Na školách bude zdarma neochucené mléko. Za sladké si budou rodiče připlácet

Autor: ČTK, deb - 
7. 3. 2017
17:15

Děti budou dostávat mléko a neochucené mléčné výrobky ve školách od příštího školního roku zdarma, za ochucené budou rodiče připlácet. Stát dá na rozšíření programu až 670 milionů korun. V letošním školním roce stát přispěl 47 miliony korun, suma se tak zvedne až na čtrnáctinásobek. Informoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) spolu se zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).

Návrh nařízení, kterým se změny docílí, bude muset schválit vláda, rozhodovat o ní bude ve středu.

Zvýší se také podpora na školní dotované ovoce a zeleninu. Z národního rozpočtu šlo v letošním školním roce 75 milionů korun, v příštím by mělo jít až o 260 milionů korun. Program s ovocem se rozšíří i na žáky druhého stupně základních škol, naopak se z něj vyjmou mateřské školy.

Stát by tak měl dávat dohromady na dotované potraviny do škol 930 milionů korun ročně, dalších 127,5 milionu korun by měla přispět Evropská unie. Celkem by tak mělo být v programech až 1,05 miliardy korun. Celkový současný rozpočet programů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol činí 259,1 milionu korun.

„Předmětem zítřejšího (středečního) jednání vlády je nastavení pravidel, otázka rozpočtu bude až ve chvíli, kdy se bude dojednávat rozpočet na příští rok,“ řekl ministr. Na produkty by se podle Jurečky neměla vztahovat takzvaná pamlsková vyhláška, protože nepůjde o prodej ve školních bufetech.

Podpora konzumace mléka ve školách začala už na konci minulého století. Opatření na podporu konzumace ovoce navrhla v roce 2006 Evropská unie, v Česku funguje od jara 2010. Program má vést ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě. Někteří kritici projekt v minulosti označili za pouhý prostředek k likvidaci přebytků na trhu. Zpochybňovány byly také proklamované přínosy projektu. S přihlášením do programu v minulosti nesouhlasilo ministerstvo financí, vláda ale pokračování české účasti v programu schválila.

Video Ředitelka školy zachránila krachující bufet. - David Budai, Petr Soukup
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
flesch2z ( 7. března 2017 18:29 )

Proč? Já bych to mléku nevěřila, budou v něm oblbováky. Už nevěřím naší vládě ani ň.

0703 ( 7. března 2017 18:19 )

No jestli toto bude probíhat jako ve škole v Jalubí, s ovocem a zeleninou do škol, tak se napakují akorát zase učitelé a chudáci děti. A to vidím až nyní kdy okrádali děcka a rodiče o peníze a až jsem se ozval začali mi šikanovat dítě. Dopadlo to tak, že jsem musel dát dítě jinde do školy a nyní vidím teprve jak to celé je. Ale není škola jako škola a učitel jako učitel.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa