Česko plýtvá pitnou vodou, míní odborník. Ministerstvo: Zásob máme dost

Autor: mib - 
14. srpna 2016
06:15

Česká republika je v zásobách sladké vody na obyvatele třetí nejhorší v Evropě. Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že to tak bylo vždy, protože do republiky nepřitéká žádný větší tok a jsme takzvanou střechou Evropy. Podle rezortu ministra Richarda Brabce (ANO) může Česko nicméně pracovat se srážkovou vodou, proto připravuje dotační program na její sběr. Odborník Tomáš Pártl upozorňuje, že se pitnou vodou dlouhodobě plýtvá. To ale ministerstvo odmítá.

„Od státu dostanou lidé dotaci na odchyt dešťové vody. Řeší se relativně špinavá dešťová voda, která se nedá použít na všechno. Úspory by se přitom daly nastavit na padesát procent vody pitné,“ řekl pro Blesk.cz Pártl. Ten zastupuje soukromou firmu, která se zaměřuje na prodej tzv. šetřičů vody. Vládě poslali v polovině července dopis s výzvou, kde hodnotí situaci kolem vody v ČR jako kritickou, nabízí řešení a spolupráci.

Státní podnik Povodí Moravy zmínil, že malé vodní zásoby plní svůj účel v případě krátkodobého sucha. Tedy v době, kdy naprší v řádu dnů. Upozorňuje ale na riziko období, kdy bude sucho v krajině převládat dlouhodobě.

„V případě sucha trvajícího v řádech týdnů a měsíců nejsou ve vztahu k zásobení vodou malé nádrže efektivní, protože nedokážou akumulovat dostatečné množství vody. Retenční nádrže na dešťovou vodu zachytí srážky jen v období deště v množství, které naprší. Je ale potřeba přemýšlet nad komplexním řešením, tedy nad vytvořením takových zásob vody, které dokáží dlouhodobě zajistit odběry vody do domácností, pro zemědělce i pro průmysl,“ řekl pro Blesk.cz mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Babiš: Ať si spotřebitelé rozhodnou sami, s kým ušetří

Na výzvu už zareagoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Úlohou státu je zajistit, aby lidé měli pro své základní potřeby přístup k dostatečnému množství vody. Oceňuji výhody šetřičů, které nabízí vaše společnost, ale na trhu je na výběr z velkého množství technologií a zařízení řešících úsporu vody. Je na odpovědnosti každého odběratele, aby zvážil, zda s vodou nakládá hospodárně (…) Za této situace je plně na rozhodnutí spotřebitele, zda zvolí řešení nabízené vámi nebo z nabídky vaší konkurence,“ zareagoval Babiš.

„Dostupnost zásob sladké vody je v České republice dána přírodními podmínkami. Jsme proto téměř zcela závislí na dešťových srážkách a voda, která zde naprší, odteče – odtud výraz ,střecha Evropy‘. Proto je nezbytné ji zadržet v krajině a následně s ní efektivně hospodařit,“ řekla pro Blesk.cz Markéta Ježková, mluvčí ministerstva zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Podle Ježkové je nezbytné přistupovat k hospodaření s vodou komplexně. „Za důležité považujeme mimo jiné změnu přístupu k hospodaření na zemědělské a lesnické půdě, abychom vodu dokázali lépe zadržet v půdním profilu. S tím rovněž souvisí závlahové systémy, údržba melioračních systémů (systémy ke zlepšování úrodnosti půdy, pozn. redakce) nebo zadržování vody v krajině pomocí rybníků a vodních nádrží,“ uvedla Ježková.

Konec vodního blahobytu v Čechách?

Rezort životního prostředí s ministerstvem zemědělství souhlasí a dodává, že hospodaření s dešťovkou je „jedním ze střípků celé mozaiky“ v opatřeních, která připravuje v boji se suchem. „Retenční nádrže slouží k zachycování vody primárně z okapů, slouží k jejímu uskladnění v požadované kvalitě a k následnému využití v domácnosti, zejména na zalévání zahrady nebo i ke splachování, kde tak šetří využívání pitné vody,“ uvedl Brabcův rezort.

Podle ministerstva skončilo období vodního blahobytu a lidé musí přestat zalévat záchod či zahrady pitnou vodou. „Instalací nádrže není nijak ohrožena schopnost vody se přirozeně vsakovat. Dalším účinným opatřením je zachycování vody a její odpar pomocí zelených střech, které hodláme také podporovat,“ uvádí.

Pártl přesto upozorňuje, že podobná opatření nebudou stačit, protože lidé spotřebují okolo sto litrů pitné vody denně. Šetření by spotřebu snížilo na polovinu.

Lidé s vodou nešetří

Podle Povodní Moravy hledají soukromé firmy i ministerstva řešení, jak šetrně nakládat s vodou, a takové kroky vítají. Řešení by mělo být ale komplexní. „Jde o to, aby se vytvořil konsensus a lidi s tou vodou začali nakládat hospodárně, než aby se hádali, které opatření je horší nebo lepší. Jako vodohospodáři obecně vyzýváme k šetrnému nakládání s vodou. A jako smysluplné vnímáme každé opatření, které k tomuto povede,“ podotkl Chmelař.

Podle zástupce Povodí Moravy je cílem zabezpečit dostatek vody pro zásobování obyvatel, zemědělců, průmyslu a dalších odvětví. „K tomu je potřeba přijmout všechna racionální opatření, která to umožní, nikoliv pouze jedno, či druhé,“ uzavřel.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 15. srpna 2016 09:46 )

ale dulezite je to, ze si soudruzi nasli dalsi cstu jak oskubat DOTACE ......ony vlastne skoncili ROPy.... ty uz jen maji funkci kontrolni....... takze se muselo vymyslet JAK DOJIT EVROPSKE DOTACE ..... a soudruzi nato zase prisli..... ed budeme OBLBOVAT ...... VODOU ........ a miliardy zase skonci v Cernych dirach???

zdenek43 ( 15. srpna 2016 09:44 )

tam kam jsme se v 21.stoleti dopracovali v HOSPODARENI S VODOU??? v CR muze podekovat O D B O R N I K U M z doby budovani socialsimu a SOCIALISTICKEHO zemedelstvi ........... jinak nejhroznejsi , ze mnozi ODBORNICI z doby budovani socialsimu RESI??? PRACUJI??? UCI jeste i v roce 2016 ........Velký dopad na krajinu v rámci melioračních opatření mělo velkoplošné odvodnění. K velkoplošnému odvádění vody z krajiny koncem 19. století dochází nejprve v rámci protipovodňových opatření, později také pro rozšíření plochy zemědělské půdy (důraz na potravinovou soběstačnost), v posledním období meliorací v 70. a 80. letech 20. století pak rozumné důvody provádění mnohdy chyběly. Řeky byly regulovány, koryta toků byla napřímena a prohloubena - zvýšila se jejich kapacita a zrychlil odtok.

1912 ( 15. srpna 2016 05:50 )

Máme šetřit a to proto ,že zapomněli na těch ministerstev projednat tak důležité rozhodnutí jako jsou odtoky deštové vody když nedokázali aby všechna voda se vsakovala do země a né do kanálu svést všechnu deštovou vodu právě při všech stavbach tak jak to mají v Německu kdy musí majitelé domů mít deštovou vodu svedenou do země dnes jsou města i vesnice samá dlažba nebo asfalt i beton !!vždyt se podívejte kolem sebe každý ve svém městě či obci kam je svedená všechny voda ano do kanálů a kolik je zeleně ve městech !!!!!!!

e.44 ( 14. srpna 2016 19:27 )

Sleva byla jednou při místním zvýšení spotřeby (asi 20 bazénů v jednom roce)a od té doby se na rozdíl od míst s nízkou spotřebou nezdražuje.

balika ( 14. srpna 2016 18:02 )

Ty vaše počty tedy nechápu, u nás je stanovena cena za kubík na 92,-- Kč. Kolik kdo natočí na vodoměru, tolik zaplatí. Takže lidi ruší vany a pořizují si sprcháče. Takže vy máte nějakou slevu, když spotřebuje více vody?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud