Jurečka chce zemědělcům ulevit od „papírování“. Žádá redukci o 40 procent

Autor: ČTK, base - 
2. 5. 2017
18:00

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce snížit administrativu, kterou musí zemědělci a potravináři vykazovat, o 40 procent po roce 2020. Tehdy začne nové evropské dotační programovací období. V úterý to uvedl na pražském Žofínském fóru. O snížení administrativy Jurečka požádal eurokomisaře pro zemědělství a rozvoj venkova Phila Hogena.

„Požádal jsem Hogena, aby, až bude navrhovat společnou zemědělskou politiku, si udělali analýzu dopadů a vyhodnotili to tak, aby se administrativní a kontrolní zátěž o 40 procent snížila,“ řekl ministr.

Jurečka doplnil, že české ministerstvo zemědělství v minulém roce například snížilo požadavky na veterinární a hygienické předpisy.

Společná zemědělská politika se nyní formuje. Očekává se, že v následujícím období bude kladen větší důraz na ekologické aspekty zemědělství a formování venkova.

Český stát by v rámci společné zemědělské politiky také chtěl prosadit, aby se zvedla možná podpora na tzv. citlivé komodity. Dalším českým požadavkem je, aby všechny evropské státy měly podobně nastavené možnosti kofinancování agrárních programů.

Evropská zemědělská politika má nyní dva pilíře. V prvním jsou peníze přerozdělované na přímé platby, jsou v něm také například peníze na pohodu zvířat. Ve druhém, který představuje program rozvoje venkova, se vyplácí příspěvky například na investice, životní prostředí, inovace.

Marian Jurečka mluví často i o tom, že v Česku jsou horší potraviny než třeba v Německu. Podívejte se na video:

Video Proč mají Češi jíst horší potraviny než zbytek Evropy? 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

joudajoudovy ( 3. května 2017 09:48 )

neni divu, sam flaternik jurecka sedi na mnoho zidlich a kdyz se v noci vrati z roboty, musi jeste vyplnovat formulare za svoji farmu cerpajici statni i eu dotace. divim se, ze stale neni poprask na navsi, kdyz je v rozporu zajmu, navrhuje i schvaluje zakony, ktere mu jdou na ruku a druhe kritizuje? viz jako jeho kamos kalousek s loteriemi i hazardem aby se pres nakup dluhopisu zlegalizovaly penize bez zdaneni.

Zobrazit celou diskusi
Další videa