Pošumavští pochodovali proti jadernému odpadu, odmítají hlubinné úložiště

Autor: ČTK, sou - 
9. ledna 2016
11:56

Stovky obyvatel pošumavských vesnic dnes opět protestovaly proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Téměř desetikilometrový pochod „K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví“ vedl po pomyslném obvodu plánované stavby, která by v podzemí zabrala plochu 306 hektarů a na povrchu 19 hektarů. Z Chanovic dnes vyšlo přes 300 lidí bez transparentů. Stát zvažuje celkem sedm lokalit, kde by mělo úložiště vzniknout.

„Občané, chalupáři, sympatizanti a obdivovatelé krajiny opět dostali aktuální informace. Zastupitelé dotčených obcí vidí, že to lidem není jedno a že stále podporují stanoviska obcí,“ uvedl starosta obce Petr Klásek, který je jeden z hlavních organizátorů odporu. Pochod mířil přes Dobrotice, Holkovice, Plácek a Újezd zpět do Chanovic. Účastníci získali informace o stavu příprav stavby a o postojích od starostů šesti obcí lokality Březový potok, tedy Chanovic, Pačejova, Velkého Boru, Maňovic, Olšan a Kvášňovic, které dohromady spravují 17 vesnic. 

„Nejvíce nás zaráží gigantičnost a nenávratnost záměru státu, který nenabízí jiná řešení. Žádné trvalé úložiště v Evropě není a ani se nestaví,“ řekli zástupci pačejovského občanského sdružení Jaderný odpad – děkujeme, nechceme! s více než 5000 členy. 

„Od roku 2003, kdy se o úložišti u nás začalo mluvit, jsou všechna usnesení a názory všech zastupitelů obcí jednoznačně proti úložišti,“ řekl starosta Horažďovic Michael Forman. Potvrdila to také místní referenda. Podle starostů odpor obyvatel i chalupářů neustává, naopak sílí. Podporuje ho i sdružení 35 obcí Prácheňsko.

Starostové odmítají kompenzaci za geologický průzkum 

Koncem října podali starostové šesti obcí a města Horažďovice žalobu na stát kvůli tomu, že povolil geologický průzkum území, který má být letos zahájen. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zaslala koncem loňského roku obcím přes 10,5 milionu korun jako roční kompenzaci za tyto průzkumy. Všichni starostové v sobotu na pochodu potvrdili, že peníze odmítají a považují je za úplatek. Definitivně rozhodnou mimořádná zastupitelstva v příštím týdnu. „Budeme zastupitelstvům navrhovat vrácení peněz SÚRAO, tedy státu, byť se jedná o velkou částku; 10,5 milionu jsou u nás na venkově obrovské peníze,“ uvedl Klásek.

Sobotní pochod byl podle starostů důležitý a symbolický právě v době, kdy se obce soudí s ministerstvem životního prostředí a kdy dostaly kompenzační peníze, které nechtějí. 

Vláda schválila odškodnění za geologický průzkum už v roce 2012. Konečné umístění úložiště, kde má být odpad uložen desetitisíce let, má být stanoveno do roku 2025 a jeho zprovoznění předpokládá SÚRAO v roce 2065. Podle ředitele SÚRAO Jiřího Slováka není zahájení průzkumu bráno jako souhlas obce s umístěním úložiště.

Rika ( 24. dubna 2016 22:16 )

Smál bych se až bych se za břicho popadal, kdyby to bohužel právě nemělo být v těch rezavých sudech uloženo. Už dochází ta přezíravost? Pardon to železo má být žárově pochromováno. Škoda, že všude ukazují, že má kontejner být z mědi, byť na omluvu jich je pravda, že netvrdí že měděný bude u nás na rozdíl od celého světa. Být Vámi asi bych se začal malinko zajímat jak to má vypadat. Asi by bylo načase. A k elektrárnám, nahradit jadernou energii bude těžké, to je pravda, Ovšem naši síť zásobují pouze 20%, ostatní se vyváží a dostavba jaderných bloků zatím nebyla rozjeta, protože nejprve vláda odmítla zvýšení cen energie ve formě jakou je dotována energie zelená s tím že by šlo tentokrát o jadernou a když tohle jadernému lobby nevyšlo, tak se pokusili o domluvu, že finanční ztráty z výstavby bloku bude krýt stát, tedy zase my lidé odebírající elektřinu. Naštěstí i tohle prozatím vláda odmítla a tak máme zatím elektřinu relativně lacinou. A bude stačit, jestli se jednou stát odhodlá započítat do elektřiny cenu likvidace ekologických škod při louhování uranu a nebudeme se stačit divit. Zatím toto financování jde mimo cenu elektřiny a kreje se z rozpočtu zvlášť. Tedy kreje, protože to státu připadlo moc drahé prohlásil, že likvidace proběhne "citlivěji" aby to tolik nestálo a ostatní bude muset zařídit příští generace. Stačí?

alenal ( 24. ledna 2016 14:58 )

Myslím, že lidé vnímají hlubinné úložiště příliš emotivně. Všichni by si měli uvědomit, že jaderné elektrárny pokrývají přibližně 40 % české spotřeby, což je významný podíl, který snad ani není možné efektivně nahradit. Právě u jaderných elektráren je kladen obrovský důraz na bezpečnost, obavy jsou zbytečné. Kompenzace mi přijdou jako správné, i ty, o kterých je řeč v článku - jsou pouze za průzkumy, právě pošumavské vesnice vůbec nemusí být vybrány jako vhodná lokalita. Jaderné elektrárny potřebujeme, proto by měli všichni přestat bojkotovat kroky k realizaci úložiště, ale také nových jaderných bloků na našem území. Pokud nebude v JE Dukovany nový výrobní blok včas, spousta lidí se ocitne bez práce a my ztratíme stálý a bezpečný zdroj elektřiny. Snad se zakázky chopí schopná firma, vzhledem k aktuální situaci na trhu bych uvítala v novém bloku opět ruský reaktor VVER.

djaba ( 9. ledna 2016 20:36 )

Asi ti protestující čepičáři ze stopětek mají představu , že to bude uloženo v rezatých sudech a pohozeno v bývalém kravíně.A že to bude hlídat Fanouš s vypitým Kadlem .

mote ( 9. ledna 2016 16:31 )

byl jsem komunista a úložiště mi vůbec nevadí-pokud bude u Prahy, nebo pod Prahou. A myslím si, že magistrát by to za všimné 10,5mega schválil.

tgbg ( 9. ledna 2016 15:43 )

 Teď všechno vadí. Hlavně komoušům. Dřív komouši drželi huby a ochotně kolaborovali s ruskými okupanty, kteří si u nás rozmístili jaderné zbraně a udělali si z nás atomovou střelnici.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud