Neděle 23. června 2024
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Polojasno 24°C

Zeman žasl na Expu: Létající kolo jak z foglarovek! A na víno musel čekat

Autor: Vera Renovica - 
10. června 2017
17:10

Prezident Miloš Zeman navštívil v hlavním městě Kazachstánu Astaně český pavilion na výstavě Expo 2017. A při pohledu na jeden exponát se přenesl do dob minulých, kdy coby dítě četl ožmoulanou „foglarovku“. Součástí výstavy byl totiž i model létajícího kola od firmy Technodat.

„Samozřejmě jsem si prostudoval program výstavy. Zejména jsem zvědavý na létající kolo. Víte proč? Nevím, kdo z vás četl Foglarovu detektivku Záhada hlavolamu, kde je v ježkovi v kleci skryt plánek létajícího kola. Nikdo nevěřil, že by kolo někdy mohlo létat, ale teď tu vidím i funkční model,“ řekl Zeman. Pak se ale vyptával, jak moc funkční kolo bylo, a prý létalo. Ale raději bez lidí.

„Ano, tento model už létal, byť jenom s modelem člověka a dálkovým ovládáním,“ reagoval generální komisař českého pavilonu Jan Krs. Právě poháněnou cyklistiku pak zmiňoval i Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy, když vychvaloval možnosti českých firem.

Zeman chtěl skleničku už před projevy

„Umíme všechno, pane prezidente. Od jádra až po elektrické kolo, kterým jezdíš na vyhlídku v Lánech. To kolo, ještě jsi na něm nešlápl, a jezdí pořád,“ glosoval, zatímco se Zeman smál. Možná ale utrpením. Ještě než začaly jiné projevy, navrhl totiž slavnostní přípitek skleničkou bílého. A musel si počkat ještě deset minut. „To víno je moje?“ zahlásil ještě poté, co se ťukací ceremonie odehrála, a když dostal kladné stanovisko, s chutí jej do sebe „hodil“.

Na výstavu dorazil i Putin a čínský prezident

Astanská akce je takzvaným „malým“ Expem, tedy dílčí událostí mezi velkými světovými výstavami, které se konají jednou za pět let. Tématem je udržitelnost energií.

Slavnostního otevření se ještě v pátek kromě Zemana zúčastnilo dalších 16 státníků. Včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese či španělského krále Felipeho. Důkazem toho, že byl Zeman na zahájení VIP, je podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka fakt, že na společné fotce pózovala s „hlavouny“ i první dáma Ivana Zemanová.

Na Zemanově návštěvě českého pavilonu byl také exministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), jemuž všichni přítomní děkovali za to, že se na vládě zasadil o českou účast. Nešlo o lacinou položku: 98 milionů korun. Zeman přitom českou účast slíbil kazašskému prezidentovi Nursultanu Nazarbajevovi, s nímž se sešel i nyní, už při státní návštěvě roku 2014.

Hotel s nejlevnějším pokojem za 28 tisíc

Nebylo to však laciné ani pro prezidenta, který bydlel v luxusním hotelu Rixos. Kvůli výstavě totiž několikanásobně narostly ceny ubytování. Právě v hotelu, kde byl prezident, prý ten nejobyčejnější pokoj stál 1200 amerických dolarů (28 tisíc korun) za noc.Návštěvou Kazachstánu navázal Zeman na návštěvu Vietnamu, kde se setkal se svým protějškem Tran Dai Quangem a kde se podpisu dočkalo několik memorand. Program byl ale „vzdušnější“ než v Číně. Prezident si proto konečně nestěžoval na únavu. A spekulace o jeho horšícím se zdraví odbyl.

Zemanův „totožný zdravotní stav“

„Můj zdravotní stav je s malými výkyvy totožný minimálně celou dobu výkonu prezidentské funkce. Jediný rozdíl spočívá v tom, že když se blíží prezidentská volba, tak se hledají nějaké důvody pro a proti jednotlivým kandidátům. V mém případě jediný důvod je právě to, že špatně chodím, což je sice nemilé, ale už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem. Mozek, to je taková šedá hmota, kterou někteří z nás mají uvnitř hlavy,“ odpověděl na dotaz Blesku.

V Praze prezidentský airbus přistál v sobotu odpoledne, už zítra se ale Zeman přesune na jih Čech, kde v pondělí zahájí svoji pravidelnou návštěvu kraje.

Lan2211 ( 11. června 2017 00:40 )

tak si Zemane vem to litaci kolo a rozjed se ze skaly...

sensadrak ( 10. června 2017 19:56 )

vavrjan ( 10. června 2017 18:22 )

Jorka ty jsi blbec a korunovanej. Řekl bych, že ten bolševik jsi byl ty. To jsou ti, co nejvíce dnes nadávají na všechno a všechny. Nech se vyšetřit u Chocholouška a nebo se běž přebalit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa