Politická budoucnost premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky visí na vlásku. Pokud by skončil v čele vlády, mohl by si zkomplikovat i situaci uvnitř strany. Musel by totiž řešit otázku, jestli je vhodné, aby ČSSD prezentovala ve volební kampani svého premiéra a zároveň i předsedu strany, což by byly dvě jiné osoby.

„Včera (ve středu, pozn. red.) jsem o tom s Bohuslavem Sobotkou mluvil, on o tom velice vážně přemýšlí, on přemýšlí o každém tom kroku a já si myslím, že on přijde s nějakým návrhem,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz Milan Chovanec.

Sobotka má ale podle něj silný mandát ze stranického sjezdu, který byl teprve na konci března. Doba se podle Chovance ale vyvíjí a je velmi hektická a Sobotka by mohl mít jasno poté, co se setká s prezidentem Zemanem. „V té době, nebo po té debatě s panem prezidentem, ty úvahy dostanou jasnější obrysy,“ doplnil své úvahy Chovanec.

Milan Chovanec v rozhovoru pro Blesk.cz o možných krocích Bohuslava Sobotky

Video
délka: 02:33
1080p 720p 480p 360p 240p

Chovanec - Sobotka a rezignace na předsedu Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Chovanec: Hlavním problémem je Babiš

Víc než volební kampaň teď zaměstnává vedení ČSSD především vládní krize. Ministr Chovanec se v rozhovoru pro Blesk.cz několikrát zastal premiéra Sobotky, že to není on, kdo by mohl za současný stav a případný pád stávající vlády.

Hlavním problémem je podle Chovance především ministr financí Andrej Babiš, který prý stále nedokázal věrohodně vysvětlit nákup korunových dluhopisů. A kterého prý diskreditují i uniklé nahrávky, kde muž s jeho hlasem mluví sprostě anebo se domlouvá na načasování vydání článků o politických konkurentech v novinách, které patří do svěřenského fondu ministra financí.

I přesto se objevují stále větší signály o tom, že by Sobotka mohl skutečně rezignovat i na funkci předsedy ČSSD. V tom případě by ho okamžitě, ale dočasně, nahradil právě Milan Chovanec.

Milan Chovanec při rozhovoru pro Blesk.cz o vládní krizi, 3. 5. 2017
Milan Chovanec při rozhovoru pro Blesk.cz o vládní krizi, 3. 5. 2017
Autor: Lukáš Červený/Blesk.cz

„Pokud by Bohuslav Sobotka rezignoval a já mu to budu rozmlouvat do poslední chvíle, tak ze stanov řídím tu stranu já. Ale bylo by potřeba potom velice rychle udělat sjezd. Ten sjezd by musel být někdy po volbách ve velmi krátké době, protože ta strana by potřebovala stabilní vedení,“ řekl Chovanec.

I samotného Milana Chovance prý ze začátku mrzelo, že mu Sobotka neřekl o chystané demisi. Vše si prý už ale vyříkali.

 

Fotogalerie
15 fotografií