Čím méně smetí v popelnici, tím méně zaplatíte. Brabec zkouší podpořit třídění

Autor: mts - 
19. února 2016
09:35

Zatímco nyní platíme za popelnice paušálně, ministerstvo životního prostředí Richarda Brabce (ANO) přišlo s návrhem na změnu. Cílem je donutit obyvatele nosit ještě více věcí do kontejnerů na tříděný odpad. Čím prázdnější popelnice bychom měli, tím méně bychom platili. Informuje o tom páteční MF DNES.

Způsob „Platíš, kolik vyhodíš“ funguje už v řadě měst Česka. „Platit paušál na hlavu není motivující k recyklaci. Kdo bude třídit, měl by platit méně než dosud,“ uvedl vedoucí odboru na ministerstvu životního prostředí Jaromír Manhart.

Svaz měst a obcí se ale myšlenky obává. Mimo jiné proto, že lidé podle něj budou víc odpadu pálit a vozit na černé skládky, aby popelnici zaplnili minimálně.

Navíc by se musel vyřešit problém se sídlišti, kde popelnici využívá velké množství lidí. Navíc se stává, že smetí tam jezdí vyhazovat i „cizí“, aby měli ve své nádobě prázdněji.

Nicméně v Mikulově na Břeclavsku mají s placením na základě toho, kolik toho člověk vyhodí, dobré zkušenosti. Obyvatelé hradí roční taxu, ze které se odčítají slevy podle toho, jak plnou popelnici měli nebo kolik toho vytřídili. „Je to funkční model, nejsou s tím zásadní problémy. Lidi to skutečně motivuje k třídění,“ pochvaluje si Miroslav Hyrš, jednatel firmy STKO, která sváží v Mikulově odpad.

Kdyby novela prošla, lidé by mohli konečně víc začít třídit bioodpad. Ten obvykle tvoří až polovinu veškerého komunálního odpadu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

kinki ( 21. června 2016 11:13 )

V lepsom pripade zrusila. V tom horsom, co je realnejsie zdrazeju zalohy. Tak to bolo aj so zateplovanim budov. Lakali ludi, aby zateplovali bytovky, ze usetria na teple, a teplarne potom zdrazeli poplatky, lebo im klesli trzby.

zednik ( 19. února 2016 17:40 )

Nakonec to dopadne tak, že budou svážet poloprázdné popelnice a zdraží se o 100% poplatky za odvoz odpadu. Protože se firmě nevyplatí jezdit místo 1x týdně . Budou jezdit 1x za 14 dní, ale za stejné peníze. Navíc v popelnicích bude pak 14 dní hnít a smrdět cosi, co se vytřídit nedá.

djaba ( 19. února 2016 14:23 )

 Když se bude odpad vážit ,lidé těžší věci hodí na černou skládku .Popelnice je povinná ,tak aby se neřeklo ,nějaký ten papírový pytlík tam hodí .

rentierskej ( 19. února 2016 11:00 )

jo, to jsem také (v česku) zažil! a po mém dotazu na radnici, (kde tvrdili, že šlo právě o OMYL), jsem se na celé třídění definitivně vybodnul. TŘÍDIT A JEŠTĚ I PLATIT?!

rentierskej ( 19. února 2016 10:58 )

tak samozřejmě! odpad vůbec NETŘÍDÍM, protože za něj PLATÍM! (přišlo mi od začátku ABSURDNÍ, abych něco třídil = dělal A JEŠTĚ k tomu navíc i platil)! logiku by třídění mělo, kdyby ti, co třídí - poté platili NIŽŠÍ částku za svoz odpadu. p.s.: jen podotýkám, že například v teplicíéch v čechách, (kde je starostou senátor jaroslav kubera, ods), občané za svoz odpau NEPLATÍ; platí to za ně radnice. takže je to asi o HOSPODAŘENÍ samotných měst a obcí. když TO JDE v teplicích v čechách, proč by to nemohlo jít i jinde, že...?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud