Stavební zákon po maratonu prošel. Foldyna omezil „ekoteroristy“

Poslanci odsouhlasili stavební zákon
Autor: Zuzana Štíchová - 
5. 4. 2017
14:31

Dvě stovky změn museli před schválením novely stavebního zákona odhlasovat poslanci. Nejvýraznější změnou je omezení občanských iniciativ, které mohou blokovat stavby. Tu navrhl Jaroslav Foldyna (ČSSD). Novela by měla přinést méně byrokracie. Podnikatelé mají ale pocit, že zákon mohl stavební řízení zjednodušit ještě více. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) souhlasí, označuje novelu za politický kompromis.

„Já ve svém pozměňovacím návrhu chci omezit vstup a vliv takzvaných různých ekologických spolků a iniciativ. Domnívám se a jsem přesvědčen, že v současné době povolovací procesy v České republice jsou do jisté míry hendikepem pro příchod nových investorů,“ předstoupil před poslance Foldyna se svým návrhem. S podporou pravice se mu nakonec podařilo změnu prosadit.

Novelu stavebního zákona, která slučuje některé adminsitrativní procesy, nakonec podpořilo 117 poslanců, proti byli jen 4 z nich. Paradoxně šlo ale o tři koaliční poslance z řad ČSSD a Janu Černochová (ODS).

Co na schválení novely říká opozice? Podívejte se:

Video Exministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) o schválení stavebního zákona: Tolik pozměňovacích návrhů je znakem, že zákon nebyl kvalitní. Nikdo vlastně neví, co jsme schválili - Blesk / Zuzana Štíchová

Z novely není nadšená ani Šlechtová

Novela plná nedůvěry, i tak se mluvilo o změnách ve stavebním zákonu, které by měly přinést méně byrokracie. Nadšením kolem stávající podoby totiž paradoxně nehýří ani jeho předkladatelka, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Během posledního jednání ve Sněmovně ji navíc nepodpořil svou přítomností ani jeden z vládních kolegů. A ani dnes to není o mnoho lepší. Řada ministrů se z jednání omluvila, přestože je večer v plánu ještě jednání vlády.

„Dovolila bych si poděkovat vám všem, kteří jste se podíleli na pozměňovacích návrzích. Sešlo se jich k tomuto návrhu mnoho. Došli jsme k mnoha konsenzům. S některými ale ministerstvo nesouhlasí, některé považujeme za zcela nevhodné,“ prohlásila před hlasováním Šlechtová.

Ta v minulosti vyhrožovala, že pokud se budou poslanci snažit k novele přilepit nesmysly, celý návrh stáhne a Česko stavební zákon do konce tohoto volebního období už nenovelizuje. Za nesmysl označila například zavedení institutu statika-experta.

Po schválení zákona se Šlechtová vymezila proti dvěma změnám, které poslanci prosadili. "Čekali jsme mnohem horší hlasování. Jsme spokojeni. Máme dvě velké výhrady. A to je posunutí termínu pro aktualizaci územních plánů, jedná se o Prahu a Brno. Je to nesystémové. Ta druhá věc se týká toho, že vodní díla nejsou začleněna do společného řízení," řekla po jednání Šlechtová.

Podívejte se na celý komentář Karly Šlechtové ke schválení stavebního zákona:

Video Komentář Karly Šlechtové, ministryně pro místní rozvoj, po schválení stavebního zákona ve Sněmovně. Je ráda, ale s některými změnami oproti původní předloze nesouhlasí. - Blesk / Zuzana Štíchová

Tlak developerů a stavebních firem byl enormní, ale já jsem celkem známá tím, že s podnikateli při tvorbě zákonů příliš nekomunikuji. Nechci se nechat zlobbovat a neudělala jsem to ani v tomto zákoně. My jsme si jeli opravdu v tomto zákoně to, abychom to zjednodušili,“ přiznala také novinářům.

„Já jsem také kritik. Jsem první kritik. Cíle novely jsou nedostatečné. Navrhla jsem vládě, aby ty cíle byly velké – jedno povolení, jeden úřad a žaloba až na konci stavebního povolení. Mnoho ministrů, kteří mají v gesci své stavební úřady, to odmítlo. Byla jsem požádána, abych to stáhla,“ řekla už dříve Blesk.cz Šlechtová a shrnula tak své výtky vůči vlastnímu zákonu.

Za nedostatečný považuje stavební zákon Hospodářská komora. Ta dokonce poslancům zaslala „semafor“ pozměňovacích návrhů, tedy její názor na jednotlivé změny. „Velkým nedostatkem novely je, že významněji nezavádí prvky vedoucí k principu jeden úřad – jedno řízení – jedno rozhodnutí – jedna žaloba. Stavební zákon tak nepřináší očekávané zjednodušení a zrychlení povolovacích řízení u většiny staveb, ale možná pomůže jen malým stavebníkům, kdy zavedené koordinované řízení může být pro některé menší projekty výhodou,“ poznamenala viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.

Bude Šlechtová jako nestraník pokračovat v politice za hnutí Andreje Babiše? Podívejte se na video:

Video Karla Šlechtová - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 5. dubna 2017 16:26 )

Na Šumavě vyrůstají moderní vily bohatých....První takový vyrůstá nad známou Klostermannovou chatou v Modravě. Miliardář Zdeněk Bakala tam dokončuje betonový dům s rovnou střechou zasazený do svahu.......Podobný, ale menší, bude stát i v sousední Filipově Huti. Chce ho tam postavit pražský architekt Václav Hodan s rodinou. Stejně jako v případě Zdeňka Bakaly, ani tahle stavba nevypadá jako typické šumavské stavení. Dům je zčásti zasazený do svahu, dominuje mu sice sedlová střecha, ale přiléhající stavby mají rovné střechy........Z území Národního parku Šumava budova relaxačního centra v Prášilech na Klatovsku -Za jeho vybudováním stál vlivný právník a podnikatel Miroslav Zamiška, jehož rodina má na Prášily těsné vazby a žije tam hodně jeho příbuzných. .. Vedení Národního parku Šumava dodatečně povoluje stavby milionářů postavené v rozporu s projekty. Často to jsou přitom kontroverzní objekty. Místní stavební úřady jsou bezzubé........ ....Na kraji obce lze jen těžko přehlédnout novou dominantu. Vyrostla tu velká farma pražského finančníka Luboše Franka. Ale vypadá spíše jako apartmánový dům........Farma se oproti původnímu projektu nafoukla více než dvakrát. Podle vyjádření investora ji bylo nutné zvýšit, protože vstoupily v platnost nové normy kvůli zátěži sněhu........... Když se vydáme do pár kilometrů vzdálené Modravy, po levé straně směrem na Filipovu Huť stojí skryté sídlo miliardáře Zdeňka Bakaly. Odvádí tady daně, proto patří Modrava mezi nejbohatší obce ve státě.....Na rozdíl od Bakaly, který se poměrně rychle dohodl s úřady na kompromisu, nedaleký dům pražského architekta Václava Hodana na hranici první zóny národního parku vzbuzuje velké emoce na všech stranách. Architekt bez dohody se správou parku a v rozporu s původním projektem "vylepšil" svůj dům o vysunuté prosklené patro. Místní tomu přezdívají šuplík. "Už je to uzavřené. Získal jsem souhlas s užíváním domu," říká architekt Hodan. .Polorozpadlá stavení v bývalém vojenském újezdu v Prášilech

tomik007 ( 5. dubna 2017 12:11 )

Tahle koza vypada cim dal tim vic jako ta KOCZI

zdenek43 ( 5. dubna 2017 10:44 )

 ano..... zase nazorna ukazka jak se da 2 roky makat........ a ztoho vlastne nic moc nevzejde ..... anooooooo spravne nacasovany o b l b o v a k od voleb k volbam +++++Omezení byrokratické zátěže a dlouhých, opakujících se řízení měla přinést novela stavebního zákona, kterou připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vedené Karlou Šlechtovou. Výsledný návrh, na kterém úředníci pracovali téměř dva roky, však vyvolává v prostředí byznysu vlnu zklamání. Kromě několika kosmetických změn totiž novela významnější zjednodušení schvalovacích procesů nepřináší.+++++++++ V nejbližších letech však změnu k lepšímu nelze očekávat. Naopak, některé změny situaci ještě zhorší. „Novela zavádí kolaudaci podzemních sítí – telekomunikačních linek, plynovodů a podobně. Jak to budou úředníci kontrolovat? Z nesmyslů ve stavebním zákoně by šla postavit věž," komentuje návrh viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková. ++++sněmovní spis má délku 874 stran+++ uz uz vidim jak tento s p i s ?? 200 poslancu CR cetli....... +++++ Co konkrétně zástupcům podnikatelů a firem vadí? Terčem kritiky je ministerstvo zemědělství vedené lidovcem Marianem Jurečkou, které zablokovalo možnost přičlenit řízení o vodohospodářských stavbách, mezi něž patří i „drobnosti" typu vodovodní přípojky či studny, do společného – integrovaného řízení. Ministerstvo by přitom o své kompetence nepřišlo, pouze by s ním komunikoval stavební úřad namísto stavebníka. Hospodářská komora navíc usiluje o stanovení závazných časových lhůt pro úředníky. Právě ti svým laxním přístupem často povolovací řízení neúměrně protahují. Tento návrh však narazil na ostrý nesouhlas MMR i dalších ministerstev, která závazné lhůty považují za nepřípustný nátlak na úředníky. Novela stavebního zákona neobsahuje očekávaný návrh změn v zákoně o posuzování vlivu na životní prostředí (proces známý též pod zkratkou EIA). Na vládu a následně do parlamentu jej přinese ministr životního prostředí Richard Brabec s několika

Zobrazit celou diskusi
Další videa