Skončí kvůli suchu Česko „na suchu“? Dešťovka i nádrže vyjdou na 28 miliard

Autor: ČTK - 
15. srpna 2016
14:47

Ministerstvo zemědělství spustí v příštím roce nový dotační program na budování závlah. Plánuje v něm přerozdělit 1,6 miliardy korun. Celkově má do roku 2022 na boj se suchem stát připraveno 28 miliard korun. V pondělí to na tiskové konferenci uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kromě budování závlah by měly pomoci k zadržení vody v krajině peníze na stavbu a obnovu rybníků. Stát v tomto dotačním programu chce přerozdělit 1,25 miliardy korun.

Pomoci by měla i nová vodní díla, nyní se dostavuje nebo připravuje šest nádrží. Čtyři nové vodní nádrže by měly vzniknout v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, Vlachovicích ve Zlínském kraji a Senomatech a Šanově ve středních Čechách. U posledních dvou se dělají projektové práce, o jejich stavbě ještě vláda nerozhodla. V srpnu by měla vláda rozhodnout, zda bude stavba Skalička suchým poldrem nebo stálou nádrží. A dokončují se práce v lokalitě Nových Heřminov.

V boji se suchem by měly pomoci i pozemkové úpravy, od roku 2014 jich stát dokončil přibližně 400, rozpracovaných je jich 500. „Mimo jiné jsme realizovali například protierozní opatření o celkové ploše přesahující 700 hektarů nebo ekologická opatření na více než dvojnásobné ploše,“ řekl ministr.

Jurečka již dříve kritizoval, že v posledních 20 letech se v Česku investovalo hlavně do protipovodňových opatření a riziko dlouhodobého sucha se přehlíželo.

Loni v červenci schválila vláda koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady a počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.

tomik007 ( 15. srpna 2016 16:15 )

Tenhle destovka vypada jak zamrzlej pubertak

balika ( 15. srpna 2016 16:01 )

To bude zase vejvar - 28 miliard. Šábnou se podnikatelé s politiky a voda bude stát 160,- Kč za kubík.

starypes ( 15. srpna 2016 15:18 )

O jakém suchu je řeč ? Vody je všude plno. Pan ministr by měl vylézt ze své zaprděné kanceláře a jít trochu do terénu.

havran2 ( 15. srpna 2016 15:18 )

Všechno nám pomalu musí zdražit,aby měli na zvyšování svých platů ! ! !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud