Zeman: Trump mi poslal omluvný dopis. Kvůli schůzce v Bílém domě

Autor: simao, vr, ČTK - 
8. června 2017
07:44

Prezident Miloš Zeman dostal od amerického prezidenta Donalda Trumpa dopis, ve kterém se mu omlouvá za posunutí slíbeného setkání v Bílém domě. Zeman to uvedl při skončení návštěvy Vietnamu. Rozpovídal se také o svém zdraví i tom, proč v Číně přejížděl golfovým vozíkem a čekali na něj Si Ťin-pching s Vladimirem Putinem. I Trump se na summitu G7 takto vezl, hájí se Zeman.

Miloš Zeman dokončil návštěvu Vietnamu a přesouvá se do Kazachstánu. Před odletem z Hanoje se pozastavil nad neuskutečněnou schůzkou s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který ho měl pozvat do USA.

Nyní Zeman uvedl: „Donald Trump mi poslal dopis, kde se omlouvá za posunutí termínu naší schůzky, já jsem vzal tento dopis na vědomí. Nyní je na schopnostech Hynka Kmoníčka jako našeho velvyslance, kdy se schůzka uskuteční.“

Zeman tak ve Vietnamu reagoval na otázku, jak vnímá, že se jako první z prezidentů zemí střední a východní Evropy setká s Trumpem rumunský prezident Klaus Iohannis. Mezi možnými termíny, kdy by se mohla schůzka uskutečnit, jmenoval září, kdy se zúčastní zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Pražský hrad oznámil pozvání od Trumpa k návštěvě Bílého domu loni počátkem prosince. Trump tehdy podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka pozval Zemana v telefonickém rozhovoru.

Podle některých diplomatů ale nemuselo jít o oficiální pozvání k návštěvě Bílého domu, ale jen o neformální frázi v rozhovoru. Nový velvyslanec v USA Hynek Kmoníček později řekl, že se schůzka odloží a že jedná o vhodném termínu.

Video Zeman: Trump mi poslal dopis, kde se mi omluvil. A na golfovém vozíku jel i on. - Blesk - Vera Renovica

Zeman v rozhovoru: Golgovým vozíkem jel i Trump

V pátek Donald Trump přijme rumunského prezidenta, na vás se pořád ještě nedostalo. Proč to tak je a trápí vás to?

Donald Trump mi poslal dopis, kde se omlouvá za posunutí termínu naší schůzky. Já jsem vzal tento dopis na vědomí a nyní je na schopnostech Hynka Kmoníčka jako našeho velvyslance, aby se schůzka uskutečnila.

Počítá se ale pořád s tím, že by to mohlo být v září?

V září jsem na Valném shromáždění OSN, takže je to jedna z možností.

V Číně jste i vy sám upozorňoval na vlastní únavu. Je program ve Vietnamu pro vás snesitelnější?

Pro mě byl i v Číně program naprosto snesitelný. Když mluvíte o Donaldu Trumpovi, tak Blesk jako bulvární deník považoval za nejdůležitější zprávu z mého čínského pobytu, že jsem se a) dvě minuty opozdil, za b) že mě tam vezli golfovým vozíkem, aniž bych si to sám vyžádal. Chtěl bych vás tedy informovat, že Donald Trump na zasedání G7 jel rovněž golfovým vozíkem.

VIDEO: Na Zemana v Číně čekali, až ho přiveze golfový vozík

Video Prezidenti Číny a Ruska čekali, až přijede Zeman. Kvůli bolesti nohou ho dopravili na vozíku. - CCTV, Blesk.cz

A co váš zdravotní stav? Kvůli intenzivním cestám – po Vietnamu a Kazachstánu míříte rovnou do Jihočeského kraje – mají starost nejen médii oslovení lékaři, ale třeba i pan Nečas, který vás léčil.

Zaprvé: někteří lékaři, jako je například Lubomír Nečas, kteří mě neviděli nejméně půl roku, se nyní vyjadřují k mému zdravotnímu stavu. Stejně tak ministr Ludvík, který mě nikdy v životě nevyšetřoval. Ale chápu, že si potřebují udělat nějaké jméno a že mohou být zajímaví pro některé novináře.

Zadruhé: můj zdravotní stav je s malými výkyvy totožný minimálně celou dobu výkonu prezidentské funkce. Jediný rozdíl spočívá v tom, že když se blíží prezidentská volba, tak se hledají nějaké důvody pro a proti jednotlivým kandidátům. V mém případě jediný důvod je právě to, že špatně chodím, což je sice nemilé, ale už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem. Mozek, to je taková šedá hmota, kterou někteří z nás mají uvnitř hlavy.

VIDEO: Miloš Zeman ve Vietnamu jednal i s tamním prezidentem

Video Doutníček, zrušená víza a uvítací pochod: Zeman jednal s vietnamským prezidentem - Vera Renovica

kilemt ( 12. června 2017 15:19 )

Děs.To už může klidně nejdřív přijmout nějakého baráčníka.Fakt děs!

sensadrak ( 8. června 2017 19:54 )

Blbost. Za co by se měl Trump omlouvat? Další hradní lež. Zeman by stejně nevydejchal bustu Václava Havla v Kongresu.

dzery ( 8. června 2017 14:51 )

Vidí do které ř...leze.

balika ( 8. června 2017 12:29 )

Docent Václav Ziegler by byl skvělý nástupce po panu prezidentu Zemanovi.

polakk ( 8. června 2017 12:22 )

O lithiu se již rozpoutala diskuze-Lithium(k výrobě baterií),krádež století a je to třeba zastavit!!! Celý příběh lithia začal před 30 lety.Komunisté nechali udělat průzkum v Krušných horách,kde zjistili velké množství wolframu a lithia,v hodně tří bilionů korun,tj. 3000 špičkových nemocnic do 14 krajů. 10-15 let by se nemuselo sahat do rozpočtů kvůli důchodovému systému. Podpora vědy, výzkumu, školství, možná i armády. Lithium je kauza největšího podvodu a největší hlouposti politiků v této zemi. U politiků je stále ticho. Poslanec KSČM vznesl dotaz na premiéra Sobotku, bez reakce. Australská fy je dva kroky od těžby lithia a na burze má zisk 2 miliardy korun,potřebné na otevření těžby.Není to jenom australská fy, ale i Karel Janeček, který chce těžit z odkališť. Karel Janeček, známý bojovník proti korupci, má ve své dozorčí nebo správní radě člověka, který se jmenuje Martin Hausenblas. Člověk, který v Ústí zakládal hnutí Pro Ústí a následně Pro kraj. Člověk, který měl politickou moc ovlivnit kolotoč nebo ten byznys kolem lithia v Ústeckém kraji. A taky si pozval zástupce firmy Tesla a nabídl jí možnost postavení fabriky na výrobu elektroautomobilů Tesla.Takže ta provázanost Janeček, Hausenblas, Tesla, lithium, je jasná.V poslední době kolem lithia krouží Albright Groups, což je konglomerát firem okolo Madeleine Albrightové. Ministerstvo průmyslu říká:"Šlo o volnou soutěž a kdo dřív přijde,ten dřív tzv. pere. Prý ČR nebude okradena,za tuny lithia získá 10.tis.Kč. Kolik stojí tuna lithia? 240.tis.Kč.Lze to zastavit pouze legislativou. V Chile má podíl 51 % pro stát.státu a drží kontrolu nad těžbou. Musí přijít politická strana, aby provedla změnu. Že se o tuto problematiku zajímají komunisté,TOP, ČSSD je patrné a důvod k likvidaci Babiše i Zemana. MYSLETE O CO GO!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud