
4. 5. 2017

Prezident Miloš Zeman přijme pouze demisi premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), nikoli celé vlády, píše Právo. Zeman by tím porušil ústavní zvyklosti. On a jeho poradci ale podle listu míní, že podle ústavy podává premiér demisi pouze za sebe. Sobotka jde dnes za Zemanem, demise by měla začít platit ve druhé polovině května.

VIDEO
08:02
4. 5. 2017

Dobrý den, vítáme vás u živého přenosu k situaci kolem pádu vlády. Co se dnes bude dít? Premiér Bohuslav Sobotka se chystá na Hrad za prezidentem Zemanem. Původně mu chtěl přinést demisi vlády, možná ale přijde na jednání s prezidentem s prázdnou. Nově by v jednání mohly začít hrát roli i nahrávky, kde údajný hlas vicepremiéra Babiše řeší s redaktorem MF Dnes, jak přistupovat ke kauzám kolem ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka nebo Milana Chovance (oba ČSSD). Další nahrávka pak zaznamenala urážky ministrů. Podrobnosti najdete ZDE.

23:30
3. 5. 2017

Proč babišovci přišli s kampaní Proč? Andrej Babiš uvedl, že v reakci na "aktivitu pana premiéra, která byla stupňována". "Ty ataky proti mě byly stupňované, stále jsou opakované nepravdy ohledně mého podnikání. Myslím, že lidé z byznysu vědí, kolik fabrik jsem tady zachránil a není jich málo," podotkl šéf ANO. Pro demisi nevidí důvod, ministři ANO na to mají jednotný názor, upozornil dnes Babiš. Další schůzky kvůli tomu neplánuje. "My jsme poradění, my se nemáme už co radit," dodal Babiš. S tímto videem se pro dnešek s vámi loučíme, dění kolem demise vlády budeme sledovat na Blesk.cz i ve čtvrtek.

VIDEO
23:19
4. 5. 2017

Na Facebooku nešetří Andreje Babiše ani šéf ODS Petr Fiala. "Potvrdilo se to, co jsme všichni dávno věděli. Andrej Babiš zneužívá svá média k prosazování vlastních politických cílů," tvrdí opoziční lídr.

23:01
3. 5. 2017

Myšlenky na vládní krizi zahání ministrům i Karel Gott. Mistrův výkon totiž vyzdvihl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který si Gotta poslechl na Trojském zámku. Společně s návštěvou z Bavorska.

22:45
3. 5. 2017

"Čínská mise" a zmatek u ČSSD kolem podání demise. Zatímco se předpokládalo, že premiér Sobotka odnese ve čtvrtek odpoledne na Pražský hrad demisi, ministr zahraničí Zaorálek ve středu večer překvapivě uvedl, že Sobotka jen informuje Zemana, že je připraven demisi podat. „Zřejmě po jeho návratu z Číny,“ tvrdil Zaorálek o termínu podání demise, který by dle něj měl být tedy až v polovině května. Se Zemanem přitom do Číny poletí pět ministrů. Zaorálek bude mezi nimi. Kdo další?

VIDEO
22:33
3. 5. 2017

"To je absurdní... To není vůbec na mě. Teď se netrápím tím, čím chci být já. Já se necítím jako zachránce poslední instance. O přijímání budu mluvit, až mi to někdo nabídne,"

uvedl o tom, zda by mohl být premiérem, Lubomír Zaorálek (ČSSD) v ČT24. Přijde mu v tuto chvíli "neproduktivní" odpovídat na takovou otázku. Přiznal jinak také, že o Sobotkově rozhodnutí nevěděl ani on. "V tom prostředí - našem vedení - se dějí různé věci, nechte nás, my si tohle vyjasníme sami," zareagoval s tím, že se o tom ve vedení ČSSD pobavili alespoň dodatečně a on argumenty Sobotky přijal jako srozumitelné."Je to jedno, jestli já to pokládám za ideální. Já to prostě beru tak, že premiér se rozhodl. Bavili jsme se o tom dodatečně... Mohl bych si je přát slyšet předtím, ale budiž," dodal ministr.

22:30
3. 5. 2017
22:11
3. 5. 2017

"Tři a půl roku to nebyl žádný problém," říká o vládě s Andrejem Babišem poslanec Vondráček (ANO) v ČT24. Stávající spory přičítá tomu, že se blíží volby a stranám vychází různé preference. Ale i tomu, že se objevily kauzy jako v jižních Čechách (s nyní již bývalým hejtmanem z ČSSD Zimolou a jeho chatou na Lipně) či v souvislosti s razií, která se dotkla i exministra z ČSSD Karla Březiny, což Vondráček označil za "zatýkání z řad vysokého vedení ČSSD"."A najednou je pocit, že se musí konat. Pro mě je to nevysvětlitelné. A já se bojím, že i pro normální lidi je to nevysvětlitelné, proč se děje zrovna toto a takovýmto způsobem," dodal Vondráček. Babiše označil za mimořádně schopného manažera.

22:09
3. 5. 2017

"Jestliže on se o svých koaličních partnerech, o premiérovi, vyjadřuje tím nejhrubším slovníkem, jaká je to politická kultura? Vždyť to je návrat do 90. let. Tím se pan vicepremiér Babiš zařazuje po bok Věcí veřejných a jiných politiků a do poměrů, které on sám kritizoval, že proto on šel do politiky,"

vytkl Babišovi ministr Jurečka. A i on naráží na nahrávku, na které údajně figuruje Andrej Babiš s nadávkami vůči vládním kolegům. "Taky jsem se zhrozil," přisazuje si ministr Zaorálek.

VIDEO
22:07
3. 5. 2017

"Na mě to působí opravdu smutně, když se podívám na dění na české politické scéně,"

přisazuje si ministr zemědělství Jurečka (KDU-ČSL) v Událostech, komentářích. Připomněl kauzu Čapí hnízdo a to, že "tady je ministr financí, který neumí věrohodně vysvětlit svoji optimalizaci daní a svoje dluhopisy". "Já už tedy opravdu nevím, jak by to měl pan Babiš vysvětlit. Nabízí vysvětlení, slíbil, že se svlékne do naha, vždyť my veškeré údaje o těch dluhopisech známe... I kdyby pan Babiš předvedl cokoliv, tak to stejně je málo," oponuje mu místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

21:55
3. 5. 2017

"Stojíme za svým předsedou, za svým premiérem,"

prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec. Upozornil i na to, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, kterého Babiš doporučil jako možného lídra vlády bez Sobotky, vyrazil do ČT hájit pozici sociální demokracie. Zaorálek nebyl vyřazen ze hry, ani není někde "ve sklepě Lidového domu", vzbudil úsměvy přítomných Chovanec. 

"Pokud by Andrej Babiš měl jednat ze sociální demokracie s někým, koho neurazil, kdyby to byla podmínka toho jednání, tak by to bylo složitý. To bychom těžko někoho hledali," říkal ministr Chovanec. "Ve své podstatě nebýt toho, že Bohuslav Sobotka je velmi tolerantní, tak ta vláda dávno není," dodal.

VIDEO
21:48
3. 5. 2017

"Pokud jde o moji osobní roli - já přirozeně jsem předsedou sociální demokracie,"

nezpochybnil Sobotka nijak svoji pozici v čele ČSSD. O jeho případném nástupci v křesle premiéra prý nemluvili. "Dnes jsme žádné jméno neřešili," uvedl Sobotka. "Víte, já jsem člověk, který se o politiku zajímá a já asi nikdy v politice neskončím tak, že bych se přestal o politiku zajímat," upozornil Sobotka. To, co se děje dnes, ho silně motivuje, aby z politiky neodcházel.

 

"To, co se dneska děje v české společnosti, to, co můžeme sledovat, tendence k autoritářství, omezování svobody, k manipulaci médií, to, co vidíme dneska v přímém přenosu, tak musím říci, že mě silně motivuje, abych z politiky neodcházel, to je pro mě silná motivace. Já nechci a nebudu ustupovat těmto tendencím, které směřují k manipulaci, k omezování svobody, k tomu, že kousek po kousku ta společnost je nějakým způsobem kontrolována, ovládána jedním člověkem a jednou firmou," tvrdí Sobotka.

21:42
3. 5. 2017

"Myslím si, že zejména v těch posledních hodinách se ukazuje, jaké metody používá v politice předseda hnutí ANO Andrej Babiš,"

uvedl dále Sobotka. Babiš prohlašoval, že neúkoluje a neřídí novináře v médiích, upozornil premiér. "Opakovaně prohlašoval: Já neřídím novináře, neúkoluji svá média. Dnes se ukázalo, že v této věci lhal. Andrej Babiš v této věci opakovaně lhal. A já bych chtěl vyzvat občany, pokud na to samozřejmě mají žaludek, ať si tu nahrávku pustí," dodal, a upozornil tak na nahrávku, kterou zveřejnil web Forum24 - na které údajně právě Babiš promlouvá s redaktorem MF Dnes o tom, jaké materiály na koho z ČSSD mají.

21:40
3. 5. 2017

"Sociální demokracie upřednostňuje obnovu vlády na koaličním půdorysu,"

zdůraznil Sobotka. V Poslanecké sněmovně nelze najít jiný rozumný základ pro obnovení vlády s důvěrou, upozornil. "Je pro nás nemožné, nepřijatelné, aby členem této vlády byl Andrej Babiš jako ministr financí," podotkl. I o tom se chystá informovat prezidenta Zemana na schůzce, která je naplánována na čtvrtek od 15:15.

21:37
3. 5. 2017

"Ministr financí Andrej Babiš je člověkem, kterého dohnala jeho minulost,"

uvedl Bohuslav Sobotka po jednání grémia ČSSD. Babiš se podle něj dopustil jednání, při kterém šidil nebo mohl šidit stát na daních. Jako premiér nemohl tolerovat tuto situaci. "A zvolil jsem řešení, které je sice radikální, ale je jednoznačné," zdůvodnil podání demise.

21:14
3. 5. 2017

„Mě by některé formulace nepřekvapily,“

komentoval přitom vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na ČT24 i nahrávky, na kterých má údajně Andrej Babiš kritizovat a urážet své vládní kolegy. Bělobrádek však upozornil, že je třeba doložit, zda jsou nahrávky skutečně pravé a nejde o podvrh. Označil zároveň za nevkusné, když se lidé nahrávají potají - pokud to tedy nejsou orgány činné v trestním řízení. „Já určitě nejsem soudce pana Babiše, tím by měli být voliči a veřejnost, tím by měla být média jako hlídací psi demokracie. Samozřejmě je to o něco složitější, pokud nejdříve vlastníte a potom v podstatě aspoň ovládáte nějakým způsobem podstatnou část, až polovinu mediálního trhu. To je trošku problém,“ dodal šéf lidovců.

20:55
3. 5. 2017

"Občané už mají plné zuby těchto agresivních konfrontací, kdy se navzájem politici napadají, kdo je větší gauner, zločinec a kolik kdo ukradl,"

komentoval vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v pořadu Hyde Park na ČT24 inzerát s Andrejem Babišem s přelepenými ústy a otázkou "Proč?". "My jsme si to vyslýchali i ve Sněmovně, kdy pan Babiš říkal, že tam sedí zloději a označoval kde koho za zloděje. Nyní zas on je označován a označuje. Víte, mě to moc nebaví, to není můj styl," dodal Bělobrádek. 

20:30
3. 5. 2017

V půl deváté začalo již druhé dnešní grémium ČSSD. "Bude to o tom, že se vracím z Pražského hradu po konzultaci s prezidentem. Tu informaci předám nejvyššímu vedení strany a budeme se radit o dalším postupu... To ranní politické grémium, dejme tomu, že bylo vzrušenější, ale na konci došlo k jasnému názoru," připustil Chovanec vyhrocenější poradu v rámci vedení sociálních demokratů. Onen názor tkví právě v tom, že ČSSD nepreferuje úřednickou vládu.

20:19
3. 5. 2017

"Z našeho pohledu je lepší tu cestu neohrožovat."

Důvodem odkladu demise vlády je skutečně i cesta do Číny, kam Zeman odlétá 11. května. Ministr vnitra Milan Chovanec ještě na Hradě připustil, že odklad účinnosti demise vlády, kterou ve čtvrtek ponese premiér Sobotka prezidentovi, je z řady důvodů. "Jeden z důvodů je návštěva prezidenta republiky v Číně, kdy s ním jede několik ministrů a z našeho pohledu bude lépe, když tam pojedou ministři, kteří budou ještě ve funkcích a nebudou v demisi, abychom nějakým způsobem tu delegaci neoslabovali, byť ministr v demisi má stejnou funkčnost jako ministr, který je řádně ustanoven," upozornil Chovanec.

19:15
3. 5. 2017

Pro vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) se vedle vládní krize otevřel boj „na druhé frontě“. Premiér Bohuslav Sobotka, ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) i opozice po něm chtějí vysvětlit nahrávky, které začaly tento týden kolovat internetem. Muž s hlasem jako Babiš na jedné z nich sprostě nadává kolegům ve vládě. Na druhé pak říká, jaké kauzy má publikovat deník MF Dnes z koncernu Agrofert. Babiš autenticitu nahrávek nepopřel, podle něj je to „špína“.

VIDEO
18:01
3. 5. 2017

"Sociální demokracie nepreferuje úřednickou vládu,"

upozornil Chovanec. I podle něj se Zeman nepřiklání k úřednické vládě. "Pan prezident bude hledat podle všeho politické řešení, které bude mít většinu v Poslanecké sněmovně," míní Chovanec. Na Hrad vyrazil s pověřením grémia strany a souhlasem předsedy Sobotky. Připustil, že s ohledem na zítřejší podání demise Sobotkou na Hradě byla jeho dnešní schůzka možná poněkud nadbytečná, ale o termínu podání demise se ještě dnes ráno nevědělo. "Pan prezident mi sdělil, že se v té věci bude chovat velmi rychle, na druhou stranu s velkým uvážením ve prospěch ČR," podotkl Chovanec.

17:53
3. 5. 2017

"O tom nic nevím," reagoval Chovanec na dotaz, zda Sobotka nabídl ČSSD rezignaci na funkci předsedy strany. "Pan premiér pouze jasně říkal, že nelpí na své funkci a že pokud by jeho jméno bylo překážkou pro další funkční dohodu, s tím, že ovšem jasně řekl, že vláda musí být jasně bez Andreje Babiše, tak že na té funkci nelpí. Nic víc jsme neřešili, žádnou rezignaci jsem neslyšel a nemyslím, že je k ní dnes důvod," uvedl ministr.

"Máme po sjezdu, jsem první místopředseda, pokud se takhle Bohuslav Sobotka rozhodne – já ho od toho budu zrazovat – tak krátkodobě stranu převezmu."   

17:51
3. 5. 2017

"Já z toho dedukuji, že demisi přijme," podotkl Chovanec k dnešmínu jednání se Zemanem. Vysloveně to takto ale prezident neřekl, upozornil ministr. Otázce, zda o demisi věděl dopředu, se Chovanec vyhnul. "Dneska je dneska, řešíme věci dopředu, ve prospěch ČR. Pro mě je teď zásadní, abychom dodrželi sliby lidem, zvýšili platy policistům, hasičům a další sféře. To, co bylo včera, bylo včera," uvedl.   

17:48
3. 5. 2017

"Problém není v demisi Bohuslava Sobotky, problém je v tom, že Andrej Babiš na ty otázky neodpovídá a pravděpodobně řídí svá média tak, aby destruoval úspěšnou vládu Bohuslava Sobotky ve svůj politický prospěch,"

uvedl po setkání s prezidentem Zemanem první místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

 

"My si musíme uvědomit, proč ta kauza vznikla. Nevznikla přece demisí Bohuslava Sobotky. Vznikla tím, že tady je podezření na krácení daní a to krácení daní znamená, že Andrej Babiš z nezdaněných peněz pravděpodobně získává denně 250 tisíc korun. My tady honíme každého prodejce, každého vlastníka potravin, případně restauratéra, který v rámci systému EET musí prokazovat své tržby a my těmto lidem beze vší pochybnosti musíme dokázat, že i ti velcí platí daně. Místo toho první, co udělá, tak útočí na svého politického spojence ve vládě," pokračuje Chovanec. Andreje Babiše vyzval, aby vyvrátil spekulace, že ovlivňuje svá média.

VIDEO
17:20
3. 5. 2017

Navzdory vládní krizi koruna posílila vůči euru i dolaru. Vůči společné evropské měně si koruna od úterního večera polepšila o 12 haléřů na 26,78 Kč/EUR. K americkému dolaru si koruna polepšila zhruba o 13 haléřů na 24,55 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na webu společnosti Patria Online.

17:15
3. 5. 2017

Koaliční jednání příští týden podle premiéra Bohuslava Sobotky ukáže, zda je možné pokračovat v projektu současné koalice. Svou další roli ve vládě a ČSSD nekomentoval.

17:05
3. 5. 2017

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nepokládá za rozumné, aby se kvůli vládní krizi konaly předčasné sněmovní volby. Novinářům řekl:

„Nepovažuji za rozumné, aby byly předčasné volby. Pokud by byl zářijový termín, jak o tom spekuluje třeba ODS, tak by mohl významným způsobem zasáhnout přípravy státního rozpočtu.“

16:55
3. 5. 2017

Politolog Jan Kubáček okomentoval ve Studiu Blesk také postupné schůzky ministrů na Pražském hradě. Jako první dorazil na Pražský hrad Andrej Babiš (ANO) a hned v závěsu Milan Chovanec (ČSSD). Až o den později přijde s demisí vlády premiér Bohuslav Sobotka. Podle Kubáčka to ukazuje na to, čí politické akcie rostou, kdo má šanci na další kariéru a hlavně kdo má kontakty na Hrad.

„(Chovanec) je předběžný posel, aby ohlásil aktuální představu ČSSD a Bohuslava Sobotky a začne sondovat terén, co by bylo přípustné a akceptovatelné pro prezidenta a co už ne,“ a zároveň je to podle Kubáčka také šance pro prezidenta i premiéra, vzít si čas.

VIDEO
16:47
3. 5. 2017

Zatímco Babiš řeční na hradním nádvoří, s prezidentem Zemanem již patrně jedná ministr vnitra Milan Chovanec. Ten v autě s majáčkem a černými skly kolem novinářů jen bez jakéhokoliv vyjádření projel. S Babišem si u Zemana de facto podali dveře.

16:45
3. 5. 2017

O možnosti úřednické vlády se prý dnes Babiš se Zemanem nebavil. "Hnutí ANO nemá žádný zájem aspirovat na pozici předsedy vlády, očekáváme, že pokud pan premiér z nepochopitelných důvodů přišel s tím řešením, že pan prezident bude nominovat někoho z ČSSD," zopakoval Babiš. Vůči Sobotkovi prý nemá nic osobního a choval se prý vždy korektně. Padl však i dotaz na to, zda by pro ANO byla schůdná varianta, pokud by v čele vlády stál korunní princ ČSSD Milan Chovanec. Babiš na to přímo neodpověděl, zmínil však, že on by viděl jako možnou vládu tu v čele s Lubomírem Zaorálkem. "My si myslíme, že v sociální demokracii probíhá nějaký boj," podotkl.

16:40
3. 5. 2017

Termín demise si mohl prý premiér domluvit v neformálních rozhovorech s prezidentskou kanceláří i s ohledem na chystanou cestu prezidenta Zemana do Číny. Tam by ho měli doprovázet i někteří ministři. Například ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. A pokud by byla v demisi, neměly by její schůzky podle Kubáčka žádnou váhu.

Politolog Kubáček v rozhovoru pro Blesk.cz dodal: „Mnozí diplomaté by vám potvrdili, že kdyby tam přijížděli ministři již bez mandátu, tak ta jednání by byla prázdná, nevýznamná a v podstatě zbytečná.“

16:36
3. 5. 2017

Politolog Jan Kubáček ve Studiu Blesk nastínil možnost, že Bohuslav Sobotka přinese ve čtvrtek na Hrad demisi, ale s jiným než zítřejším datem. Kubáček míní:

„Pokud prezident republiky nebude spatřovat problém, tak je ten krok přípustný.“

VIDEO
16:34
3. 5. 2017

Zeman přijme demisi Sobotkova kabinetu, řekl Babiš po schůzce na Hradě. „Pochopil jsem to tak,“ řekl na doplňující dotaz šéf ANO.

16:30
3. 5. 2017

„Nevidím žádný důvod, proč by vláda měla rezignovat, proč by měla být ta demise,“

řekl Babiš Zemanovi. Že by se na něj Zeman obrátil s návrhem, aby byl v čele vlády on, to prý nikoli. Babiš ani nemá takovou ambici, chce co by ministr financí připravit především rozpočet.

16:25
3. 5. 2017

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) svolal na čtvrtek schůzku s předsedy poslaneckých klubů. Chce s nimi mluvit o aktuální situaci a prioritách na schůzi.

16:10
3. 5. 2017

Hrad komentoval návštěvu Andreje Babiše u Miloše Zemana velmi stručně. „Prezident republiky Miloš Zeman přijal v úterý dne 3. května 2017 na jeho žádost 1. místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

14:57
3. 5. 2017

Nápad lidovců na to, aby vláda pokračovala na půdorysu koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, jen bez premiéra Sobotky a vicepremiéra Babiše, šéf ANO odmítl. Odcházet nehodlá. „Já nechci dělat gesta, já jsem nic neudělal. A pokud pan premiér má pocit, že má odejít, nechť odejde. Ale já nevidím důvod odcházet. Za mnou je jasná práce, jsem druhý nejlepší v Evropě v rozpočtu a dluhu,“ dodal Babiš.

14:55
3. 5. 2017

„Někdo panu premiérovi poradil, že Babiše je třeba nějakým způsobem zlikvidovat… Buď dovládneme v demisi, nebo ať si sociální demokracie nominuje nového premiéra,“

uvedl Andrej Babiš na hradním nádvoří před schůzkou s prezidentem Zemanem. Poukázal i na dnešní zátah na fotbalové asociaci a ministerstvu školství, kdy se do policejního hledáčku dostali i šéf českého fotbalu Peltra, právník Jansta a exministr z ČSSD Březina.

„Svoji vlastní úspěšnou vládu takhle poškodit, aby vlastně vstoupila do historie jako vláda v demisi, je neuvěřitelné. A jestli to má nějaký souvis s tím, že vlastně dneska byl zadržen nejbližší spolupracovník pana premiéra pan Březina a že to vypadá, že na ministerstvu školství dotace nějak podivně rozdělovala ČSSD, to já nevím,“ pokračoval Babiš.

14:53
3. 5. 2017

Babiš před schůzkou se Zemanem odmítl, že by rezignoval. Vláda by měla dokončit mandát v demisi, nebo by si měla ČSSD najít nového premiéra, řekl.

14:51
3. 5. 2017

Richard Brabec (ANO) zmiňoval před jednáním vlády facky, podle Daniela Hermana (KDU-ČSL) ale politici zvládli aspoň na chvíli dát problémy stranou a jednat.

14:13
3. 5. 2017

Nejlepším řešením vládní krize by byly podle TOP 09 předčasné volby do konce června. K případnému zářijovému termínu má strana nejednoznačný postoj.

13:48
3. 5. 2017

Premiér Sobotka předá demisi vlády prezidentu Zemanovi ve čtvrtek, prozradil to hradní mluvčí Ovčáček. Demise by měla být datována k polovině května.

13:38
3. 5. 2017

Další nepříjemnosti pro ČSSD: Pražského zastupitele Karla Březinu (ČSSD) zadržela policie. Razii provádí i na ministerstvu školství, které je resortem sociální demokracie, vede ho Kateřina Valachová. Podrobnosti čtěte ZDE.

13:04
3. 5. 2017

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) zrušil kvůli nynější vládní krizi plánovanou cestu do Irska a do Kanady, která se měla uskutečnit příští týden. Hamáček měl vést delegaci, v níž měli být i zástupci dalších sněmovních frakcí. Rozhodnutí zdůvodnil „aktuální politickou situací“.

„Zrušil jsem cestu předsedy Sněmovny do Irska a Kanady. Zrušena je celá cesta.“

12:41
3. 5. 2017

Občanští demokraté by chtěli, aby se vládní krize vyřešila předčasnými volbami na počátku září. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda ODS Petr Fiala. Novinářům řekl, že za situaci může v první řadě nezodpovědnost ministra financí Andreje Babiše (ANO), který nevysvětlil nejasnosti kolem svého podnikání, ale také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli špatnému „managementu“.

12:35
3. 5. 2017

Předčasné volby o prázdninách nejsou podle poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) dobrou volbou. Za čtyři roky by se muselo volit ve stejný čas.

12:24
3. 5. 2017

Prezident Miloš Zeman podle bookmakerů sázkových společností přijme demisi vlády. Na tuto možnost vypsali kurzy v rozmezí 1,1:1 až 1,2:1. Úřednickou vládu však nesestaví (4:1 až 5:1), předčasné volby spíše nebudou. Podle Tipsportu a Chance bude předsedou vlády Andrej Babiš (ANO, 2,7:1), bookmakeři Fortuny dávají největší šance nynějšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD, 2,75:1).

12:20
3. 5. 2017

Experti zhodnotili marketingové strategie ČSSD a hnutí ANO. Tomu se podle nich podařilo zasadit překvapivé sdělení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o demisi vlády do komunikační linky, kterou předkládá svým voličům od nástupu do vlády. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš tak může dál mluvit o tom, jak mu tradiční politické strany hází klacky pod nohy. Sociální demokracie nevyužila šok, který vyvolalo prohlášení premiéra a zdá se, že komunikační strategii teprve hledá, dodal nezávislý konzultant pro politický marketing Martin Joachymstál.

12:05
3. 5. 2017

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD prý slyšel o variantě rekonstruované vlády bez Bohuslava Sobotka a Andereje Babiše vůbec poprvé. Redaktorovi Blesk.cz Chvojka po jednání vlády řekl, že by se pokusil o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, která by příští týden odhlasovala předčasné volby. Ty by se pak musely konat do 60 dnů. Začátkem července. 

 

Richar Brabec - místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí zopakoval, že považuje krok premiéra Bohuslava Sobotky za „přestřelený“. Odpoledne čekají politiky další schůzky, které napoví, jaký vývoj bude vládní krize mít. 

VIDEO
11:54
3. 5. 2017

O fackách, volbách i Sobotkovi: Podívejte se na stručný přehled reakcí rozladěných ministrů, kteří přijeli jednat do Strakovy akademie.

VIDEO
11:37
3. 5. 2017

Jednání vlády skončilo s předstihem. Chybí na něm ale hlavní dva aktéři posledních dní. Nepřišel ani premiér Bohuslav Sbotka, ani Andrej Babiš. Před novináře předstoupili ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ministr zemědělství Marian Jurečka. 

11:32
3. 5. 2017

Podle předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra Pavla Bělobrádka padlo při jednání předsedů vládních stran několik variant, jak pokračovat.  

"Já si myslím, že jedním z řešeních je i to, co tam padlo, že by mohla pokračovat vláda ve stejném půdorysu jen bez pánů Sobotky a Babiše. Což je věc k jednání,"

řekl Bělobrádek po jednání novinářům. S tím, že na tahu je prezident Miloš Zeman.  

11:07
3. 5. 2017

Premiér Sobotka na dnešním jednání ministrů oznámil, že demisi podá do poloviny května. Blesk.cz to potvrdilo hned několik ministrů, kteří sedí přímo na jednání vlády. Sobotka se chce ještě před tím potkat s prezidentem Zemanem a příští týden jednat s vedením koaličních stran. Prezident Miloš Zeman bude přitom od 11. do 19. května v Číně. 

11:00
3. 5. 2017

Některé noviny dnes vyšly s inzeráty hnutí ANO s názvem PROČ? Proč nás chce ČSSD vyhnat z vlády.

10:32
3. 5. 2017

Po ranním grémiu ČSSD a poradě předsedů koaličních stran Bohuslava Sobotky (ČSSD), Andreje Babiše (ANO) a Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) zasedla krátce po deváté hodině vláda. Ministři chtějí od premiéra slyšet vysvětlení jeho nečekaného kroku. Na programu pak mají k projednání celkem osmnáct bodů.

09:42
3. 5. 2017

Užší vedení ČSSD nechce předčasné volby. Umí si představit vládu v demisi do voleb, má ale za nepřijatelné, aby byl Babiš ve vládě se souhlasem ČSSD.

09:38
3. 5. 2017

Ministryně za ANO Karla Šlechtová vidí jako ideální scénář funkční vládu v demisi až do řádného termínu voleb. Podívejte se, co řekla před jednáním vlády:

VIDEO
09:27
3. 5. 2017

Miloš Zeman se ve čtvrtek setká i s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem. Ten si ale schůzku na Hradě prý domlouval dlouho dopředu, nebyla uspořádána po Sobotkově oznámení, že podá demisi.

09:22
3. 5. 2017

I ČSSD si klade podmínky pro další fungování vlády. „Pro nás je prioritní, aby tu byla vláda s premiérem Bohuslavem Sobotkou, bez Andreje Babiše. Ještě dnes se znovu sejde grémium ČSSD,“ řekl Blesku volební manažer strany Jan Birke. Večerní grémium ČSSD je naplánováno na 20:30.

09:03
3. 5. 2017

Andrej Babiš není jediný, kdo ve středu míří na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem. O schůzku požádal i ministr vnitra a pravá ruka premiéra Milan Chovanec. S hlavou státu bude jednat odpoledne. Babiš má schůzku domluvenou v 15:00, Chovanec za prezidentem míří v 16:30.

08:45
3. 5. 2017

Hnutí ANO se nejspíš pokusí prosadit vládu bez současného premiéra Bohuslava Sobotky. Richard Brabec (ANO) zmínil, že už si nedokáže představit Sobotku a Babiše v jedné vládě. Zároveň upozornil, že ANO ve vládě míní zůstat a premiérem by měl být jiný sociální demokrat. Andrej Babiš už v úterý zmínil jméno Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

VIDEO
08:39
3. 5. 2017

My nejsme pro demisi, ten krok je zbytečný,“ řekl Blesku před Úřadem vlády ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

VIDEO
08:26
3. 5. 2017

Rozladěný z úterního kroku premiéra Sobotky je i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Čekám, že nám pan premiér poprvé osobně řekne, co ho k tomu kroku vedlo a jaké má případné kroky k dalšímu fungování či nefungování, protože jsem to od něj neslyšel. A mrzí mě, že tak závažný krok předem – alespoň několik desítek minut minimálně – předsedům stran neoznámí,“ rozčílil se ministr při příchodu na jednání vlády.

VIDEO
08:08
3. 5. 2017

Šéf poslanců ČSSD zmínil i možnost předčasných voleb. „Pokud bychom chtěli jít do předčasných voleb, tak ty kroky musíme nastartovat okamžitě. Bylo by ale dobré, kdyby volby byly v řádném termínu,“ řekl Roman Sklenák Blesku.

08:02
3. 5. 2017

Ministři postupně přijíždějí na jednání vlády. „Profesionální politici by měli být schopni své problémy upozadit ve prospěch země. A to nemyslím jako prázdnou frázi,“ řekl Blesku ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

VIDEO
08:00
3. 5. 2017

Dobrý den, vítáme vás u ON-LINE přenosu z jednání kolem pádu vlády. Přineseme vám aktuální informace přímo z centra dění – tím je ve středu Strakova akademie.

23:40
2. 5. 2017

Úterní online přenos z událostí kolem pádu vlády je u konce. Ve středu jsou ale na programu další politická jednání. 

V 7:30 se sejde politické grémium ČSSD. Ani nejbližší spolupracovníci premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky totiž nevěděli, že premiér ohlásí demisi vlády.

V 8:30 se ve Strakově akademii sejdou šéfové vládních stran, tedy Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek.

V 9:00 zasedá vláda.

V 15:00 jde na Pražský hrad na domluvenou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Stále se čeká na termín schůzky Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky, kde by měl premiér prezidentovi oficiálně demisi oznámit, nebo už rovnou předat. 

Blesk.cz bude samozřejmě ve středu i další dny všechna důležitá jednání sledovat. 

23:35
3. 5. 2017

Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek novinářům řekl, že nejlepší by bylo, kdyby kabinet opustil jen Sobotka, který prý škodí zemi a kazí činnost ostatních ministrů.

23:30
3. 5. 2017

Vedení ANO se na večerním jednání v Průhonicích shodlo na tom, že samo z koaličního kabinetu odcházet nehodlá. Přeje si také, aby předseda hnutí Andrej Babiš, jehož spory se Sobotkou vyústily v rozhodnutí premiéra podat tento týden demisi celé vlády, dál pokračoval ve funkci ministra financí.

23:11
2. 5. 2017

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v ČT jednoznačně odmítl, že by jeho strana mohla po volbách spolupracovat s hnutím ANO Andreje Babiše

"Volby v září podle ústavy nejdou, jakkoli by si to pan Fiala třeba přál,"

dodal Kalousek k přání šéfa ODS, že předčasné volby mohou být v červnu nebo klidně i v září

23:04
2. 5. 2017

Jednání vedení ANO skončilo. Podle informací Blesk.cz ministři přehlasovali Andreje Babiše a doporučili mu, aby zůstal v křesle ministra financí a neodstupoval.  

"Vyřešením krize je odstoupení Bohuslava Sobotky,"

řekl Andrej Babiš po jednání vedení hnutí ANO, kde byli všichni ministři hnutí kromě Martina Stropnického, který je na pracovní cestě v USA. Na jednání dorazila také náměstkyně Andreje Babiše Alena Schillerová.

23:00
2. 5. 2017

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa mohou být případné předčasné volby podle ústavy nejpozději do 19. července. Sobotka si podle Filipa počkal, až skončí dubnová schůze Poslanecké sněmovny.

"Je to pomsta občanům ČR,"

řekl Filip s tím, že komunisté jsou ochotni podpořit pouze případnou vládu "Národní shody."

22:52
2. 5. 2017

Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou jediným rozumných východiskem předčasné volby. I kdyby měly být v červnu. 

"Skončeme to co nejdřív, ODS by nepodpořila žádnou dočasnou vládu,"

řekl šéf ODS Petr Fiala a nedokázal v ČT jednoznačně vyloučit, že nepůjde do příští vlády s Andrejem Babišem. 

22:47
2. 5. 2017

TOP 09 se podle předsedy Miroslava Kalouska nebojí případných předčasných voleb. 

"Vypsat ale předčasné volby o prázdninách, to téměř hraničí s mařením voleb,"

prohlásil Kalousek v ČT s tím, že jeho strana je připravena ke konstruktivním jednáním. TOP 09 se prý ale nebude podílet na případné podpoře vládě na stejném půdorysu, v jakém vládla od předčasných voleb v roce 2013. Tedy ve složení ČSSD, ANO a KDU-ČSL. 

22:37
2. 5. 2017

„Já si nedovedu představit demokratickou politickou stranu, která by takto fungovala. Já, když přijímáme nějaké rozhodnutí, musím do kolektivních orgánů strany, abych mohl mluvit jménem KSČM. To mě překvapilo, protože to není normální krok.“

řekl předseda KSČM Vojtěch Filip v diskusi předsedů opozičních parlamentních stran. Právě Filip byl v úterý těsně po ohlášení Sobotkovy demise na schůzce u prezidenta Miloše Zemana

22:15
2. 5. 2017

"Uvažoval jsem, že bych z vlády také odešel,"

řekl vicepremiér Andrej Babiš večer ve vysílání ČT. Dodal, že když si premiér Bohuslav Sobotka trochu odpočine, tak možná v pátek demisi nepodá. Hnutí ANO podle Babiše z vlády na "1000 % neodejde".

"Sobotka dnes mohl být chlap a mohl mě odvolat," 

dodal Babiš s tím, že výsadní právo premiéra je podat demisi a neočekává, že by o tom vláda ve středu na svém zasedání hlasovala. Pro vládu by byla dobrá zpráva, kdyby premiér odešel. Bohuslav Sobotka se rozhovoru v ČT s Babišem odmítl zúčastnit stejně jako další členové vedení ČSSD. 

21:21
2. 5. 2017

Ústavní právník Aleš Gerloch pro ČT reagoval na vyhlášený termín podzimních voleb na 20. a 21. října, který v úterý vyšel ve Sbírce zákonů:

"Rozpuštění Sněmovny by mělo přednost před již vyhlášeným termínem voleb, ale nepřipadá mi to jako pravděpodobná varianta."

21:07
2. 5. 2017

Politoložka Vladimíra Dvořáková v ČT ke krokům premiéra Sobotky: 

"Nepřipadá mi to příliš promyšlené."

21:00
2. 5. 2017

Pokud by prezident Miloš Zeman pověřil Andreje Babiše sestavením vlády a následně ho chtěl jmenovat premiérem, šéf hnutí ANO by to nepřijal. 

"Určitě ne. Proč bych to přijímal? Já jsem ministr financí a mám práci na ministerstvu financí. Ten návrh pana premiéra je šílený, který nechápe asi nikdo,"

Andrej Babiš to řekl v rozhovoru pro ČT a TV Prima při příchodu na jednání vedení hnutí ANO. Toho se v Průhonicích účastní také ministři hnutí, včetně Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové, která stojí například za EET. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová má s sebou i svého pudla.

20:42
2. 5. 2017

O roli prezidenta Miloše Zemana pak Topolánek soudí:

„Miloš má pouze dvě varianty. Buď to dál bude hrát s Andrejem, převezme odpovědnost za všechny jeho lumpárny, nebo jej obětuje. Pokládám Sobotkův tah za standardní, parlamentní a vůbec ne slabošský.“

K Sobotkovu rozhodnutí pak ještě připojil: „Každopádně ho ve finiši musel udělat sám. Lídr je vždycky v krizi sám. O to víc si toho rozhodnutí vážím.“

20:35
2. 5. 2017

„V této situaci dnes bych se zachoval stejně jako Sobotka. On totiž vrací šachovou hru zpět na šachovnici. Zatím se hrálo ragby na pingpongovém stole,“

uvedl expremiér Mirek Toplánek pro Info.cz. Sám vedl vládu v letech 2006 a 2009 a i on ji dovedl k demisi. Pokáral i šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska a lídra ODS Petra Fialu. „Proč okamžitě jako opoziční strany nevolají po ukončení funkčního období Sněmovny a po předčasných volbách? Oba se chovají jako mimořádní pitomci,“ dodal.

19:46
2. 5. 2017

"Omlouvám se všem občanům za něho,"

dodal Babiš o pár minut později v televizi Nova na adresu premiéra Sobotky, který podle ministra financí lže, když říká, že je vyšetřovaný. Ministr financí také zopakoval, že Sobotkův plán podat demisi je zoufalý, a označil ho za nezodpovědného zbabělce

19:34
2. 5. 2017

"Zaorálek je schopen komunikovat normálně,"

řekl v ČT vicepremiér Andrej Babiš na adresu místopředsedy ČSSD a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, krterého zmiňoval jako možného premiéra, který by mohl dovést obměněnou vládu do podzimních voleb. Sobotka s ním prý neumí vůbec komunikovat. Vždy mluvil prý spíš formálně. ANO je podle Babiše připravené jednat o všech možných variantách, které demise Bohuslava Sobotky otevře. 

19:19
2. 5. 2017

"Pokud by se do voleb sestavovala nějaká vláda, na které by se podílela ČSSD, tak platí, že v ní nemá být Andrej Babiš jako ministr financí," 

řekl Bohuslav Sobotka v ČT. O tom, kdo by mohl být premiérem případné nové vlády, nechtěl premiér spekulovat.

19:08
2. 5. 2017

Miloš Zeman pro ČT shrnul, co si s premiérem řekl během úterního setkání na ČVUT: Jenom jsem ho (Bohuslava Sobotku) dnes při našem krátkém setkání upozornil, že podle koaliční smlouvy na odvolání Andreje Babiše potřebuje souhlas předsedy hnutí ANO, což je shodou okolností Andrej Babiš. 

18:38
2. 5. 2017

"Co se týká předčasných voleb, tak se domnívám, že půl roku před volbami už by to byla pouze komplikace,"

míní Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL. Tuto variantu považuje za "velmi nešikovnou". Sobotkův návrh na demisi označil za "ústavně nejčistší řešení situace týkající se Andreje Babiše" v momentě, kdy šéf ANO odmítl odstoupit sám. "Předseda vlády se rozhodl na sebe vzít zodpovědnost za situaci, kterou nezpůsobil," míní Bělobrádek.

18:33
2. 5. 2017

Slova překvapení zaznívají i z krajů. "Vůbec mě takové řešení nenapadlo," uvedl hejtman Vysočiny za ČSSD Jiří Běhounek. "Nevím, jaká jsou zjištění pana premiéra ohledně kauzy Andreje Babiše. Ale člověk je nějak vychovaný a ctí nějaké hodnoty a zásady a někdy je prostě potřeba jednat bez ohledu na to, co mu to přinese," uvedl plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD).

18:30
2. 5. 2017

Nadále se však najdou i tací, kteří dnešní překvapivý krok premiéra Sobotky podporují. Třeba pražský exprimátor Tomáš Hudeček, předchůdce Adriany Krnáčové, který opustil TOP 09. Také poslanec Antonín Seďa (ČSSD) přiznává, že Sobotka všechny překvapil rozhodnutím, které "nikdo neočekával". "Ve sportovním žargonu smeč na stranu A. Babiše a prezidenta," míní.

18:20
2. 5. 2017

Sobotka demisí vlády překvapil i prezidentského kandidáta Michala Horáčka.

„Obávám se, aby nebyla zas nějaká vláda odborníků. Kdybych já byl v téhle situaci, dal bych přednost předčasným volbám,“

řekl Horáček pro Blesk.cz. V Andreji Babišovi (ANO) by ani po případném odvolání mučedníka neviděl.

VIDEO
18:12
2. 5. 2017

"Je to absurdní divadlo, každého (Sobotka) poškodil a podle mého názoru by měl odstoupit... Nechť je pověřen pan Bělobrádek, já s tím problém nemám,"

přidal Andrej Babiš další z možností na rádiu Impuls, kdo by eventuelně také mohl být premiérem do říjnových voleb.

18:06
2. 5. 2017

Hrozí rozpuštění Poslanecké sněmovny? Podle Jana Hamáčka je možné, že se pro to nakonec většina hlasů ve Sněmovně najde, i když nyní jej nevidí. Upozornil, že technicky je to možné zvládnout nejdříve v létě. "Já bych si kladl otázku, zda mají smysl volby o prázdninách. Pak už je asi jedno, jestli budou v září, nebo říjnu. Z mého pohledu já ten důvod pro předčasné volby nevidím," podotkl Hamáček na Impulsu.

18:03
2. 5. 2017

"Přiznám se, že ne, pro mě to oznámení pana předsedy vlády bylo překvapením. Je evidentní, že šlo o jeho osobní rozhodnutí... Použil ten nejsilnější kalibr, který má k dispozici," přiznal šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) na Rádiu Impuls v Kauze dne moderátorce Zuzaně Bubílkové. Hamáček prý pochopil, že není možné, aby v jedné vládě spolu byli Sobotka s Babišem.

"Toto řešení jsme v rámci vedení sociální demokracie nediskutovali. I pro mě to bylo překvapení. Je to odpovědnost pana předsedy vlády, on se k tomu rozhodl po zdravé úvaze a nám nezbývá než to jeho rozhodnutí respektovat."

17:50
2. 5. 2017

Překazil Bohuslav Sobotka sen Andreji Babišovi stát se mučedníkem? Mladý kreslíř z jihlavské ČSSD Aleš Urban má jasno. Ano.

17:43
2. 5. 2017

Objevují se však už i návrhy, kdo by mohl být novým premiérem po Bohuslavu Sobotkovi. Podle Andreje Babiše (ANO) by se jím mohl stát ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Naopak přijatelný prý není ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Pro hnutí ANO je prý nadále podstatné dokončit mandát, uvedl Babiš pro Lidové noviny.

"Premiérem by klidně mohl být Lubomír Zaorálek místo pana Sobotky. To pan premiér poškodil vládu. Kdyby tedy z vlády vypadli Babiš a Sobotka, namísto něho přišel Zaorálek, tak proč ne."

17:39
2. 5. 2017

Opoziční lídr Miroslav Kalousek (TOP 09), kterého Babiš podezírá, že je Sobotkovým "beranidlem", sepsal vzkaz pro ty, kdo hájí dnešní Sobotkův krok. "Všem, kteří Sobotku hájí: Podporoval bych ho v každém rozhodnutí, které by nepředalo rozhodování Zemanovi. Přesně to ale udělal. Hajte to..."

17:29
2. 5. 2017

Po prvotním šoku je však i čas na vtípky. Populární, byť imaginární lobbista Tonda Blaník vzkázal na Facebooku: "Vy jste si mysleli, že mám pauzu, co?"

17:19
2. 5. 2017

Kritika vlády zaznívá i od europoslanců z opozičních řad. Jiří Pospíšil (za TOP 09 a STAN) čeká, zda nyní přijde "Rusnok II.", tedy nový úřednický premiér.

"Kabaretní závěr současné koalice: po 3,5 roku společného a neúspěšného vládnutí premiér Bohuslav Sobotka najednou zjistil, kdo je Andrej Babiš."

17:10
2. 5. 2017

Lidovecký místopředseda Jan Bartošek nevidí v předčasných volbách rozumné řešení.

 
17:08
2. 5. 2017

I přesto, že premiér Sobotka oznámil záměr podat demisi vlády, je na středeční dopoledne (od 9:00) v plánu jednání vlády. Probírat se mají např. analýza možného posílení počtu policistů na mezinárodních letištích v ČR, situace kolem regulace provozu dronů, návrh vlády o použití prostředků vládní rozpočtové rezervy na zabezpečení kariérního systému pedagogických pracovníků či akční plán k plnění Národní strategie ochrany práv dětí na období 2016–2020. V jaké atmosféře jednání proběhne?

17:00
2. 5. 2017

K oznámení vládní demise se vyjadřují i ministři za KDU-ČSL Marian Jurečka a Daniel Herman – oba poněkud odmítavě. Podle Jurečky destabilizovali vládu Babiš a svou tiskovkou i Sobotka, Herman je přesvědčen, že koalice lidovců s ČSSD a ANO byla i přes současný krach správná.

16:54
2. 5. 2017

"Tento půdorys této koalice už republice a občanům nic nepřinese,"

řekl ČT Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM. Jestli se dovládne pod vedením ČSSD, ANO nebo někoho jiného, to je v rukách prezidenta. "Jednání o tom, jak se dovládne, to má v rukách teď pan prezident, jestli přijme demisi," podotkl.

16:45
2. 5. 2017

"Určitě, pokud by byly předčasné volby, tak my jsme na ně připraveni,"

připustil první místopředseda ANO Faltýnek. Jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje, čtěte ZDE

16:38
2. 5. 2017

"Znám pana Babiše 15 let, z toho myslím, že 10 let docela intenzivně, a já mu věřím," uvedl ve Sněmovně ministr Richard Brabec. "Já ho znám déle než 15 let a položme si otázku, jestli by člověkovi, který tady vybudoval jednu z největších firem, zaměstnává 30 tisíc lidí, dostává peníze od ČR ze svých zahraničních akvizic ve formě dividend, daní v ČR, tak si položme otázku, jestli by tomuto člověkovi stálo za to podvádět. Já si myslím, že ne," navázal Faltýnek. Ministryně Karla Šlechtová označila Babiše za historickou ikonu změny v politice ČR a důvěřuje mu také.

16:33
2. 5. 2017

Z ČSSD se přidává k podpoře Sobotky i šéf Senátu Milan Štěch. "Atmosféra ve vládní koalici se stala kritickou," uvedl. Za příčinu označil "problémy ministra financí" a Babišovi vyčetl daňové úlevy při nákupu korunových dluhopisů, ale třeba i dotace na Čapí hnízdo.

16:29
2. 5. 2017

"Jakkoliv může vypadat tento krok překvapivě a nečekaně, považuji ho za chlapský a zcela správný,"

podpořil premiéra Sobotku jihočeský exhejtman Jiří Zimola (ČSSD). "Premiér vzhledem k chování Andreje Babiše nemohl činit jinak. Teď záleží na prezidentu Zemanovi, jaký postup zvolí," míní.

16:25
2. 5. 2017
16:23
2. 5. 2017

Nad výrokem, že z Andreje Babiše nechce udělat Bohuslav Sobotka mučedníka, se pozastavuje ministr Brabec. "To přeloženě pro všechny občany tohoto státu znamená, že než abych z někoho udělal mučedníka, tak raději obětuji vládu, obětuji šest měsíců nestability.... Bereme to, že si pan premiér vzal jako rukojmí tuto zemi," říká Brabec.

16:15
2. 5. 2017

"Nás tento krok velmi překvapil, protože ho vnímáme tak, že pan premiér, který se dlouhodobě snaží zbavit pana Babiše a našeho hnutí, to pojal v osobní rovině a v podstatě místo toho, aby udělal nějaký konkrétní krok, tak radši obětuje celou úspěšnou vládu," postěžoval si na brífinku ANO ke stávající situaci Jaroslav Faltýnek. Spolu s ním vystoupili ministři za hnutí ANO Dan Ťok, Richard Brabec, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. 

16:05
2. 5. 2017

"Když Babiš spáchá sebevraždu, zastřelí se, všichni mají radost a na pohřbu Kalousek se Sobotkou křičí: Babiš, musíš nám zdůvodnit, proč jsi spáchal sebevraždu,"

končí Babiš poněkud morbidně svou dnešní obhajobu. "On mě vyzýval, že mám být chlap. A on se zachoval jako zbabělec," vytkl Sobotkovi, který ho měl odvolat, nebo akceptovat dopis, který Babiš napsal.

16:00
2. 5. 2017

Sobotkův krok neočekávala ani Kateřina Valachová (ČSSD), ministryně školství. "Je to radikální krok. Neočekávala jsem ho. Je to právo předsedy vlády," podotkla.

15:57
2. 5. 2017

Že ministra vlády vyšetřuje policie, Babiš za problém neoznačil. "Mají vyšetřovat pana Kalouska, on udělal ten zákon," bránil se Babiš ohledně korunových dluhopisů. O tom, že se Andrej Babiš dostal do hledáčku policie kvůli korunovým dluhopisům, čtěte ZDE. Babiš svou kauzu vysvětloval před časem i Blesk.cz. Tvrdil přitom, že Kalousek dělá Sobotkovi "beranidlo".

VIDEO
15:53
2. 5. 2017

"To je sebevražda, to není žádný plán. On poškodil všechny, poškodil naši práci. Já jsem pracoval, jako ministr financí od rána do večera pracuji,"

vzkázal Babiš Sobotkovi. Jako možnou variantu označil ono dovládnutí vlády v demisi až do říjnových voleb. "Mě to strašně mrzí. Lidi si budou myslet, že jsme se všichni zbláznili, ale hlavně se zbláznil pan premiér. Fakt nechápu. Všechno jsem mohl čekat, ale tohle ne," dodal Babiš.

15:51
2. 5. 2017
15:49
2. 5. 2017

Babiš neuvažuje o tom, že by rezignoval sám, aby zachránil vládu. Nevidí pro to důvod. "Pan premiér je zoufalý, má problém ve vlastní straně, která vlastně pochopila, že on je to slabé místo, on neměl být vůbec zvolen. ČSSD, když chtěla zachránit svoje body, tak měli zvolit nového předsedu. On je to slabé místo," šije Babiš do Sobotky. Své podnikání prý vysvětlil "x krát", Sobotka má vedle sebe "ekonomické diletanty".

15:40
2. 5. 2017

"Já nevím, jak se organizují předčasné volby. Pan prezident vyhlásil volby na říjen. Možná pan premiér nemá na práci nic, ale já mám dost práce,"

reagoval Babiš na to, co říká na možnost předčasných voleb. Vládní mandát chtěl dokončit i s ČSSD. Sobotkovo rozhodnutí označil za "nepochopitelné a tragické", Sobotka podle něj poškodil práci všech ministrů. Vzpomenul slova zesnulého exministra financí Janoty, že byl Sobotka nejhorším ministrem financí. "Teď se stává nejhorším premiérem, neschopným rozhodnout," dodává Babiš.

15:39
2. 5. 2017

Podle Babiše háže Sobotka svou "neschopnost rozhodnout" na prezidenta Zemana. "Úřednická vláda pět a půl měsíce před volbami je přece nesmysl," míní vicepremiér, který se momentálně nachází v Kvasinách, kde navštívil i podnik Škoda Auto. 

15:36
2. 5. 2017

"To je fakt velké překvapení. Já tomu jako nerozumím. Tímhle činem vlastně pan premiér ničí jednu z nejúspěšnějších vlád od revoluce,"

zareagoval Andrej Babiš. Odmítl Sobotkovu rétoriku, že něco nevysvětlil. "Já chápu, že pan premiér nikdy nepodnikal. On nerozumí tomu dopisu, který já jsem poslal v pátek, a ten jeho přístup je velice nekorektní," míní Babiš. Narážel na dění kolem dopisu, kterým Sněmovně vysvětloval, že ohledně korunových dluhopisů se vlastně nic nestalo a jde jen o kampaň proti němu, ve které se dle Babiše spolčili Sobotka a Kalousek. O Babišově dopisu čtěte ZDE. „Jsem nebezpečný," psal v něm šéf ANO

15:33
2. 5. 2017

"Vláda mohla fungovat dál... Tenhle krok je přestřelený, já úplně nevím, kam to směřuje. Co tím získáme? Několik měsíců před volbami získáme nestabilitu ČR, dohady o tom, jak bude vypadat příští vláda," 

zareagoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podotkl, že rozdělané věci jakýkoli ministr případné úřednické vlády nestihne dodělat. Osobně považuje Sobotkovo rozhodnutí za "naprosto zbytečný, až trošku hysterický krok". Spoluzodpovědnost za to, co se nyní děje, necítí. Konflikt, který vznikl, dle něj pochází z hlavy premiéra Sobotky a části ČSSD. "Já mám zprávu o tom, že možná ani ne všichni úplně věděli ten krok, ke kterému se pan premiér rozhodl," dodal.

15:31
2. 5. 2017
15:25
2. 5. 2017

Někteří se nyní obávají, že premiér Sobotka odevzdává moc do rukou prezidenta Zemana. Myslí si to i tajemník Robejškových Realistů Michal Moroz. "Premiér Sobotka dnes utekl od problému, o kterém věděl mnoho let, oznámením vlastní demise. Je to zbabělé a prázdné gesto. Nyní se veřejnost může oprávněně ptát na to, proč premiér odevzdává moc do rukou Miloše Zemana," uvedl. Na Twitteru dodal, že podle něj "přichází hvězdná hodina Milana Chovance".

15:22
2. 5. 2017

"Ze strany premiéra Sobotky je to nečekaně dlouhý osvobozující odkop míče odvlastní branky a přenesení hry na polovinu soupeře,"

komentoval Sobotkovo rozhodnutí exprezident Václav Klaus pro Blesk. "Nyní jde o to, jak zareaguje ten soupeř, což ale nechci předvídat. Nepředpokládám, že by to byl se soupeřem předem dohodnutý tah. Soupeř bude proto mít co k přemýšlení," dodal.

15:19
2. 5. 2017

"Sociální demokracie neví, co má dělat při pohledu na své preference,"

rýpl si do ČSSD Jaroslav Faltýnek, Babišův "anděl smrti" z hnutí ANO - tedy první místopředseda hnutí. Podle něj momentálně žádnáí reálná vládní krize není. Faltýnek to pronesl na Žofínském fóru, kde měl debatovat o zemědělství či cenách potravin. Na místě se však z dalšího programu omluvil a vyrazil za vedením ANO.

15:15
2. 5. 2017

Nešťastných 13? Sobotkova vláda je třináctou vládou v historii ČR. Tou první byla vláda Václava Klause v červenci 1992. Sobotkova vláda nahradila úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, k moci nastoupila 29. ledna 2014.

15:13
2. 5. 2017

Miroslav Kalousek mluví o srabech. "Sobotkův boj: ,Nemám na to, odevzdám to Zemanovi‘. Zásadní hybnou silou naší politiky byli vždy srabi. Z tohoto pohledu je Bohuslav Sobotka konzervativní," komentoval premiérovo rozhodnutí šéf TOP 09. Další politici mluví o křeči či nestabilitě. Přečtěte si, jaké jsou jejich bezprostřední reakce, ZDE  

15:08
2. 5. 2017
15:03
2. 5. 2017

Podle Sobotky mají koaliční strany možnost dohodnout se i na obnovení koalice. "Ale součástí té dohody musí být také vyřešení pozice ministra financí tak, aby nadále nedocházelo ke střetu zájmů," uvedl totiž Sobotka. Dal tak jasně najevo, že vládnout by mohl i dále, ale bez Andreje Babiše. 

Takhle Sobotka mluvil o vládě a Babišovi na tiskové konferenci:

VIDEO
15:01
2. 5. 2017

Podle Andreje Babiše by nejlepším řešením bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných voleb. Premiér Sobotka je podle něj zbabělec.

14:50
2. 5. 2017

Opoziční lídr Petr Fiala (ODS) míní, že demise vlády je od premiéra Sobotky "výrazem bezradnosti a alibismu". "Na tiskové konferenci Bohuslava Sobotky jsme se dozvěděli, že je Andrej Babiš podvodník, a proto pan premiér podává demisi. Demise celé vlády je od premiéra Bohuslava Sobotky výrazem bezradnosti a alibismu. Premiérovo rozhodnutí je pokračováním absurdního politického divadla, které tu v režii stávající vlády sledujeme už několik měsíců," uvedl Fiala.

14:40
2. 5. 2017

O Sobotkově rozhodnutí nyní jedná na zasedání svého řádného předsednictva KDU-ČSL, třetí do vládní koaliční party.

14:33
2. 5. 2017

Jak na Sobotkovo oznámení zareagoval Hrad? Ponechává si čas na vyjádření. „Oznámení premiéra Bohuslava Sobotky nyní ponecháme bez komentáře. Postup prezidenta republiky bude oznámen v pravý čas,“ uvedl mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.

14:30
2. 5. 2017

„Je podezřelý z daňových úniků,“

prohlásil dnes Sobotka o Babišovi. Odvolání ministra financí, kterému vytkl střet zájmů, by sice podle něj bylo za standardní situace nejjednodušším řešením, domnívá se však, že nyní by situaci neprospělo. „Nemohu jako předseda vlády nést nadále odpovědnost za tuto situaci, kdy na pozici místopředsedy vlády a ministra financí je člověk, jehož minulost je takovýmto způsobem nevyjasněna a jehož podezření z daňových úniků jsou velmi četná,“ uvedl premiér. Demisi označil Sobotka jako jediné rozumné řešení, podá ji k rukám prezidenta republiky ještě během tohoto týdne.

14:22
2. 5. 2017

Již v pátek se Babiš tvrdě navezl do Bohuslava Sobotky. Prohlásil o něm, že dělá celý život podrazy.

VIDEO
14:17
2. 5. 2017

Sobotka ke svému kroku sáhl poté, co se eskalovalo napětí ve vládní koalici. ČSSD tlačila na Andreje Babiše kvůli vysvětlení kauzy korunových dluhopisů, které miliardář koupil od Agrofertu. Sobotka však dnes Babišovi vytkl i další kauzy. Vicepremiér Babiš přitom dnes není v Praze. Vyrazil coby ministr financí za hospodskými a malými obchodníky, aby s nimi diskutoval o EET. 

14:10
2. 5. 2017

„Vláda podá demisi.“

Takhle premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že se rozhodl pro to, aby jeho vláda podala demisi. Co bude dál? Možností je více. Koaliční strany se mohou dohodnout i na tom, že budou uspíšeny volby do Poslanecké sněmovny, musely by však najít shodu i s dalšími sněmovními stranami.

VIDEO
14:03
2. 5. 2017

„Situace pro mě jako pro předsedu vlády není jednoduchá. Pokud bych navrhl odvolání ministra financí Andreje Babiše, mohl bych z něj v následujících měsících, které předchází volbám do Poslanecké sněmovny, učinit mučedníka,“ vysvětloval Bohuslav Sobotka, proč nesáhl k odvolání ministra financí Andreje Babiše, ale rozhodl o pádu celé vlády.

„Andrej Babiš už se několik dnů na tu roli mučedníka velmi intenzivně připravuje.“

14:00
2. 5. 2017

Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) podá demisi! Premiér to oznámil v úterý na tiskové konferenci, kterou svolal na Úřad vlády na 13:30. Sobotka to odůvodnil tím, že nechce, aby byl Andrej Babiš nadále ministrem financí v jeho vládě, vedle toho však nechce dělat Babiše mučedníkem. Více o Sobotkově tiskové konferenci čtěte ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

haniss ( 5. května 2017 10:32 )

Ještě jedna připomínka.Co je Babiš zač,je snad jasné...ale jsou tu i další otázky: Na co „zapomněl“ Miloš Zeman, když „daroval“ Babišovi Agrofert? A proč „zapomněla“ na možný miliardářův podvod i Lenka Bradáčová? Odpovědi se dají najít v knize,která je na Slovensku soudně zakázána (Andrej Valko: Počestný Andrej Babiš).A o prodeji OKD pan Sobotka zatím neřekl taky ani "Ň".Podobných věcí je tady řada a lítají ji v nich politici ze všech stran.

haniss ( 5. května 2017 10:22 )

Na to už normální člověk nemůže mít žaludek.Je to v české politice jedna špína vedle druhé...od hradu až po vrátného někde v parlamentu.A do toho všeho ještě agent Bureš vykřikuje o estébáckých metodách.Nejhorší na tom je,že lidi se za pár koblih (nebo za stokorunové navýšení důchodu a pod.)upíší kdejakému magorovi a další 4 roky budou jen s úžasem sledovat,co jim "dobrého" přichystá.A přitom všichni ví, jak to dopadne: napřed boj o koryta,pak házení hnoje jeden na druhého a půl roku před dalšíma volbama miliony slibů a zase tradiční boj o koryta. Děkuji,nemám zájem.

zdenek43 ( 5. května 2017 09:29 )

Zeman ..... A premiérem Zaorálka, Chovance . . to je jasne .... PRECE ZA Z A S L U H Y . . . prave Chovanec a Zaoralek byli ti , co umoznili ten slavny TIATR ??? po volbach 2013 a soudruhovi-priteli z CSSD Milosi Zemanovi se podarilo NAINSTALOVAT sve kamarady do nejvyssich pater - aby tam stacili si DODELAT SVE KSEFTY z doby vlady Tosovskeho a z vlady Milose ZEMANA ..... nejvetsi podvody a tuneli v Ceskych dejinach Ceske republiky......... ++++ Vláda Jiřího Rusnoka (10.07.2013 - 29.01.2014)++++ Ing. Martin Pecina - místopředseda vlády, ministr vnitra + Ing. Miroslav Toman, CSc. - ministr zemědělství v demisi + atd. ,,,,,, Česká konsolidační agentura (ČKA) byla instituce určená k zajišťování hospodářských záměrů vlády a financování strategických projektů v oblasti infrastruktury a životního prostředí. Vznikla 2001 a zanikla 2007.....ČKA byla organizací, mající za cíl skrýt před veřejnosti obrovské ztráty, plynoucí z neuhrazení pohledávek za majetek státu, prodaný při kupónové privatizaci. Jednalo se přibližně o 700 miliard Kč. ,,,,,, ++Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě.++K úplné dokonalosti bylo rozkrádání dovedeno uzavíráním smluv s FNM, kdy majetek přecházel na kupujícího podpisem smlouvy a ne zaplacením kupní ceny (Nanuk, Českomoravské mrazírny, Bomeco, Jemča, Drůbežářský podnik Libuš a Xaverov komunisty Miroslava Tomana, ministra ve vládě "Zemana"). Tak se stalo, že majetek byl nakoupen na nastrčenou firmu, obratem prodán a dluh zůstal za nastrčenou firmou. Dluh později přešel do Konsolidační agentury, kde byl odkoupen stejnými mafiány, kteří jej vytvořili (samozřejmě přes nastrčené firmy), za jednotky procent původní ceny (např. Toman, Charouz, Kellner, Chrenek aj.). Dalším trikem bylo uzavírání smluv, které stát nemohl plnit, vznikla smluvní pokuta či "škoda", která přesahovala kupní cenu podniku a ten přešel na

havran2 ( 5. května 2017 09:25 )

Prezident Zeman opět zabodoval +++

zdenek43 ( 5. května 2017 09:18 )

+++Zemanova kritika Špidlova vládnutí (z Vysočiny přes média vzkázal doslova: „Vládnout se musí umět“)+++ Zeman chce hlavu Sobotky..... soudruh-pritel Milos Yeman chce jeho hlavu uz z doby ......1998 se po vítězných volbách stal českým premiérem, kterým byl pak po celé volební období až do 12. července 2002...Již v průběhu funkčního období oznámil Zeman, že v roce 2001 nebude obhajovat pozici předsedy ČSSD, a toto místo přenechal Vladimíru Špidlovi.... NOOOO-SOUDRUH-PRITEL JESITA?? CHTEL BYT PRESIDENTEM Ceske republiky . . . . . +++++Brzy se Zeman o návrat do politiky skutečně pokusil, když na základě svého vítězství ve vnitrostranickém referendu v roce 2003 kandidoval na funkci prezidenta České republiky. Při volbě prezidenta dne 24. ledna 2003 však neuspěl, byl vyřazen již v prvním kole. V tajné volbě prohrál v souboji s bývalým předsedou ODS Václavem Klausem a senátorkou Jaroslavou Moserovou. Překvapivě nízký počet hlasů dokazoval, že ho nevolili ani někteří zástupci ČSSD.++++++ Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) --Mgr. Bohuslav Sobotka - ministr financí (od 30. 10. 2003 místopředseda vlády) (15. 7. 2002 - 4. 8. 2004) +2003 -> Předsednictvo ČSSD - člen (hlas rozhodující) ? -> Ústřední výkonný výbor ČSSD - člen (hlas rozhodující)..........atd. TAKZE SOUDRUH - PRITEL Milos Z E M A N n e u s p e l . . . a svinskym krokem odcvala jakozto DUCHODCE NA Vysocinu a jak se rika - KDO SI POCKA - TEN SE DOCKA . . . . . Zeman takové jednání považoval za zradu a s mnohými bývalými kolegy se lidsky i politicky rozešel. Jedním z nich byl do té doby Zemanův chráněnec Vladimír Špidla. Toho Zeman do role předsedy ČSSD a následně i celého kabinetu prosazoval, po neúspěšné prezidentské volbě však Zeman podporu jeho osoby označil za omyl. Důvodem byla také Zemanova kritika Špidlova vládnutí (z Vysočiny přes média vzkázal doslova: „Vládnout se musí umět“).

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud