Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Barely pod okap na příděl: Ministr Brabec má plán na záchyt deště

Autor: kle - 
21. března 2016
19:52

To, co znají všichni zahrádkáři a dříve bylo naprosto běžné, chce nyní znovu „učit“ Čechy ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Každá domácnost by mohla získat barel na záchyt dešťové vody. EU na to peníze neposkytne, peníze však možná „přitečou“ skrze chystaný program „Modrá úsporám“, informují v pondělí Lidové noviny (LN).

Barely pod okapem, které zachycují dešťovou vodu, měla kdysi většina domů. Dešťová voda sloužila a dosud slouží zejména k zalévání zahrad. Se změnou společnosti však lidé od této praxe ve většině případů ustoupili. A ministr Brabec chce Čechy znovu přivést k této praxi našich předků. Ministrova snaha souvisí s plánovaným bojem proti dlouhým obdobím sucha a vodou jako stále vzácnější komoditou.

Podle LN by měla výhledově každá domácnost získat několikakubíkový plastový barel. Obdobně rozdávají obce již třetím rokem kompostéry na bioodpad. Ale zatímco na kompostéry přispívá z 90 procent EU, na nádrže na dešťovou vodu nepřispěje. „Bohužel, z evropských peněz to financovat nepůjde,“ sdělil LN ministr Brabec.

Nejdřív Zelená, teď Modrá úsporám

Projekt by mohl být součástí nového programu Modrá úsporám, jenž má začít v létě. Jeho hlavním cílem je omezit plýtvání vodou. Zatím je v běhu pilotní projekt „Chytrá obec“, kam ministerstvo vložilo 50 milionů korun. Až se Modrá úsporám rozběhne naplno, bude rozdělovat několik set milionů korun. Ty půjdou z rozpočtu Státního fondu životního prostředí.

„Nemáme tolik vody, abychom s ní mohli plýtvat nebo se o ni nestarat,“ prohlásil Jan Daňhelka, náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu. Že je třeba vodu všemi způsoby zachytávat, tvrdí i další odborníci. „Může dojít k omezení zdrojů, navíc se očekává, že vyšší teploty způsobí zvýšenou poptávku, zvláště na zavlažování a zásobování měst. To povede k nárůstu konkurence o dostupné zdroje. Kromě povrchových zdrojů lze očekávat i změny vydatnosti podzemních zdrojů,“ uvádí studie o rizicích spojených s vodou, kterou vypracovalo Centrum pro životní prostředí a hodnocení krajiny Ekotoxa.

Návrat k vodě

Udržet vodu v krajině hodlá ministerstvo životního prostředí mnoha cestami. Ve městech by se měly objevovat mokřady či jezírka, betonové plochy by měly nahradit zatravňovací dlaždice či štěrkové trávníky. Počítá se i s výstavbou nových přehradních nádrží, vláda nedávno schválila přípravné práce na nových přehradách ve Vlachovicích na Zlínsku, Pěčíně v Královéhradeckém kraji a Senomatech a Šanově na Rakovnicku.

Ministerstvo představilo také nový web www.vodazakladzivota.cz. Na jednom místě by tam lidé měli najít analýzy, mapy, statistiky, aktuality či názory. Server je určen pro širokou veřejnost. Obsah portálu spoluvytváří odborníci z Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM, Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Vltavy. „Je potřeba vytvořit poptávku po tématech vody a problematice, která s ní souvisí, a to nejenom v době katastrof jako sucho nebo povodně, ale jako stálé téma, které přesáhne volební období jedné vlády,“ řekl k novému webu ministr.

Jiný projekt „Počítáme s vodou“ uvádí na příkladu lanškrounské továrny, jak lze s vodou hospodařit. Továrna využívá dešťovou vodu ke splachování toalet pro 400 zaměstnanců nebo jí chladí hydraulické lisy.

Takhle vloni vyschl Orlík:

 

y1xcvbnm ( 31. července 2016 07:55 )

to jsou zase objevy. Chytří to už mají ale účet za pitnou vodu roste rok od roku a to docela dost

1pepan ( 22. března 2016 11:26 )

To je teprv génius, pak že v ČR nemáme chytré hlavičky.

zadnice ( 22. března 2016 10:32 )

A jak si myslí "pan ministr" že to většina občanů domkářů a zahrádkářů dělá??? Snaží se šetřit a výsledek neustálé zdražování!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

joudajoudovy ( 22. března 2016 09:45 )

to si zaslouzi nobelouku! a co jiz delali nasi praprapra predci, kdy destovku zachytavali do hlinenych i drevenach nadob? aby prideleni plastoveho barelu pod okap nebyl zastupnym duvodem ke zpoplatneni destove vody, neb je zakazane destovku svadet do zrusene zumpy, ktera se pri napojeni na kanalizaci musi zasypat. to uz bude krusek ke kocourkovskym konselum, kteri prodavali svetlo v pytlich.

djaba ( 21. března 2016 21:15 )

 Šetřme vodou a kubík bude za 200 Kč .Přesto stát z toho uvidí dvacku .Šetřme elektřinu a pro majitele fotoelektráren zbyde málo ,tak bude 1 kWh za patnáct .Zkrátka kdo šetří má platbu za tři .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa