Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

ČSSD střílí do svých řad: Ludvíka štvala voda s arzenem, 50 tisíc platil Birke

Místopředseda ČSSD a volební manažer Jan Birke
Místopředseda ČSSD a volební manažer Jan Birke  (Autor: ČTK/Václav Šálek)
Autor: bru/ČTK - 
4. května 2017
11:39

Město Náchod dostalo za nezákonné čerpání minerální vody Ida v letech 2011 až 2015 od ministerstva zdravotnictví pokutu 50 000 korun. Voda měla zvýšený obsah zdraví škodlivého arzenu a město k jejímu čerpání nemělo od ministerstva povolení. Pokutu včetně správního poplatku 1000 korun ve středu zaplatil formou daru městu starosta a poslanec Jan Birke (ČSSD). ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Birke, který je také místopředsedou ČSSD, již dříve uvedl, že za případ nese jako starosta odpovědnost a nechce, aby městu kvůli pokutě vznikla škoda.

Veřejnost si minerálku Ida mohla zdarma čepovat od července 2011 v kapličce takzvaného Jakubova prameníku, který město nechalo opravit. Do té doby minerálka tekla z trubky volně do Metuje a lidé si ji brali tam. Přes výzvy ministerstva ale radnice neřešila získání povolení k čerpání minerálky a ani neřešila redukci arzenu ve vodě. Na zvýšený obsah arzenu konzumenty v prameníku upozorňovala informační tabule. V září 2015 radnice prameník uzavřela a následně se vedení města přiznalo k tomu, že věc neřešilo a před veřejností o problému léta mlčelo.

V březnu 2016 v souvislosti s kauzou rezignoval místostarosta Tomáš Šubert (Patrioti města Náchoda), který měl záležitost prameníku ve své gesci. Birke označil neřešení problému za své a Šubertovo manažerské selhání a v polovině března 2016 na jednání zastupitelstva navrhl své odvolání. Většina zastupitelů však hlasovala proti jeho odvolání.

Video: Jan Birke na sjezdu ČSSD potopil Sobotku. Vláda s komunisty? Šílený!
Video Nový místopředseda ČSSD: Vládnout s komunisty? To mi přijde šílený! - Václav Lang, Jan Jedlička

Loni v listopadu radnice dostala od ministerstva zdravotnictví za nepovolené čerpání pokutu 100 000 korun. Birke následně slíbil, že pokud radnice neuspěje s rozkladem k ministrovi zdravotnictví, tak pokutu zaplatí ze svého. Ministr Miloslav Ludvík (ČSSD) letos v lednu věc vrátil úřadu k novému rozhodnutí a úřad městu začátkem dubna uložil pokutu 50 000 korun. Město se již proti této pokutě neodvolalo.

Po uzavření prameníku se město rozhodlo, že ve čtvrti Běloves obnoví areál takzvaných Malých lázní, který by měl být prvním krokem k obnově lázeňství v Náchodě. Nový zdroj minerální vody pro léčebné kúry hydrogeologové již v lokalitě našli. Navrtaný zdroj vody se svým charakterem pohybuje mezi kyselkou Ida a minerálkou z pramenu Hedva.

Středem obnoveného historického areálu Malých lázní bude zatím nevyužívaná prvorepubliková vila Komenský, v níž by měla vzniknout expozice o historii lázeňství a kavárna. Má u ní vzniknout i nová kolonáda s prameníkem minerálky dovedené z nyní budovaných jímacích vrtů. Počítá se také s instalací venkovních balneoprvků. Pokud by šlo vše hladce, mohla by stavba v odhadované hodnotě 23 milionů korun začít do konce letošního roku a hotovo by mohlo být v polovině roku 2018. Původní soukromé běloveské lázně ukončily provoz před 21 lety.

Samsarra2017 ( 4. května 2017 15:16 )

Ubohost a žumpa nejen politiky ale ubohost většiny radoby politiku,ve skutečnosti debilu,netahlů a zloděju a samolibejch kretenů je v ČR požehnaně a vidět denně .Bohužel normalni občan neudela nic ani u voleb a tak se tam všichni třeba sežerte!!!Už aby byla válka!!!

11karel11 ( 4. května 2017 14:16 )

To se jim to dohaduje za tak vysoké platy, patřilo by tu nenažranou bandu vyházet z okna. Co se lidé nadřou za pár korun.

raduzkaxxx ( 4. května 2017 13:35 )

Z které strany je Březina , v současnosti vyšetřován v kauze dotace pro sport ? Svět div se ,z ČSSD. Prostě všem jsou namočení.

velka_0 ( 4. května 2017 12:58 )

NeVážení poslanci, senátoři a spol., jsme bývalí voliči postupně OF, ODS, TOP, KDU, STAN. Budeme volit ANO, SPD a KSČM ! Instalujte staré, tj. zkušené VŠ do PSP, senátu, na posty st. a polostátních firem i do dozorčích rad, představenstev apod. Ne "cucáky" a zřejmé lháře, jaké si natahal Sobotka k sobě, jako je údajný plz. podvodník Chovanec, kulišák Ludvík, nemožný Chvojka, norsko-fondová Marksová, kvůli prachům (prý nakradeným norskými fašouny za války od Židů) proto kašlající na české děti. Puč na Babiše byl dávno připravovaný Sobotkou, TOP a ODS. Jste trapní a průhlední. Zdraví stařešinové VŠ a SŠ : elektrotechnik, ekonom, stavaři, právník, filosof, zemědělec, bio/zoolog, pedagog, ročníky 1951, 1954, 1957, 1959, 1963, 1964, 1967 PS : Vše odvoláváme, pokud nás nějaký ubožák z adresátů chce za pravdu nechat kriminálkou vysledovat a poté udat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa