Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Se Zemanem letí do Číny pět ministrů. Expert: S přijetím demise nebude spěchat

Autor: Jakub Veinlich - 
3. května 2017
22:45

V otázkách demise premiéra Bohuslava Sobotky je řada neznámých. Jednou z nich i termín, ke kterému ji prezident Miloš Zeman přijme. Sobotka dokument přinese na Hrad ve čtvrtek odpoledne. Datum, které v ní bude napsané, ale prezident nemusí akceptovat, upozornil ve Studiu Blesk politolog Jan Kubáček. Do Číny se Zemanem totiž letí hned pět ministrů a Číňané si velmi potrpí na diplomatický protokol. Ministři vlády v demisi by pro ně nebyli partnery. 

Komplikace by mohly potkat české ministry na oficiální návštěvě Číny, kam se příští týden chystají jako součást prezidentské delegace. I proto by si mohl dát Miloš Zeman s přijetím demise Bohuslava Sobotky načas. Premiér Sobotka to podle zákulisních informací může mít navíc s prezidentem předjednané a v rezignačním dopisu, který přinese na Hrad ve čtvrtek, už může mít napsané datum, které sahá až za 19. května. To je den, kdy se má Zeman i s celou delegací z Číny vrátit.

„Pokud prezident republiky nebude spatřovat problém, tak je ten krok přípustný,“ řekl politolog Kubáček ve Studiu Blesk s tím, že ústava tento postup úplně nezakazuje.

Kdo z vlády poletí se Zemanem do Číny?

Do Číny poletí celkem pět ministrů. Dva za ANO: Zemanova oblíbenkyně a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která byla v Číně letos v dubnu, a také ministr dopravy Dan Ťok. Z ČSSD hlídá prezidentská kancelář místa ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, ministrovi zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi a také ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, o kterém se mluví jako o možném premiérovi.

„Mnozí diplomaté by vám potvrdili, že kdyby tam přijížděli ministři již bez mandátu, tak ta jednání by byla prázdná, nevýznamná a v podstatě zbytečná,“ dodal v rozhovoru pro Blesk.cz Kubáček.

Podívejte se, co o Zemanovi a přijetí demise soudí politolog Jan Kubáček:

Video  Datum demise je s otazníkem. Možná o něm rozhodne Čína, říká politolog Kubáček.  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Politolog Kubáček okomentoval také postupné schůzky ministrů na Pražském hradě. Jako první dorazil na Pražský hrad Andrej Babiš (ANO) a hned v závěsu Milan Chovanec (ČSSD). Až o den později přijde s demisí vlády premiér Bohuslav Sobotka. Podle Kubáčka to ukazuje na to, čí politické akcie rostou, kdo má šanci na další kariéru a hlavně kdo má kontakty na Hrad.

„(Chovanec) je předběžný posel, aby ohlásil aktuální představu ČSSD a Bohuslava Sobotky a začne sondovat terén, co by bylo přípustné a akceptovatelné pro prezidenta a co už ne,“ a zároveň je to podle Kubáčka také šance pro prezidenta i premiéra, vzít si čas.

Milan Chovanec může podle Kubáčka premiérovi otevírat dveře k Miloši Zemanovi:

Chovanec: V Číně mají být ministři ve funkcích

Právě Milan Chovanec přitom po schůzce s prezidentem Zemanem na Hradě upozornil na to, že právě cesta do Číny je jedním z důvodů, proč sice ve čtvrtek Sobotka podá demisi, ale pozdrženou, s pozdějším datem.

„Jeden z důvodů je návštěva prezidenta republiky v Číně, kdy s ním jede několik ministrů a z našeho pohledu bude lépe, když tam pojedou ministři, kteří budou ještě ve funkcích a nebudou v demisi, abychom nějakým způsobem tu delegaci neoslabovali, byť ministr v demisi má stejnou funkčnost jako ministr, který je řádně ustanoven,“ podotkl Chovanec.

velka_0 ( 4. května 2017 13:45 )

NeVážení poslanci, senátoři a další papaláši, jsme bývalí voliči postupně OF, ODS, TOP, KDU, ČSSD. Budeme volit ANO, SPD a KSČM ! Instalujte staré, tj. zkušené VŠ do PSP, senátu, na posty st. a polostátních firem i do dozorčích rad, představenstev apod. Ne "cucáky" a zřejmé lháře, jaké si natahal Sobotka k sobě, jako je údajný plz. podvodník Chovanec, kulišák Ludvík, nemožný Chvojka, norsko-fondová Marksová, kvůli prachům (prý nakradeným norskými fašouny za války od Židů) proto kašlající na české děti. Puč na Babiše byl dávno připravovaný Sobotkou, TOP a ODS. Jste trapní a průhlední. Stařešinové VŠ a SŠ, elektrotechnik, ekonom, stavaři, právník, filosof, zemědělec, bio/zoolog, učitel, ročníky 1951, 1954, 1957, 1959, 1963, 1964, 1967, 1968 Zemane, odejměte žezlo Sobotkovi a nedávejte je Chovancovi ! PS : Vše odvoláváme, pokud nás nějaký ubožák z adresátů chce za pravdu udat.

velka_0 ( 4. května 2017 12:57 )

NeVážení poslanci, senátoři a spol., jsme bývalí voliči postupně OF, ODS, TOP, KDU, STAN. Budeme volit ANO, SPD a KSČM ! Instalujte staré, tj. zkušené VŠ do PSP, senátu, na posty st. a polostátních firem i do dozorčích rad, představenstev apod. Ne "cucáky" a zřejmé lháře, jaké si natahal Sobotka k sobě, jako je údajný plz. podvodník Chovanec, kulišák Ludvík, nemožný Chvojka, norsko-fondová Marksová, kvůli prachům (prý nakradeným norskými fašouny za války od Židů) proto kašlající na české děti. Puč na Babiše byl dávno připravovaný Sobotkou, TOP a ODS. Jste trapní a průhlední. Zdraví stařešinové VŠ a SŠ : elektrotechnik, ekonom, stavaři, právník, filosof, zemědělec, bio/zoolog, ročníky 1951, 1954, 1957, 1959, 1963, 1964, 1967 PS : Vše odvoláváme, pokud nás nějaký ubožák z adresátů chce za pravdu nechat kriminálkou vysledovat a poté udat.

Pink ( 4. května 2017 05:20 )

To se to lítá,za peníze daňových poplatníků.Najednou jim to nevadí,když tam letěl samotný Zeman,tak skákali sž do stropu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa