Režisér Kačer udeřil: Zemana máme za grázla a nectíme stáří. Co to je?

Autor: mah - 
10. června 2017
11:30

Herec a režisér Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana a vyčinil jeho kritikům. Kačer, který má od Zemana z loňska státní vyznamenání, se v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny rázně postavil na stranu hlavy státu. Kritikům Zemana podle něj chybí slušnost i úcta ke stáří. To prý vedlo i k tomu, že média podle něj překroutila prezidentovu roli ve vládní krizi. Kačerovi se sice také úplně nelíbí, jak se Zeman prezentuje. Vadí mu ale, že se o prezidentovi nikdy nepíše dobře.

V rozhovoru Kačer řekl, že současného prezidenta vždy sledoval s pobaveným úsměvem. Miloš Zeman je podle něj člověk, který si zaslouží obdiv pro svou paměť a smysl pro humor. Občas mu pouze chyběla sebekritika.

Zároveň ale dodal, že si Zemana vždy vážil. Podle Kačera byl prezident jedním z prvních lidí, kteří uměli popsat stav porevoluční společnosti. „Při slavných debatních večerech v Divadle Na Vinohradech patřil k nejkonkrétnějším a nejbystřejším lidem, kteří tam vystupovali,“ vzpomíná režisér. V současnosti se ale člověk prý nedostane k ničemu, za co by prezidenta mohl obdivovat. Média prý mluví pouze o tom negativním.

Kačer přitom připouští, že Miloš Zeman má i mnoho špatných stránek. Jemu osobně se nelíbí ani styl, jakým se prezident prezentuje, ani tým lidí, který má kolem sebe. Oboje ale umí vysvětlit. Jednak se lidé s věkem mění. Zároveň je podle režiséra v určitém věku těžké získávat nové přátele.

Kritika prezidenta? Posměch nemocnému starci

Kačer se nad kritikou prezidenta Zemana pozastavil ještě jednou. „Já si nepamatuju, že by o něm někdo prohlásil slušné slovo,“ říká. Na kritice mu vadí především, že je podle něj sprostá. Prý jde jenom o posměch k nemocnému člověku. „Vadí mi, jak se mladí vyjadřují o starším, nemocném člověku, když sami nevědí, jak mu je,“ dodává režisér.

Kačer také hájil Zemanova rozhodnutí. Jako příklad uvádí režisér milost pro Jiřího Kajínka. Myslí si, že Zeman mohl mít k případu informace, které jiní nemají.

K prezidentovi by byl shovívavý i v souvislosti s pohřbem kardinála Vlka. Podle Kačera je v pořádku, že na něj prezident nepřišel, i když to mohlo být z osobních důvodů. „Sice zastávají veřejné funkce, ale pořád to jsou jenom lidi. Zaplať Pánbůh,“ dodal.

„O státní vyznamenání jsem s Bradym nesoutěžil“

V rozhovoru přišla řeč i na předávání státních vyznamenání. Jan Kačer sám ocenění získal, na rozdíl od Jiřího Bradyho. Režisér uznává, že si sám vyslechl mnoho kritiky za to, že vyznamenání neodmítl. „Co je to za stát, který vlastního řádně zvoleného prezidenta pokládá za grázla, který není hoden, aby předával vyznamenání?“ podivuje se.

S kritikou se mu přitom ozvali lidé, o kterých dlouho neslyšel. Nesouhlasí ale s tím, že by byla spojená s neoceněním Jiřího Bradyho. Negativní ohlasy prý dostával ještě před kauzou s nevyznamenáním strýce ministra kultury Daniela Hermana. „To přece nebyl konkurenční zápas. My dva jsme spolu nezápasili o medaili,“ míní Kačer.

Takto vysvětloval neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu prezidentův mluvčí:

Video  Ovčáček tiskovka – Brady a vyznamenání  - Jan Jedlička

Proč na předávání vyznamenání nakonec poslal své dcery a nepřišel sám? Tvrdí, že je pořád trochu divadelník a má dohromady tři dcery jako v Čechovově hře. Jedna je pro Zemana, druhá proti a třetí stojí někde uprostřed. „Pravda se rodí ve sporu. Dvě dcery tam nakonec opravdu šly a říkaly, že pan prezident byl velice generózní,“ vysvětlil režisér.

Se Sobotkou na Hradě to bylo jinak, míní Kačer

Při rozhovoru o vládní krizi se Jan Kačer znovu opřel do médií. Premiér Bohuslav Sobotka během ní chtěl dostat z vlády Andreje Babiše (ANO), který v té době působil jako ministr financí. Důvodem bylo podezření z daňových úniků a ovlivňování médií, které se valilo na šéfa druhé nejsilnější vládní strany. Sobotka během krize zažil i ponižující situaci, kdy ho Zeman přijal v kulisách, v jakých prezident běžně přijímá demisi, i když premiér přijel pouze konzultovat situaci.

Podle Kačera to tak nebylo. „Na vlastní oči jsem viděl scénu na Hradě, jak na jedné straně stojí prezident s holí a na druhé přichází premiér podat demisi, a on ji potom nepodá,“ říká režisér. Před jeho očima se odehrál jiný příběh než ten, který proběhl médii.

Celou situaci tak režisér označil za známku chaosu a slabosti Sobotky. Zároveň zpochybnil, zda premiér skutečně Zemana informoval o tom, že mu demisi nenese. Ve výsledku tak podle Kačera Sobotka ponížil hlavně sám sebe.

V závěru režisér dodal, že Miloše Zemana nevolil a pravděpodobně ho nebude volit ani v příští volbě. „Líbí se mi pan Jiří Drahoš. Osobně jsem se s ním několikrát viděl, je to velkolepý pán,“ naznačil své preference Kačer.

Připomeňte si, jak probíhala Sobotkova potupná návštěva Hradu v průběhu vládní krize:

Video  Prezident potupil premiéra na Hradě: Měl jste donést demisi...  - Jan Jedlička

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

rentierskej ( 14. června 2017 19:39 )

a čí je chyba nebo problém, že někdo nešel volit? (těch, co volit šli)?!

rentierskej ( 14. června 2017 19:37 )

u presidenta oceňuji, když HÁJÍ ZÁJMY občanů a státu (a klidně u toho může vypadat jako čert)! "líbivý" ksicht drahoše nic neřeší; drahošovy názory již tak líbivé nejsou.

rentierskej ( 14. června 2017 19:31 )

nikoliv, drahoš "zve" ilegály do česka. (viz mf dnes), magazín a rozhovor.

rentierskej ( 14. června 2017 19:27 )

jaký SVOBODNÝ TISK, (když leccos patří právě babišovi)?

rentierskej ( 14. června 2017 19:24 )

zemanova SVOBODNÁ volba a jeho právo, když chce kandidovat. a chystat se na důchod nemusí, v důchodu už je několik let, troubo!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud