„Dostala jsem nás do šlamastyky.“ Mayová se omluvila poslancům

Autor: ČTK, val - 
12. června 2017
21:33

Britská premiérka Theresa Mayová se v pondělí omluvila poslancům své Konzervativní strany za špatný výsledek ve čtvrtečních volbách, které se rozhodla uspořádat, aniž musela. S odvoláním na jednoho ze zákonodárců přítomných na schůzce to uvedl zpravodajský web BBC. „Dostala jsem nás do téhle šlamastyky, dostanu nás i z ní,“ řekla prý Mayová.

Podle zdroje BBC se ministerská předsedkyně na setkání s poslanci zdála být „kajícná a upřímná, rozhodně ale ne sražená do kolena“. Tváří v tvář výzvám k rezignaci i spekulacím o nespokojenosti uvnitř samotné Konzervativní strany britská premiérka podle zdroje poslancům řekla, že bude sloužit tak dlouho, „jak budete vy chtít“.

Podle zákonodárce se ale neobjevily na setkání žádné hlasy, které by se postavily proti Mayové. Všichni jsou si totiž podle něj vědomi, že další předčasné volby či vnitrostranický boj o premiérské křeslo, jsou tím posledním, co Británie nyní potřebuje.

Podle agentury Reuters řekla Mayová poslancům také to, že se bude snažit získat širokou podporu pro své plány na jednání s Evropskou unií o odchodu Británie ze společenství.

Jedná o menšinové vládě

Opozice, ale i někteří politici Konzervativní strany označili čtvrteční volby za porážku takzvaného tvrdého brexitu, který Mayová prosazovala. „Premiérka hovořila o snaze vytvořit konsenzus, uznala, že ve straně jsou různé názory na brexit, a uznala i to, že je třeba zohlednit nejen stranu, ale i parlament a zemi,“ řekl nejmenovaný poslanec agentuře Reuters.

Že by britská vláda mohla učinit změny ve svém přístupu k brexitu, v pondělí naznačila i vůdkyně skotských konzervativců Ruth Davidsonová, které se podařilo získat pro vládní stranu ve Skotsku nečekaných 13 křesel.

Theresa Mayová o sestavení vlády:
Video Mayová sestaví brexitovou vládu. Její strana je po volbách ale oslabena - Reuters

Konzervativci premiérky Mayové čtvrteční volby sice vyhráli, ztratili ale parlamentní většinu. Mayová se vyhlášením voleb naopak snažila posílit pozici své vlády v jednání o brexitu. Vyjednává proto se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP), která by mohla podporovat menšinový kabinet. Konzervativci mají v 650členné Dolní sněmovně 318 křesel, DUP deset.

Mayová údajně poslancům na pondělní schůzce rovněž řekla, že severoirští unionisté nebudou mít právo veta při schvalování vládní agendy, obzvlášť ne v otázkách sociálních, ve kterých se programy obou stran značně liší.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud