Se Zemanem letí do Číny pět ministrů. Expert: S přijetím demise nebude spěchat

Autor: Jakub Veinlich - 
3. 5. 2017
22:45

V otázkách demise premiéra Bohuslava Sobotky je řada neznámých. Jednou z nich i termín, ke kterému ji prezident Miloš Zeman přijme. Sobotka dokument přinese na Hrad ve čtvrtek odpoledne. Datum, které v ní bude napsané, ale prezident nemusí akceptovat, upozornil ve Studiu Blesk politolog Jan Kubáček. Do Číny se Zemanem totiž letí hned pět ministrů a Číňané si velmi potrpí na diplomatický protokol. Ministři vlády v demisi by pro ně nebyli partnery. 

Komplikace by mohly potkat české ministry na oficiální návštěvě Číny, kam se příští týden chystají jako součást prezidentské delegace. I proto by si mohl dát Miloš Zeman s přijetím demise Bohuslava Sobotky načas. Premiér Sobotka to podle zákulisních informací může mít navíc s prezidentem předjednané a v rezignačním dopisu, který přinese na Hrad ve čtvrtek, už může mít napsané datum, které sahá až za 19. května. To je den, kdy se má Zeman i s celou delegací z Číny vrátit.

„Pokud prezident republiky nebude spatřovat problém, tak je ten krok přípustný,“ řekl politolog Kubáček ve Studiu Blesk s tím, že ústava tento postup úplně nezakazuje.

Kdo z vlády poletí se Zemanem do Číny?

Do Číny poletí celkem pět ministrů. Dva za ANO: Zemanova oblíbenkyně a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která byla v Číně letos v dubnu, a také ministr dopravy Dan Ťok. Z ČSSD hlídá prezidentská kancelář místa ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, ministrovi zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi a také ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, o kterém se mluví jako o možném premiérovi.

„Mnozí diplomaté by vám potvrdili, že kdyby tam přijížděli ministři již bez mandátu, tak ta jednání by byla prázdná, nevýznamná a v podstatě zbytečná,“ dodal v rozhovoru pro Blesk.cz Kubáček.

Podívejte se, co o Zemanovi a přijetí demise soudí politolog Jan Kubáček:

Video Datum demise je s otazníkem. Možná o něm rozhodne Čína, říká politolog Kubáček. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Politolog Kubáček okomentoval také postupné schůzky ministrů na Pražském hradě. Jako první dorazil na Pražský hrad Andrej Babiš (ANO) a hned v závěsu Milan Chovanec (ČSSD). Až o den později přijde s demisí vlády premiér Bohuslav Sobotka. Podle Kubáčka to ukazuje na to, čí politické akcie rostou, kdo má šanci na další kariéru a hlavně kdo má kontakty na Hrad.

„(Chovanec) je předběžný posel, aby ohlásil aktuální představu ČSSD a Bohuslava Sobotky a začne sondovat terén, co by bylo přípustné a akceptovatelné pro prezidenta a co už ne,“ a zároveň je to podle Kubáčka také šance pro prezidenta i premiéra, vzít si čas.

Milan Chovanec může podle Kubáčka premiérovi otevírat dveře k Miloši Zemanovi:

Video Studio vládní krize – Jan Kubáček - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Chovanec: V Číně mají být ministři ve funkcích

Právě Milan Chovanec přitom po schůzce s prezidentem Zemanem na Hradě upozornil na to, že právě cesta do Číny je jedním z důvodů, proč sice ve čtvrtek Sobotka podá demisi, ale pozdrženou, s pozdějším datem.

„Jeden z důvodů je návštěva prezidenta republiky v Číně, kdy s ním jede několik ministrů a z našeho pohledu bude lépe, když tam pojedou ministři, kteří budou ještě ve funkcích a nebudou v demisi, abychom nějakým způsobem tu delegaci neoslabovali, byť ministr v demisi má stejnou funkčnost jako ministr, který je řádně ustanoven,“ podotkl Chovanec.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

victor1 ( 4. května 2017 20:36 )

No,ministr dopravy Tok by tam letět měl,aby se podíval jak rychle a kvalitně se spravují a staví dálnice.Snad by to tady u nás trochu rozhýbal.Už mě to začíná srát.Aut po D1 jezdí jak hoven,dělníci jsou vidět a stejně se flákají.

velka_0 ( 4. května 2017 13:45 )

NeVážení poslanci, senátoři a další papaláši, jsme bývalí voliči postupně OF, ODS, TOP, KDU, ČSSD. Budeme volit ANO, SPD a KSČM ! Instalujte staré, tj. zkušené VŠ do PSP, senátu, na posty st. a polostátních firem i do dozorčích rad, představenstev apod. Ne "cucáky" a zřejmé lháře, jaké si natahal Sobotka k sobě, jako je údajný plz. podvodník Chovanec, kulišák Ludvík, nemožný Chvojka, norsko-fondová Marksová, kvůli prachům (prý nakradeným norskými fašouny za války od Židů) proto kašlající na české děti. Puč na Babiše byl dávno připravovaný Sobotkou, TOP a ODS. Jste trapní a průhlední. Stařešinové VŠ a SŠ, elektrotechnik, ekonom, stavaři, právník, filosof, zemědělec, bio/zoolog, učitel, ročníky 1951, 1954, 1957, 1959, 1963, 1964, 1967, 1968 Zemane, odejměte žezlo Sobotkovi a nedávejte je Chovancovi ! PS : Vše odvoláváme, pokud nás nějaký ubožák z adresátů chce za pravdu udat.

velka_0 ( 4. května 2017 12:57 )

NeVážení poslanci, senátoři a spol., jsme bývalí voliči postupně OF, ODS, TOP, KDU, STAN. Budeme volit ANO, SPD a KSČM ! Instalujte staré, tj. zkušené VŠ do PSP, senátu, na posty st. a polostátních firem i do dozorčích rad, představenstev apod. Ne "cucáky" a zřejmé lháře, jaké si natahal Sobotka k sobě, jako je údajný plz. podvodník Chovanec, kulišák Ludvík, nemožný Chvojka, norsko-fondová Marksová, kvůli prachům (prý nakradeným norskými fašouny za války od Židů) proto kašlající na české děti. Puč na Babiše byl dávno připravovaný Sobotkou, TOP a ODS. Jste trapní a průhlední. Zdraví stařešinové VŠ a SŠ : elektrotechnik, ekonom, stavaři, právník, filosof, zemědělec, bio/zoolog, ročníky 1951, 1954, 1957, 1959, 1963, 1964, 1967 PS : Vše odvoláváme, pokud nás nějaký ubožák z adresátů chce za pravdu nechat kriminálkou vysledovat a poté udat.

1912 ( 4. května 2017 05:26 )

už ti komunističtí čínani se chovají líp pokud korupce hned vidí

Pink ( 4. května 2017 05:20 )

To se to lítá,za peníze daňových poplatníků.Najednou jim to nevadí,když tam letěl samotný Zeman,tak skákali sž do stropu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa