Zneužij nezletilou, pak se s ní ožeň. Tureckem otřásá kontroverzní zákon

Autor: bkr - 
22. listopadu 2016
10:51

Turecký parlament měl v úterý v druhém čtení hlasovat o kontroverzní změně zákona, která by umožnila netrestat sexuální zneužívání nezletilých, pokud by se muž s obětí trestného činu oženil. Na nátlak veřejnosti byl návrh stažen a bude přepracován. Otázka je, do jaké podoby. Podle odborníků potencionální násilníky jen povzbudí k činu.

Vláda trvá na tom, že zákonem chce bojovat s dětskými svatbami, které jsou v zemi čím dál větším problémem. V Turecku je zákonnou hranicí pro svatbu dovršení 18 let. Dětská manželství jsou však stále rozšířená, především v jihovýchodní části země. Nevěsty, které ještě nedosáhly plnoletosti, tvoří v Turecku až třetinu všech žen, které se vdávají.

Turecký parlament měl o změně zákona hlasovat v druhém čtení v úterý. Pokud by byl zákon schválen v současné podobě, z vězení by byli propuštěni odsouzení za sexuální útoky na nezletilé. Týkalo by se to však jen těch, kteří se svého činu dopustili bez použití „síly, hrozby, či jiného omezení“, a těch případů, kdy se agresor „ožení s obětí“.

Turecká veřejnost však s návrhem rozhodně nesouhlasí, i z toho důvodu byl nakonec stažen k „přepracování“. Možné násilníky to podle ní rozhodně od činu neodradí. Spíše naopak.

Do ulic Istanbulu už proto proti zákonu vyrazilo demonstrovat několik tisíc lidí. Protestanti provolávali hesla jako: „Znásilnění je zločin proti lidskosti“. Do opozice se postavilo i mnoho celebrit. Proti návrhu bojuje například dcera prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, která je místopředsedkyní Asociace pro ženy a demokracii.

Na sociální sítích se začal šířit i hashtag TecavuzMesrulastirilamaz (Znásilnění nemůže být uzákoněno), který se stal v zemi přes víkend nejpoužívanějším.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

al.bunda ( 22. listopadu 2016 13:44 )

 Je jasné že všichni sluníčkáři a vítači mají pedofilní sklony.👎

tgbg ( 22. listopadu 2016 13:08 )

Erdogan si evidentně bere příklad v Rusku, kde je toto jednání na denním pořádku. Putler nad tím zavírá oči, protože má z muslimů čím dál větší strach.

an.manchester ( 22. listopadu 2016 12:53 )

 To je ta moudrost islamu vuci zenam jak rika sef muslimu v cesku pry. Znasilnit v 6ti letech pak si obet vezme a bude ji znasilnovat kazdy vecer. Ze dite nechce nebo umre trpi to je jedno je zendkeho pohlavi tedy na urovni prasete a osla. Kdyz se modli muslimove muziva projde kolem nich zena pes prase osel je modlidba neplatna. Moudry islam prikazuje kamenovat zeny jezdit nakladakem pres ruce malych detskych zlodeju jak vidime v Chalifatu upalovat zaziva lidi mucit je. Tovnez take tento krasny islam rika o povinnosti dzihadu pro kazdeho muslima - tedy i mecem dnes mj nalozemi. Sweet and nice is islam jak rikaji nektere mnohe anglicanky vymazane va...ny. manipulovat s davy lidmi jde dobre nekterym politikum. Pak reknou ze i Adolf de fakto pomahal s cyklonem od bolesti takovy to byl dobrodej ze...hnus pratele co se deje

sores ( 22. listopadu 2016 12:49 )

No to je zjevná pedofilie když chlap zprzní holčičku a pak i když si ji vezme a nebude to podle nich zločin je odpornost zrůdná.

asijo ( 22. listopadu 2016 12:10 )

 Kdy to u nás slunířkáři prosadí,aby vyhověli migrantům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud