Pilný mluvil se Zemanem, Babišovi zbývají hodiny ve vládě. Skončila krize?

Autor: zst - 
23. května 2017
17:20

Kandidát na ministerský post Andreje Babiše (ANO) si odbyl tradiční předjmenovací pohovor u prezidenta Miloše Zemana. Ten už překvapivě, minimálně s ohledem na vládní krizi mezi ANO a ČSSD, jmenování Ivana Pilného potvrdil a naplánoval. Ministrem financí by se měl stát ve středu odpoledne, kdy skončí i Babišovo angažmá ve vládě.

Ivan Pilný dorazil na Pražský hrad podle plánu na půl pátou. Obdobné pohovory s Milošem Zemanem trvaly kolem hodiny, adept ANO se před novináři objevil zhruba po 50 minutách.

„Dostal jsem nálepku rebela, nehájím ale nic jiného než svoji identitu a zdravý rozum,“ řekl Pilný na dotaz Blesk.cz. "Nejsem kritický k vedení hnutí ANO. Přišel jsem do Sněmovny něco tam změnit. To se daří jen mírně," dodal. Jakkoli nastupuje na jaře, cítí se jako zimní král a i s ohledem na služební zákon naplánuje měnit klíčové lidi na ministerstvu. Změny podle něj nepřijdou ani ve Finanční správě, která má prošetřit kauzu korunových dluhopisů šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

"Víte, já mám jednu věc možná trochu jinak posazenou než pan ministr Babiš," přiznal Pilný a odkázal na vztah ekonomiky a výběru daní. Reagoval tak zřejmě částečně i na výtky opozice, že bude pouze Babišovou loutkou.

Hnutí ANO mění šéfa resortu financí pět měsíců před volbami, kdy bude třeba předložit a obhájit státní rozpočet. Odvolání Andreje Babiše ale vzešlo od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který mu vyčítá možné úkolování novinářů i údajné neplacení daní. Spor obou vrcholných politiků už dospěl až k předžalobní výzvě z pera odcházejícího ministra financí.

„Nevím, jestli ta vládní krize končí, protože i ve Sněmovně vidíme, že ta koalice není nijak kompaktní a do voleb asi už nebude,“ míní ale o možném konci vládní krize šéf opozičního hnutí STAN Petr Gazdík. Za Ivana Pilného je ale ve finále rád. „Je to z těch špatných voleb, které mohly nastat v rámci vládní krize, ta nejméně špatná,“ dodal s tím, že Alena Schillerová by pro něj byla jednoznačně horší volbou.

Podívejte se na celý komentář Petra Gazdíka:

Video  Petr Gazdík o vládní krizi 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

panda82 ( 25. května 2017 08:03 )

krize neskončia , ta teprve začne, jestli neuchopí selský rozum

tomik007 ( 23. května 2017 22:38 )

KRIZE soudruzi - ta jesce ani nezacala

tomik007 ( 23. května 2017 22:33 )

ASPON sa bude teraz v hentej vlade hovoritj dajako ceskomoravsky

hejhej ( 23. května 2017 19:37 )

Vládní krize skončila? To se musíme zeptat Sobotky, který vládní krizi vyvolal. Na Babiše nic nemá, a pokud ano, proč nepodal trestní oznámení? Sobotka má plnou hubu demokracie,zatím se chová jako sebestředný blb - diktátor. Doufám, že mu to voliči a celé socánské straně ve volbách spočítají. Je lépe jít k volbám v sobotu, je menší naděje na manipulace s hlasy. Socanům nevěřím.

wp2t ( 23. května 2017 19:04 )

Tyhle žabomyší strkaničky jsou zastíracím manévrem pro to, aby se nikdo nedozvěděl že velké množství z těch pár českých poslanců v Evropském parlamentu hlasovalo proti zájmům České republiky. Tedy pro přijetí sankcí na ČR za nepřijímání uprchlíků a pohnání ČR k soudu za nepřijímání kvót. Novodobí Háchové a Moravcové jsou za svoji zradu dobře zaplaceni.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud