Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Babiš a Jurečka se předhání s levným voláním, Češi dál platí drahé tarify

Mobilní data se stávají velkým předvolebním tématem. O nejlevnější služby se perou Andrej Babiš (ANO) s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).
Mobilní data se stávají velkým předvolebním tématem. O nejlevnější služby se perou Andrej Babiš (ANO) s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).  (Autor: Blesk archiv)
Autor: Zuzana Štíchová - 
19. dubna 2017
15:01

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je překvapený vlnou kritiky, která se na něj snesla poté, co zveřejnil nové levné mobilní tarify pro zaměstnance svého resortu. Mezitím se pochlubil svou smlouvou také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Tvrdí, že má volání a data ještě levnější. Podle Babiše je to ale naopak. Roli v dohadech hraje DPH.

Na ministerstvu zemědělství vyjde měsíční tarif volání na 55 korun bez DPH, na ministerstvu financí na 54 korun s DPH. Tvrdí to alespoň Babišův rezort. Ministr zemědělství Marian Jurečka totiž na sociální síti napsal, že to jde ještě „rychleji a levněji“. Babiš mu ale oponuje. 

Pan ministr Jurečka s námi začal soutěžit, akorát on to nedělal ve výběrovém řízení, on to koupil přímo od Vodafonu a má to ještě podstatně dráž. My to máme vlastně bez DPH a on to má s DPH. Ale to je dobře, že transparentně soutěží ministři. Samozřejmě je potřeba, aby mobilní operátoři poskytovali takové tarify všem,“ řekl k tomu novinářům ministr financí Andrej Babiš. Sám se ale do soutěže s Marianem Jurečkou zamotal, když si spletl, které ministerstvo má uvedenou cenu včetně daně z přidané hodnoty a které ne.

Jurečka trvá na svém

Ministerstvo zemědělství to ale vidí jinak. „Není pravdou, že bychom platili dlouhodobě více - ministerstvo zemědělství při uzavření kupní smlouvy v srpnu 2015 nebylo plátcem DPH a to platilo do února tohoto roku. Naše cena 50 Kč bez DPH je pro neomezený tarif, který většina zaměstnanců vůbec zdaleka nevyužije, a proto máme ve smlouvě i druhý tarif za 0,14 Kč za minutu, který využíváme u naprosté většiny zaměstnanců (těch, kteří neprovolají více než 357 minut měsíčně, tj. fakticky platíme méně než 50 Kč bez DPH na zaměstnance,“ napsala na vysvětlenou mluvčí Markéta Ježková.

Podobně je podle ní nastaven i datový balíček, který je levnější než na Babišově ministerstvu. „10 GB za 70 Kč bez DPH (84,70 Kč s DPH) je nižší než stejný tarif MF za 109 Kč s DPH. Celkově jsme jednotlivými kroky, na rozdíl od pana ministra Babiše, uspořili daňovým poplatníkům v této oblasti 14 milionů korun za poslední dva roky,“ dodala.

Babiš nechápe závist lidí: Nakoupili jsme skvěle

Babiš také poznamenal, že kritiku, která se na něj za levné tarify snesla, nechápe. „Musel jsem se bavit. Já chápu, že v minulosti to bylo vždy tak, že stát nakupoval podstatně hůř než privát. Tady jsme ale nakoupili skvěle. Je lež, pokud někdo tvrdí, že může ovlivnit mobilní tarify. Nemůže. Může to ovlivnit ÚOHS a ČTÚ. Pokud nějací politici jako pan premiér tvrdí, že to může ovlivnit, tak je to nesmysl. My to můžeme ovlivnit tím, že jsme zveřejnili tu sazbu, kterou jsme dosáhli,“ poznamenal.

Zkritizoval také ministerstvo průmyslu, které má zlevňování tarifů v gesci. „To, že máme prodražené tarify, je jasné, to, že s tím ministerstvo průmyslu nic nedělalo, je také jasné. Uvidíme, jestli ta zveřejněná data pomohou k tomu, aby operátoři, a podle mého názoru by to měli udělat, zlevnili tarify všem,“ udeřil tvrdě na rezort ČSSD, který teprve nedávno převzal po Janu Mládkovi jeho někdejší náměstek Jiří Havlíček.

Podívejte se, jak hájil novelu zákona, která by zlevnění mohla přinést:

Video  Nový ministr Jiří Havlíček (ČSSD): Novela týkající se opeárotů může vést k nižším cenám služeb  - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Zaměstnanci úřadu vedeného šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem nyní mají neomezené volání za 54 korun a k tomu tři GB dat za 32 korun nebo 10 GB dat za 109 korun. Za podobné podmínky přitom běžní lidé platí kolem osmi set korun. Nového tarifu mohou využívat i zaměstnanci organizací spadajících pod ministerstvo financí, jako jsou Generální finanční ředitelství, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových či Generální ředitelství cel. Celkem ministerstvo za čtyřletý kontrakt dá 22 628 328 korun bez DPH. 

To vytočilo uživatele sociálních sítí. Ti se Babiše ptali, zda má prohlášením v plánu všechny vytočit? Tomáš F. například reagoval: „Bylo by lepší, kdyby ministr podobné podmínky vyjednal pro všechny občany ČR, ne jen pro sebe a své úředníky.“ Somebody zase uvedl: „Jsme všichni hrozně rádi, že to víme a vůbec si při tom nepřipadáme jak ti kreténi, kteří to nakonec zaplatí...“

Kritiku cen mobilních tarifů si neodpustil ani předseda ODS Petr Fiala. Podívejte se:

Video  Šéf ODS Fiala: Normální lidé platí operátorům příliš, korporáty naopak málo  - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa