Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C

Zubr, čejka a karas nově mezi chráněnými druhy. Seznam se mění po 24 letech

Zubr a čejka chocholatá budou nově na seznamu chráněných druhů.
Zubr a čejka chocholatá budou nově na seznamu chráněných druhů.  (Autor: Blesk - Zbyněk Schnapka a Wikipedia)
Autor: ČTK, kal - 
3. ledna 2016
12:50

Seznam s více než osmi stovkami chráněných druhů rostlin, živočichů a hub letos projde velkou aktualizací. Významněji přitom nebyl změněn od svého vzniku v roce 1992. Ministerstvo životního prostředí k tomuto kroku přistoupilo kvůli nejnovějším vědeckým poznatkům. Na vyhlášce už spolupracuje s ministerstvem zemědělství. V seznamu se nově objeví například zubr evropský, karas obecný a čejka chocholatá.

Přírodu stále zatěžují invazní a nepůvodní druhy, nedaří se dostatečně obnovovat mokřady a druhy vázané na unikátní stanoviště. Jiná chráněná zvířata jsou naopak zabíjena pytláky, jde zejména o velké druhy šelem: vlka, medvěda a rysa nebo dravce – orla královského, skalního nebo raroha velkého. Druhy ubývají i kvůli hospodaření člověka a dopravě.

„Ministerstvo zemědělství požadovalo doplnění mnoha zdůvodnění a dalších informací, které aktuálně zpracovává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Podrobnější podklady podle požadavků ministerstva dokončí agentura počátkem letošního roku a jednání tak budou pokračovat,“ řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Do seznamu chráněných by se tak z obratlovců měl například dostat zubr evropský, který byl na území ČR vyhuben a v době vzniku seznamu se zde nevyskytoval. Ochraně zvířete se věnuje Spolek chovatelů zubra evropského a odborníci z Akademie věd. Desítky kusů se chovají v některých zoologických zahradách, v zájmových chovech a oborách. Před třemi lety bylo vypuštěno zubří stádo do obory Židlov v oblasti Ralska. Ta se stala nejrozsáhlejší tuzemskou oborou, kde zubři žijí.

Ochrany se dočká i orel královský nebo čolek

Nově do seznamu přibude i orel královský, který v ČR v minimálních počtech hnízdí od konce 90. let a patří k nejvzácnějším druhům; čejka chocholatá, jejíž stavy poklesly za posledních 30 let o 80 procent, čolek dunajský nebo karas a losos obecný. Karas se na území ČR dříve vyskytoval hojně, pak počty prudce klesly a nyní je jen v několika málo lokalitách.

„Vyřazena by měla být řada druhů ptáků, jejichž populace jsou stabilní, anebo jde o druhy, které v ČR nehnízdí a takzvaná obecná ochrana ptáků je pro tažné jedince dostatečná. Jde například o brkoslava severního, bramborníčka hnědého, ťuhýka rudohlavého a podobně,“ řekl Jan Šíma z oddělení druhové ochrany na ministerstva. Z chráněných ryb navrhuje vyřadit mníka jednovousého a jelce jesena, jejichž populaci rybáři zlepšili.

Zásadní změna: Přibudou i mechy a lišejníky

U bezobratlých nastanou větší změny. Ze 40 tisíc druhů, které se v ČR vyskytují, je chráněno podle Šímy jen velmi malé procento. Z rostlin doplní odborníci nově nalezené druhy, třeba pelyněk bílý a míčovku kulkonosnou, a druhy, jejichž počty klesly, jako je třezalka pěkná.

„Zásadní změnou je především zcela nové zařazení mechů a lišejníků jako takových – vybrány byly nejvzácnější druhy. Vyskytují se na několika málo lokalitách, které mohou být ohrožovány lidskou činností,“ doplnil Šíma.

Jsou to především vojenské újezdy, kde se přírodě daří. Jedním z příkladů je nová Chráněná krajinná oblast Brdy, která vznikla s příchodem nového roku. Leží zde nebo sem zasahuje 16 evropsky významných lokalit a vyskytuje se třicítka druhů zvláště chráněných rostlin, jako rosnatka okrouhlolistá a kosatec sibiřský, a více než stovka chráněných druhů živočichů a dalších z Červeného seznamu bezobratlých a obratlovců ČR.

„Cenné jsou také lokality, kde se podařilo udržet tradiční způsoby hospodaření, nebo se k nim daří vracet,“ řekl Šíma. Mezi ně patří mimo jiné Bílé Karpaty, České středohoří a Národní park Podyjí. Hodnotná jsou území ostatních vojenských újezdů - Boletice, Hradiště-Doupov, Milovice a Libavá. Stav vzácných druhů se zlepšuje i tam, kde odborníci znají příčinu ohrožení a může se odstranit, nebo důvody ohrožení odezněly, dodal Šíma.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi