Boj se suchem spolyká další 3 miliardy. Brabec: „Musíme tady vodu udržet“

Autor: ČTK, tmp - 
25. září 2016
16:33

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce na boj proti suchu do konce roku dát další tři miliardy korun. Možnosti jejich čerpání vyhlásí prostřednictvím výzev. Brabec to v neděli řekl v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Od roku 2014 se na sucho podle ministra z evropských fondů již tři miliardy korun vydaly. Brabec také chce do konce roku předložit vládě Národní akční plán adaptace na změnu klimatu, který bude obsahovat 400 úkolů, které by měly pomoci zmírnit dopady klimatických změn v ČR.

„Problém je udržet v České republice vodu, kdy my, jak víme, jsme střecha Evropy, všechna voda odtud odtéká, žádná nepřitéká. Máme pouze srážkovou vodu. Hlavním úkolem je tady udržet vodu,“ řekl Brabec.

ČR má podle něj problém zejména udržet vodu v lesní a zemědělské půdě, které jsou poškozeny erozí. Poznamenal, že rovněž existují už desítky opatření, které by měly půdě a lepšímu vsakování vody pomoci, například přírodě blízká opatření, zakládání remízků, mokřadů i využívání dešťové vody.

Chystaný akční plán vychází z takzvané Adaptační strategie, kterou vláda loni v říjnu schválila, má zmírnit dopady změny klimatu. Akční plán obsahuje podle Brabce několik stovek úkolů včetně časového harmonogramu.

„Zamrazí mě, když se dozvím, že státní správa má před sebou 400 úkolů, co dělat se suchem. To je naprosto šílená záležitost. Kolegové ale 400 úkolů rozdali mezi experty, aby vybrali jeden. A ti vybrali péči o půdu. To je to, nač se máme soustředit,“ řekl v televizní diskusi geolog a klimatolog Václav Cílek.

Zemědělská a lesní půda byla podle něj v ČR ničena od konce druhé světové války, což souviselo s jejím přechodem ze soukromého do veřejného vlastnictví.zdenek43 ( 26. září 2016 11:03 )

jedna se o 72 miliard korun na dotacich ..... takze ted se bude muset vymyslet??? jak pro ty spravne ???? kapsy ala Babis a dasli ..... samo ze neeeeeee LUZA CR ...... takze ted je OBLBOVAK sucho - klima zmeny ...... tak se ted bude jako???? starat presne o opak toho co jsme budovali v Cesku 40 let za budovani socialsimu MELIORACE ..Meliorace je soubor různorodých opatření vedoucích ke zlepšení úrodnosti půd.....K velkoplošnému odvádění vody z krajiny koncem 19. století dochází nejprve v rámci protipovodňových opatření, později také pro rozšíření plochy zemědělské půdy (důraz na potravinovou soběstačnost), v posledním období meliorací v 70. a 80. letech 20. století pak rozumné důvody provádění mnohdy chyběly. Řeky byly regulovány, koryta toků byla napřímena a prohloubena - zvýšila se jejich kapacita a zrychlil odtok. JENOMZE ZASE ZAPOMINATE ..... jedno desetileti je STRASNE SUCHO ,aleeeeee dalsi desetileti je strasne vlhko... priroda se napta..... pamatuji si na sve mladi, kdyz bylo sucho a NARODNI VYBORY zakazovali zalevat i male zahradky pred domeckem, protoze nebyla voda...... NEPRSELO a to se odehravalo ve 20.stoleti.................... TAKZE SE ZASE NENECHTE OBALAMUTIT .. stejne jako uspornezarovky, Fotovoltaika je v Česku jeden ze způsobů získávání elektřiny z obnovitelných zdrojů energie...atd. A HLAVNE ZIREJTE kdo STOJI ZA TEMI nutnimi? akcemi? anooooo soudruh StBak BABIS............ a dalsi Skuteční kmotři. Pět rodin, které ovládají Česko....Petr Kellner z PPF, Marek Dospiva z Penty, Patrik Tkáč z J&T, Karel Komárek z KKCG a Zdeněk Bakala z BXR......+++++++++++Kmotříčci jako Roman Janoušek, Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička, Patrik Oulický a Pavel Dvořák jsou ve srovnání s těmi skutečnými kmotry ničím. Mají nějaké ty dovednosti, i pokud jde o černý trh, a mají důležité kontakty, ale nevlastní ono zásadní bohatství: doly, banky, pojišťovací společnosti, loterijní byznys, noviny - tedy nic z toho, co dělá českého kmotra kmotrem. Andrej Babiš, Martin

zdenek43 ( 26. září 2016 10:49 )

ale,ale...KDE JSOU DOTACE TAM JE HLAVNE soudruh StBak Babissssss...............Operační program Životní prostředí 2014–2020 navazuje na Operační program Životní prostředí 2007–2013. Pro žadatele má v následujících letech přichystáno téměř 2,637 miliardy eur.... pro ty co si to nechteji spocitat 2,637x27 jeeeee 71,199 miliard korun CESKYCHHHHHHHH .... diky zmene toku dotaci v CR,,,,,, uz neplynou pres slavne ROPy....Regionální operační program (ROP)....ale uz plynou i pres tak nezajimave ministerstva??? donedavan??? jako je Ministerstvo životního prostředí ČR … životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky je od ledna 2014 Richard Brabec (ANO)............. ....Operačního programu Životní prostředí 2007-2013, v celkové hodnotě přes 5 miliard korun..... jennnnnnnnnn za 2015...MŽP avizuje první výzvy téměř za 8 miliard korun pro oblasti budování čistíren a kanalizací, protipovodňovou ochranu, ochranu biodiverzity, odpadové hospodářství i ochranu ovzduší....... dalsiiiiiiiii Dalších 5 miliard z OPŽP do vodohospodářské infrastruktury a na zajištění pitné vody v období sucha.......

budybad ( 26. září 2016 01:08 )

tbgb má pravdu.Za komunistů se meliorovalo o sto šest. Přijedu na hřiby a studánka co sloužila lidem 400 let je jen díra po bagru.Musí se to všechno napravit, ty vysušené rybníky a tak. Naši prapředci nebyli hloupí, věděli proč to dělají. Babiše do toho vůbec nemíchejte, myslím že na to peníze dá.

nezadat1 ( 25. září 2016 23:35 )

Lejno,Babiš sedi na penězích jak žába na pramení a tak vymysleli další tunel jak si namazat kapsu.

tgbg ( 25. září 2016 19:58 )

KOMUNISTIČTÍ MEGAZLOČINCI VYSUŠILI A VYMELIOROVALI CELOU REPUBLIKU!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud