Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Prasečina.“ Hanobení Zemana naštvalo Humla. Babišův kůň naopak cukl

Autor: Jaroslav Šimáček - 
22. listopadu 2016
06:20

Exkrement s podobiznou Miloše Zemana, který doputoval 28. října na Hradčanské náměstí, považuje poslanec Stanislav Huml (ČSSD) za názorný příklad hanobení hlavy státu a byl by rád, kdyby se takové věci do budoucna staly trestným činem. On a dalších šest desítek poslanců. Někteří však už svůj podpis stáhli. Poslanec Milan Brázdil (ANO) Blesk.cz vysvětlil, proč to udělal.

Celkem 64 jmen poslanců se objevilo pod návrhem na vydání zákona, kterým by byl zaveden trestný čin hanobení hlavy státu. Se sazbou až ročního vězení. Kolem návrhu se rozpoutala vášnivá diskuze. Mezi poslanci, kteří jej podpořili, tvořili největší partu členové KSČM, přidali se však i poslanci vládních stran ČSSD a ANO (po 15 poslancích), pět z Úsvitu a dva nezařazení. 

Humla znechutil exkrement s hlavou Zemana

„Prezident je symbol nás všech. Je podrobitelný kritice, je legitimní se s ním přít a vytýkat mu nevhodné chování. Je přípustná karikatura, humor a jakákoliv jiná diskuse včetně politické kritiky,“ připouští jeden ze signatářů Stanislav Huml (ČSSD).

Hanobení je však dle něj jiná věc. „Z poslední doby si naplnění skutkové podstaty tohoto trestného činu umím představit akci, kdy na exkrementu byla Prahou nesena hlava Miloše Zemana, toho času prezidenta ČR. Opravdu vám bude chybět, když při schválení tohoto ustanovení neuvidíte podobnou prasečinu na ulici? Buď si to autoři rozmyslí, nebo policie na první křižovatce zakročí,“ uvedl Huml.

Jde přitom o příklad spjatý s demonstrací na Hradčanském náměstí v době, kdy Miloše Zeman předával 28. října ve Vladislavském sále státní vyznamenání.

Demonstrace před Pražským hradem (28.10.2016) Demonstrace před Pražským hradem (28.10.2016) | ČTK

Huml však upozorňuje, že nejde jen o Zemana. „Ten paragraf je obecný, netýká se jen Miloše Zemana. Společnost je poslední dobou vulgární jakoby kompletně. Diskuze, která se kolem toho vede, je legitimní. Já to nevidím jako omezování svobody slova, to je pro mě podstatná věc. Protože kritika či polemika je samozřejmě přípustná. Jediné, co si myslím, že má právo zákon vyžadovat na ostatních, je slušnost,“ dodal pro Blesk.cz Huml. 

Horáček psal poslanci ANO. Ten mu odvětil, že podpis stáhl

Do návrhu na znovuzavedení trestného činu hanobení hlavy státu se však mezi mnohými navezl i prezidentský kandidát Michal Horáček. Návrh zkritizoval a navíc se „pídil“ po tom, co vedlo poslance k jeho podpoření. 

„Obrátil jsem se na pana MUDr. Brázdila, jednoho z těch poslanců, kteří podepsali návrh zákona o hanobení prezidenta. S otázkou, zda by svůj podpis nechtěl ještě zvážit. Právě jsem dostal jeho odpověď: ‚Dobrý den pane Horáčku, svůj zbrklý podpis jsem stáhnul,‘“ napsal Horáček na Facebooku.

Poslanec Babišova hnutí ANO a lékař Milan Brázdil Blesk.cz vysvětlil, proč přesně se pod návrh podepsal. A proč poté couvl. „V Poslanecké sněmovně koloval tento návrh. Aniž bych si to důkladně pročetl, viděl jsem, že kolegové do toho jdou, a cítil jsem potřebu se přidat k tomu, aby se hanobení prezidentského úřadu nedělo. Cítil jsem, že už je to moc, všichni tady mohou všechno a je to už za hranou,“ vysvětluje Brázdil. 

Zároveň si však prý poté uvědomil, že prezident a třeba i poslanec jsou veřejné osoby, zvolené lidmi, kteří mají právo své představitele komentovat a kritizovat.

„Já bych nechtěl, aby to bylo spojované jen se současným prezidentem. Na prezidenta Klause stříleli airsoftovou zbraní, po Zemanovi hází vajíčka. Nejde o konkrétní osobu, ale přišlo mi, že jako takového si celého úřadu lidé dnes prostě neváží. Jenže proč? Lidé se možná také změnili, ale ne tolik. Změnil se asi ten úřad samotný. Ti lidé, prezidenti, zřejmě nejsou hodni toho, aby lidi je chválili. Takhle jsem k tomu přistoupil v tom mém stažení. Dospěl jsem k názoru, že můj podpis by znamenal jít proti demokracii,“ dodal Brázdil.

V ČSSD obvolávali své poslance

Komunistický poslanec Leo Luzar (KSČM) přitom upozornil na to, že někteří jeho kolegové ve Sněmovně kvůli podpoře návrhu „byli obvoláváni, aby odvolali“. „Obvolávají, ať odvoláme,“ potvrdila Novinkám poslankyně za ČSSD Marie Benešová. „Obvolávání bylo, ano. Ale jenom dotaz,“ přiznává její stranický kolega Huml.

K poslancům, kteří svůj podpis pod návrh stáhli, Huml dodává: „Je to jejich právo, já to nekritizuju. Je to podlehnutí mediálnímu tlaku. Já vím, co jsem podepisoval, vím, proč jsem to podepsal, a já na tom trvám.

Balaštíková (ANO): Finanční skupiny zaplatí, aby lidé udělali cokoli

Poslankyně ANO Margita Balaštíková Blesk.cz uvedla, že podpis stahovat nebude. Za svým názorem si stojí, ani je prý nikdo neobvolával. „To v žádném případě, to u nás v hnutí takhle není. Nepodepisuji nic bez rozmyslu. A jestli někdo není pevný v názorech? Já si myslím, že i pan Babiš k tomuhle přihlédne,“ míní žena, která je mj. i ředitelkou Hřebčínu Napajedla. 

Proč návrh podepsala? „Tady se vůbec nejedná o osobu prezidenta Zemana. Tady se jedná o osobu prezidenta. Já jsem to podepsala proto, že dneska jsou obrovské finanční skupiny, které zaplatí, aby lidé dělali cokoliv. A protože si tu demokracii každý vykládá, jak chce, i proto jsem to podepsala,“ snažila se vysvětlit Balaštíková. 

Svou myšlenku poté rozvinula. „I demokracie má své hranice a měli bychom mít úctu k nějakým státním symbolům. Nemusím souhlasit s tím, jak se pan prezident chová, co říká. Ale nebudu dělat tyto věci. Ve mně to vyvrcholilo v době, kdy tady byla státní návštěva a za účasti tří prezidentů tady byla metána vajíčka. Já nevím, kam jsme se to dostali. Já nechci, aby to tu bylo jednou jako v Americe, že s něčím nesouhlasím, vezmu baseballovou pálku a rozmlátím všechno kolem. Je to skutečně jenom o těch státních symbolech a o tom, že jsou tu skupiny, které mají peníze a zaplatí cokoliv,“ řekla Blesk.cz Balaštíková.

Sama prý také neměla ráda prezidenta Václava Klause, ale v životě by ji nenapadlo koupit si 10 vajíček a házet je na něj. Ohledně až ročního trestu vězení dodává, že si lidé rozmyslí, zda příště vezmou od oněch „skupin“ peníze a půjdou hanobit hlavu státu, nebo skončí ve vězení na několik měsíců.

starena ( 22. listopadu 2016 13:57 )

Takto by se nemělo hanobit nikoho, nejen prezidenta. To ať si dělají v hospodě, když chtějí. Všichni hanobitelé kohokoliv jsou prasata. Za vtipné to může považovat jen slaboduchý nebo bezradný zuřivec.

reypal ( 22. listopadu 2016 13:53 )

 Co je to huml?!

mixer ( 22. listopadu 2016 11:21 )

Vůbec nestojí za komentář,to lejno.Jde o vizitku autorů a zrcadlo jejich pokleslosti,Nízká úroveň,až primitivismus se v tom projevuje.

kukuku ( 22. listopadu 2016 11:05 )

Slušnost už je dávno pryč z módy. Tupcům se dá vykládat, že tu vládne demokracie - přitom poslance s jiným názorem bleskově zastraší, aby změnili názor. Totéž u soudců - pod tlakem hňupů v médiích schválí házení vajec na 3 prezidenty jako projev demokracie a manželka ministra vnitra Langera jako soudkyně v Olomouci odsoudí k nepodmíněnému trestu řidiče za přimalování tykadel na bolboard.

dopdel ( 22. listopadu 2016 10:17 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa