
Šlechtová chtěla usnadnit povolování staveb. Dostala 340 pozměňovacích návrhů

K vládní novele stavebního zákona, která má především umožnit sloučení územního a stavebního řízení i řízení o posuzování vlivu staveb na životní prostředí, se ve sněmovních výborech sešlo kolem 340 pozměňovacích návrhů. Na dnešním sněmovním semináři k novele to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Text jejího úvodního slova poskytl ČTK tiskový odbor MMR. Novela má za cíl hlavně zjednodušit a zrychlit povolování staveb, souvisí s chystanou novelou zákona o EIA, posuzování vlivu záměru na životní prostředí.
Kritici ale upozorňují, že obě právní úpravy mohou proces EIA oslabit. Podle Zelených přichystala vláda několik restriktivních opatření, například zrušení veřejného slyšení nebo nezveřejňování odborných posudků v procesu hodnocení vlivů na životní prostředí. Obávají se, že například u jaderných zařízení povolovaných podle atomového zákona lidé nebudou moci do těchto řízení jakkoliv vstupovat.
V podaných návrzích lze podle ministryně spatřovat snahu měnit ty zákony, které stavebníkům ukládají povinnosti získat samostatné povolení, různé výjimky nebo závazná stanoviska. Některé návrhy považuje ministryně za podařené. Jde například o možnost stavebního úřadu povolit změnu územního rozhodnutí nejen v případě, že se změnila územně plánovací dokumentace, ale i v případě, že se změnily jiné podklady pro vydání původního územního rozhodnutí.
Ministryni ve Sněmovně rozčílili už minulý týden kvůli pohřebnictví:
Video
Nůž do zad, nečekala jsem to. Šlechtová o „podrazu“ KSČM.
Video se připravuje ...
Video
Šlechtová vzteky bez sebe kvůli komunistům: „To je fakt hnusný vůči lidem.“
Video se připravuje ...
Šlechtová nesouhlasí s omezením pro mešity
S řadou jiných pozměňovacích návrhů ale nesouhlasí, týká se to například posunutí termínu konce platnosti starých územních plánů z 31. prosince 2020 na konec roku 2031. Nesouhlasí ani s návrhem na přísnější povolování náboženských staveb některých církví a náboženských společností.
Jednou z hlavních navrhovaných změn v novele je možnost sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí, tzv. EIA. Sloučit se mají do koordinovaného povolovacího řízení. Taková stavba bude jedním úředním rozhodnutím současně umístěna i povolena. Sloučené řízení však nebude povinné; investor si bude moci vybrat, zda ho chce využít, nebo zda bude postupovat podle dosavadní právní úpravy.
Sloučení stavebního řízení bude možné především u staveb drah, silnic, dálnic, místních komunikací nebo vodních děl a také u staveb souvisejících s úložišti radioaktivních odpadů, ropovodů, produktovodů, u přenosových sítí elektřiny nebo u elektráren s instalovaným výkonem 100 megawatt a výše. Podle Zelených novela stavebního zákona zruší povinnost svolat v rámci posuzování vlivu záměru na životní prostředí ústní veřejné projednání projektu. „Tento krok jednoznačně směřuje proti informování veřejnosti,“ napsali v tiskovém prohlášení.
Ministryně na semináři také uvedla, že novela nezasahuje do počtu existujících obecných stavebních úřadů. Do budoucna se podle ní pouze předpokládá upřesnění jejich správních obvodů prováděcí vyhláškou.
340 pozměňovacích "návrhů"? To zase poslanci "vytvoří" paskvil!!!