Sněmovna si dupla a přehlasovala Senát: Stavební zákon prošel v původní verzi

Autor: ČTK - 
27. 6. 2017
19:33

Sněmovna přehlasovala Senát a stvrdila svoji verzi rozsáhlé novely stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Poslanci odmítli pozměňovací návrhy Senátu, které se týkaly například přezkumu nezákonného jednání v moci úřední nebo pořizování územních plánů. Novelu nyní ve sněmovní verzi dostane k podpisu prezident.

„Cílem té novely je zjednodušit, ztransparentnit a zrychlit získávání stavebních povolení,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Obě verze, jak sněmovní, tak senátní, přispějí podle ní k lepší situaci ve stavebnictví a zrychlí přípravu i povolování staveb. Proti senátní verzi protestovala Hospodářská komora, podle které senátní návrhy zkomplikují výstavbu a zdraží energie.

Komentář Karly Šlechtové, ministryně pro místní rozvoj, po schválení stavebního zákona ve Sněmovně před tím, než putovala do Senátu:
Video Komentář Karly Šlechtové (za ANO), ministryně pro místní rozvoj, po schválení stavebního zákona ve Sněmovně. Je ráda, ale s některými změnami oproti původní předloze nesouhlasí. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

Schválená novela umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Umožní také na pouhé stavební ohlášení postavit rodinné domy nebo rekreační chaty bez omezení stavební plochy, dosud se smí jen do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy. Ohlášení nebude potřeba ani pro skleníky nebo bazény na zastavěném pozemku u rodinného domu nebo chaty.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) o stavebním zákonu: Sám jsem měl na úředníky štěstí:
Video Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) o stavebním zákonu: Sám jsem měl na úředníky štěstí. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 360p

Předloha novelizuje čtyři desítky souvisejících zákonů. Zasahuje i do zákona o urychlení výstavby infrastruktury, kde stanovuje, že v zastavěném území se povedou elektroenergetická vedení o napětí 400 kV a vyšším nad zemí. Senátoři navrhovali toto ustanovení, které se do zákona dostalo na základě pozměňovacího návrhu poslance Františka Adámka (ČSSD), naopak vypustit.

Jak to bude s ekology a dalšími spolky?

Novela vyvolala kritiku ochránců životního prostředí, kterým se nelíbí to, že omezuje vstup veřejnosti do povolovacích řízení. Šlechtová už dříve řekla, že na vstupu tzv. dotčené veřejnosti do řízení podle stavebního zákona se nic nemění. U řízení, kde se koná proces posuzování vlivů na životní prostředí, je podle ní účast dotčené veřejnosti zaručena.

Ze stavebního zákona v důsledku poslaneckých pozměňovacích návrhů zmizelo ustanovení dávající šanci účastnit se územního a stavebního řízení osobám, o nichž tak stanoví zvláštní zákon, tedy právě spolkům. V zákoně o ochraně přírody a krajiny jim předloha umožňuje účastnit se řízení jen pouze podle tohoto zákona.

Někteří poslanci i senátoři naopak spolky kritizovali za to, že se kvůli nim povolování staveb neúměrně prodlužuje a komplikuje. Ochranářské spolky uvádějí, že jde o největší omezení občanských práv po roce 1989, které je v rozporu s ústavou. Dobu schvalování podle nich navíc nezkrátí.

Předseda výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch (ČSSD) kvůli tomu vyzval poslance, aby nepodpořili ani jednu verzi s tím, že snižuje svobodu a práva veřejnosti. Lepší podle něj bude počkat na nový stavební zákon. „Je to nejzásadnější omezení účasti veřejnosti na veřejném dění od listopadu 1989,“ varoval poslanec ČSSD Václav Zemek. Naopak Ivan Adamec (ODS) hovořil v souvislosti s dotčenou veřejností o „profesionálních vysíračích“.

Takhle mluvil o zákonu předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura před tím, než putoval zákon do Senátu:

Video Exministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) o schválení stavebního zákona: Tolik pozměňovacích návrhů je znakem, že zákon nebyl kvalitní. Nikdo vlastně neví, co jsme schválili. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

Šlechtová poslance informovala, že ministerstvo nyní připravuje nový stavební zákon a nový zákon o vyvlastňování. Teze nového stavebního zákona jsou podle ní hotové a vládě je předloží, jakmile projde nynější novela.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa