Mám splněno, žádný zákon už nepředložím, říká Jurečka. Co bude na úřadě dělat?

Autor: ČTK, Mii - 
2. ledna 2017
10:14

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebude za resort v letošním roce předkládat žádný nový návrh zákona. Plán daný koaliční smlouvou a programovým prohlášením vlády podle svých slov už splnil. Ministerstvo zemědělství i dozorové organizace se budou nadále věnovat například kontrolám dovozových potravin nebo modernizaci informačních technologií, aby zemědělci nebyli tolik zatížení administrativou. Prioritou zůstane i hospodaření s vodou a půdou. Jurečka to řekl v rozhovoru s ČTK. Letošek bude posledním ministrovým rokem ve funkci za mandátu současné Sněmovny.

„Mám ambici začít v klidu dělat systémové věci. Například jak informační technologie (IT) zpřístupnit klientsky zemědělcům, aby to bylo IT třetího tisíciletí,“ uvedl ministr. Podle něho by se mohla za několik let třeba snížit administrativní zátěž, aby zemědělci mohli například nasnímat QR kódy z etiket hnojiv, a informace tak rovnou odesílat kontrolním orgánům.

Chce také docílit toho, aby zemědělci nemuseli pro jednotlivé dotační tituly odesílat několikrát nebo na více míst. „V okamžiku, kdy tady máme například evidenci hospodářských zvířat, tak ať umíme příslušná data stáhnout také z registru obyvatel nebo z živnostenských úřadů,“ dodal.

Využívání závlah

Ministr se také hodlá dále věnovat vodohospodářské situaci. Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) v loňském roce pro ministerstvo provedl šetření, kterým zjišťoval použitelnost existujících závlahových systémů. 

V ČR jde téměř o 160 000 hektarů, které jsou zavlažovatelné a provozované závlahy jsou jen na 41 procentech, tedy zhruba na 65 000 hektarů. Někteří zemědělci však závlahové systémy pouze natlakují a nepoužívají je k samotnému zavlažování. Dělají to jen kvůli sběračům kovů, kteří by jinak koncové části infrastruktury odnesli.

Podle ministra proto není nutné budovat plošně nové závlahy, je však třeba obnovit starší, ať jde o kapkové závlahy, nebo o rozstřikovače. „Máme indikováno pár území v jednotkách stovek hektarů, která pod závlahou nejsou a kde by to zemědělci chtěli řešit,“ dodal ministr. Podle něj bude další rozvoj závlah záviset na ochotě zemědělců pěstovat citlivé komodity, jako je například ovoce nebo zelenina.

Drenážní systémy a protierozní kalkulačka

V letošním roce by se měl VÚMOP zaměřit na zjišťování použitelnosti odvodňovacích, tedy drenážních systémů. „Nyní máme 1,2 milionu hektarů, které jsou pod drenážemi, a je tady spousta lokalit, kde by mohl být systém nějak inteligentně řízen. Mohla by tam být hradítka, případně v některých lokalitách by šlo drenážní systém zpětně zatopit, takže by mohl fungovat jako výborná závlaha podmokem,“ domnívá se ministr.

Většina majitelů však podle něj o drenážích na svých pozemcích neví. Měly by také pokračovat práce na tzv. protierozní kalkulačce, která zemědělcům mimo jiné dodává informace o vhodnosti pěstovaní určitých plodin na daném území, a zavádění protierozních opatření do praxe, včetně jejich kontrolovatelnosti.

Některé již předložené zákony stále ještě neprojednala vláda, jde například o novelu mysliveckého zákona. Ve sněmovně po vrácení Senátem je pak novela vinařského zákona.

tomik007 ( 2. ledna 2017 17:17 )

Ten je zjevne z jednoho vrhu s Forejtem

kobyla1 ( 2. ledna 2017 16:35 )

kecejte si tu co chcete.....on si to nějakej zas.ran z vlády stejně číst nebude.....a lidi....to je jen pár bezcenných kusů masa na špejli......

flesch2z ( 2. ledna 2017 14:15 )

Věřím Ti Jurečko. Ty nehorší paskvily máš v šuplíku, které vytáhneš hned po volbách. To ví přeci každý, každá strana to tak dělá, nejsi sám.

zednik ( 2. ledna 2017 11:59 )

Aha, takže oni mají každý nějaké povinné penzum předložených zákonů. To se mi snad zdá! Pak tedy chrlí jeden paskvil za druhým a vypadá to jak to vypadá.Šílené !! Normální by snad bylo, vytvořit zákon nebo novelu až ve chvíli, kdy je opravdu potřeba.

lynx ( 2. ledna 2017 11:33 )

Nechápu, kde se bere utkvělá představa, že každý ministr musí během svého úřadování vyprasit několik nových zákonů. Stačí se mi podívat na produkty Danťoka a chce se mi zvracet ihned. Není to nic jiného, než soustavná šikana občanů. Drtivá většina nových zákonů (prakticky všechny) neulehčuje občanům život, ale naopak jej ztěžuje. Vzorovým příkladem je např. stavební zákon, který otravuje život nejen občanům, ale i úředníkům. A to bylo keců, jak se vše zjednoduší. A kolik peněz ten výtvor stojí občana navíc! A co třeba české specialita - přílepky. Za ty by si třeba Benda zasloužil několik velmi kvalitních liskanců. Takže, páni ministři, přestaňte tvořit nové zhůvěřilosti a traději přímo některé zrušte! Platí to hlavně pro vás, pane Danťoku!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud