Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Zeman míří na audienci u královny. Českého prezidenta přijme Alžběta II.

Autor: Vera Renovica, zst, Jakub Kopřiva - 
12. června 2017
05:00

Prezident Miloš Zeman (72) si po nerealizované cestě do Spojených států za Donaldem Trumpem (70) spraví chuť. V pátek 16. června letí na návštěvu Británie, kde mu podle informací Blesku udělí audienci královna Alžběta II. (91). Zeman se tak zařadí po bok světových státníků, které panovnice přijala přímo v Buckinghamském paláci.

Český prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana se setkají s britskou panovnicí. O audienci u královny požádal Pražský hrad. Vzhledem k dalšímu programu má být prvním bodem jednodenní pracovní návštěvy ostrovního království.

Cestu do Británie nepřímo potvrdil i mluvčí Hradu Jiří Ovčáček„Pan prezident se svojí paní v pátek uskuteční návštěvu velmi významné evropské země, ve které se nedávno konaly důležité parlamentní volby,“ řekl Blesku.

Podle důvěryhodného zdroje z Hradu chce Zeman udržet s Brity co nejlepší vztahy. „V situaci, kdy Británie opouští EU, je pro prezidenta důležité udržet co nejlepší vztahy, abychom nezůstali zaklíněni mezi Německem a Ruskou federací,“ uvedl zdroj. Jaká témata bude česká hlava státu s královnou probírat, neřekl.

Ostrovní království upoutalo v posledních dnech pozornost světové veřejnosti. Nejprve kvůli teroristickým útokům v Londýně a Manchesteru. A pak kvůli parlamentním volbám, které se otočily proti jejich svolavatelce, premiérce Therese Mayové. Právě novými volbami si přitom Mayová chtěla posílit pozici před vyjednáváním podmínek brexitu s lídry EU. Místo toho bude zřejmě muset sestavit menšinovou vládu opřenou o Severní Iry.

Zeman by měl také ve Spojeném království vyznamenat pět válečných veteránů, předat diplom o povýšení brigádního generála ve výslužbě, významnému československému pilotovi Miroslavu Liškutínovi (97) a zúčastnit se ceremoniálu u památníku Bitvy o Británii.

Královna v Normandii a princ na Hradě

V minulosti už se Zeman a Alžběta II. setkali. Bylo to počátkem devadesátých let a poté ještě v roce 2014 v Normandii, kde se konaly oslavy výročí vylodění. Hlava státu se přitom netají obdivem k Anglii a její minulosti.

Zeman například několikrát citoval britského válečného premiéra a nositele Nobelovy ceny Winstona Churchilla (†91). Tomu posmrtně udělil v roce 2014 Řád bílého lva. Stejným řádem tentýž rok vyznamenal také britského zachránce židovských dětí Nicholase Wintona (†106). Na Pražském hradě také přijal britského prince Edwarda. Byla to vůbec první zahraniční návštěva po uvedení Zemana do funkce.

Prezident Miloš Zeman se 12. března na Pražském hradě sešel s princem Edwardem, nejmladším synem britské královny Alžběty II., a jeho manželkou Sophií (vlevo). Prezident Miloš Zeman se 12. března na Pražském hradě sešel s princem Edwardem, nejmladším synem britské královny Alžběty II., a jeho manželkou Sophií (vlevo). | ČTK

U královny byl Havel i Klaus

Audiencí u královny Alžběty II. napodobí Zeman své předchůdce. S panovnicí se setkal v Buckinghamském paláci v roce 1990 už Václav Havel. Jeho návštěvu královna opětovala v roce 1996. I druhý český prezident byl poctěn setkáním s nejdéle vládnoucí britskou panovnicí. Václav Klaus se společně s manželkou Livií setkali s Alžbětou II. v roce 2007 při příležitosti oslavy diamantové svatby královského páru. Královně tehdy prezident předal doplněk k 60 let starému svatebnímu daru.

Naopak návštěva Bílého domu se pro Miloše Zemana zatím odkládá na neurčito. Uskutečnit se měla v dubnu, když byl Zeman v USA. Nestalo se tak. Nově by Zeman měl vyrazit za Donaldem Trumpem do konce letošního roku. O tom, jak zřejmě vypadalo pozvání do Bílého domu, mluvil někdejší velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář:

Video  Exvelvyslanec v USA Petr Kolář popsal, jak podle jeho zdrojů probíhal telefonát Miloše Zemana s Donaldem Trumpem.  - Paměť národa
Video se připravuje ...

Zeman během své návštěvy Vietnamu řekl, že mu z Bílého domu přišel omluvný dopis. „Donald Trump mi poslal dopis, kde se omlouvá za posunutí termínu naší schůzky. Já jsem vzal tento dopis na vědomí a nyní je na schopnostech Hynka Kmoníčka jako našeho velvyslance, aby se schůzka uskutečnila,“ řekl k tomu Zeman. Jako možný termín se jeví září, kdy bude Zeman na půdě OSN v New Yorku.

montevideo ( 12. června 2017 14:52 )

Velmi případné přirovnání ! Pouze nechápu, odkdy je "graffiťák a autor červených trenek" umělec? To už může být umění i to, když si někdo do trenek nakálí

montevideo ( 12. června 2017 14:36 )

Už zbyli jen dva. Tady platí zvláštní rovnice. 100 howen bez 1 howna = 2 howna ... Prý umělec ... vandal to byl!

nic-nez-pravda ( 12. června 2017 13:02 )

IQ mé tkaničky od bot má vyšší číslo než ty berlin71..smiř se už s tim,briketo

arne100 ( 12. června 2017 12:59 )

Vy co neustále pomlouváte Zemana jste pouhý ubožáci.Jedině vy děláte Česku ostudu ve světě tím vašim neustálím špiněním a pomlouváním našeho prezidenta Tak jak se chováte tady tak se zřejmě chováte i doma i jací rodiče takové jsou děti.Prostě jste Český lumpenproletariát

aIIahakbar ( 12. června 2017 12:37 )

Jo,jo, stohoven

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa