„Kazibrdi, máte smůlu. Zvítězil zdravý rozum,“ vysmál se Stropnický kritikům

Autor: ČTK, simao - 
31. 12. 2015
14:54

Ministr obrany Martin Stropnický si v poslední den roku 2015 neodpustil rýpnutí do kritiků návrhu zrušit vojenský újezd Brdy. Ten zaniká právě posledním dnem letošního roku a od 1. ledna nahradí vojáky turisté. Stropnický přitom poslal vzkaz všem "kazibrdům".

"Přes všechny překážky a úsilí "kazibrdů" zvítězil nakonec zdravý rozum, a tak zítra otevíráme Brdy veřejnosti. Brdům i vám: PF 2016!" napsal na Twitteru ministr obrany Martin Stropnický.

Vojenský újezd Brdy zaniká totiž právě s koncem prosince 2015. Od 1. ledna 2016 jej nahradí chráněná krajinná oblast. Z části bude přístupná veřejnosti. Turistům, cyklistům, houbařům... 

K lednu se navíc zmenší i čtveřice dalších újezdů, a to Boletice, Březina, Hradiště a Libavá. Proč ke změnám dochází? Brdský vojenský újezd označila armáda za nepotřebný, ministerstvo obrany tvrdí, že ztratil smysl v souvislosti s poklesem počtu vojáků.

"Důvodem pro zrušení újezdu byla jeho nepotřebnost a malé vojenské využití. Velikost výcvikových prostor v ČR byla naddimenzovaná a neodpovídala současným potřebám," uvádí Stropnický na armádním webu.

Odpůrci návrhu ale argumentovali zejména bezpečnostními zájmy Česka. Spory se však objevily i mezi kraji, kde se újezd nachází - Plzeňský kraj byl pro zrušení újezdu, Středočeský proti.

Nelibě snášené změny u Libavé a dalších újezdů

Plány v Brdech jsou smělé. Do dvou let by tam mělo být vyznačeno na 450 kilometrů cyklotras a desítky kilometrů tras pro pěší. Cedule se zákazem vstupu však zcela nezmizí, některé oblasti nejsou pyrotechnicky očištěné a práce pyrotechniků tam budou pokračovat dál.

V souvislosti se změnou hranic dalších újezdů (Boletice, Hradiště a Libavá) pak vznikne celkem šestice nových obcí. V případě Boletic to bude Polná na Šumavě, v případě Hradiště obce Bražec a Doupovské Hradiště a v případě Libavé to budou Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou.

Jenže změny přinesly i další spory. Pro změnu kolem omezení vstupu do některých vytyčených oblastí jen pro vojáky či lesníky. A to i proto, že starostům na Prostějovsku prý dala Správa vojenského újezdu vědět až v průběhu prosince.

"Chápu, že nějaký režim platit musí, ale armáda zase musí pochopit, že když mám za barákem vojenský prostor a nemohl bych tam vstoupit, tak takhle to také dělat nelze. O takové zásadní změně věděli dlouho dopředu, ale obce postavili úplně na poslední chvíli už před hotovou věc," řekl iDnes.cz starosta Krumsína na Prostějovsku Jaroslav Střelák. 

A dodal: "Aby nám v průběhu prosince řekli, že se povolenky od příštího roku automaticky ruší a lidi tady na mě kvůli tomu řvali, tak to nepovažuji za normální."  

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
ellenic ( 1. ledna 2016 13:20 )

moiaza A když ještě přihlédnu k tomu výrazu "kazibrdi". Ještě, že se bleskáči nepřeklepli, to by bylo něco .

ellenic ( 1. ledna 2016 13:17 )

On se vysmívá a jiným je zase k smíchu paní ministrová se svým oduševnělým projevem . Když k tomu ještě přidáme Agátu, tak je docela veselo. Zvlášť když se zašklebí . A raději nepíši o dalších z této veselé rodinky. Mně je sympatický Cyril , normální, inteligentní, nikam se necpe. Je vidět, že nejen podobu má po svém otci Markovi .

moiaza ( 1. ledna 2016 08:29 )

Tohoto šaška bych dosadil do komédie "hloupý, hloupější a nejhloupější" nebo "ještě větší blbec, než jsme si mysleli".

tgbg ( 31. prosince 2015 17:54 )

A ruští fašističtí agresoři mají tedy smůlu.

asijo ( 31. prosince 2015 17:33 )

Američtí agresoři mají tedy smůlu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa