Netahejte se s konvemi a neplaťte za vodu zbytečně: Čerpadlo vám ušetří záda i peněženku
-
Z vody se pomalu, ale jistě stává strategická surovina. A to především pro zahrádkáře a obzvlášť v období letních veder. Jak ji využít co nejlépe? Sbírejte dešťovku a čerpejte ze studní, potoků a řek. Poradíme, jak na to.
- 1.
Povrchová čerpadla
Jsou výborným pomocníkem pro zavlažování. Hodí se na čerpání vody z potoka, studně či nádrže na dešťovou vodu. Hravě zvládnou běžné kropení pistolí i větší zavlažovací systémy s několika postřikovači. Mívají filtr, takže drobné kamínky, listí nebo bláto je nezničí, čistší voda je ale určitě lepší. Nabízí se v elektrické i benzinové variantě. Ceny elektrických povrchových čerpadel začínají už nad tisíci korunami, výkonnější a kvalitnější stroje se pohybují od 2000 Kč výše.
- 2.
Kalová čerpadla
Jsou konstruována pro čerpání silně znečištěné, splaškové až fekální vody (vody záplavové, ze sklepů, stavebních jam, z louže, ze silně znečištěného potoka). Poradí si i s drobnými pevnými částicemi zpravidla až do velikosti 40 mm. Ponorná kalová čerpadla začínají cenově už na částkách okolo dvou tisíc korun, ale pokud potřebujete pořádného siláka na delší práci a větší objem přečerpávané vody, počítejte, že zaplatíte i pár tisíc.
- 3.
Ponorová čerpadla
Hodí se na čerpání čisté až lehce znečistěné vody z bazénu nebo nádrže na dešťovou vodu. Mají nižší výkon než povrchová čerpadla, takže vodu nevytlačí do takové výšky, ale zase si snadno poradí s menšími nečistotami. Jsou také levnější. Solidní ponorné čerpadlo koupíte i za pár stovek.
- 4.
Domácí vodárny a automaty
Automatické domácí vodárny či automaty jsou komplexním řešením pro rozvod vody nejen v domě, ale i na zahradě. Tato čerpadla, případně vodárny, se díky tlakovému spínači zapínají a vypínají otočením kohoutku. Tlaková nádoba vyrovnává tlak a zajišťuje tak plynulý chod vodárny. Nejlacinější vodárny se dají pořídit už okolo dvou tisíc
Budoucnost: Čerpadlo ovládané mobilem
Nejsofistikovanější čerpadla jsou dnes již řízena elektronicky. Kdy se má čerpadlo zapnout, kdy vypnout, různé pojistky proti běhu na sucho atd. To všechno řídí elektronika. U některých čerpadel nebo vodáren najdete i elektronický displej, díky kterému na první pohled vidíte, co se právě s čerpadlem děje. Také na něm můžete ovládat funkce čerpadla. „Hudbou blízké budoucnosti jsou také čerpadla, která budete moci ovládat přes svou mobilní aplikaci. Na našem trhu by se mohla objevit během několika příštích měsíců,“ upozorňuje Lucie Kinclová ze společnosti Mountfield.
- 5.
Čerpadla do vrtu
Pokud potřebujete tlakovou vodu například na sprchování nebo splachování, hodí se vám čerpadlo do vrtu nebo ponorné tlakové čerpadlo. U kopaných ale především vrtaných studní totiž vodu čerpáte z hloubky až několika desítek metrů. Zde jsou ceny vyšší, klidně i kolem deseti tisíc korun, protože jde o siláky, kteří čerpají vodu třeba z hloubky 30 metrů. Voda by také měla být čistá.
- 6.
Čerpadlo do sudu
Speciální čerpadlo jednoduše zavěsíte do sudu na dešťovou vodu a zaléváte. Je to perfektní řešení pro ty, kteří nemají na pozemku studnu ani potok a nechtějí zalévat vodou z vodovodu.
Čerpadlo do sudu 400 R má ovládání řešené plovákovým spínačem, přičemž min. výška hladiny kapaliny je 5 centimetrů.Autor: Mountfield, archiv Blesku