Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Kalousek hrozí Ústavním soudem. Kvůli trestu za hanobení prezidenta

Autor: pet, ČTK - 
20. listopadu 2016
13:55

Pokud by Parlament schválil navrhovaný zákon, který vrací do trestního zákoníku čin hanobení prezidenta, TOP 09 by normu napadla u Ústavního soudu. V Otázkách Václava Moravce to v neděli řekl předseda strany Miroslav Kalousek. Vyjádřil ale zároveň přesvědčení, že se zákon nepodaří schválit.

„Podle našich ústavních expertů by zákon byl pravděpodobně v rozporu s ústavou,“ řekl Kalousek. Strana by podle něj v případě jeho schválení podala ústavní stížnost.

Navrhovaný zákon kritizoval v České televizi i předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Podle něj by zákon omezil svobodu projevu, kterou garantuje Listina základních práv a svobod, a proto by byl protiústavní.

Zákon o hanobení prezidenta původně podepsalo 64 poslanců z řad KSČM, ČSSD, hnutí ANO a Úsvitu. Někteří poslanci ČSSD a ANO poté, co se od novely distancovali premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka a předsednictvo hnutí ANO, své podpisy stáhli, nebo o tom uvažují. Odvolali je i zákonodárci za Úsvit.

Za veřejné hanobení prezidenta navrhují předkladatelé až roční vězení. Chtějí doplnit taky přestupkový zákon. Postih by hrozil lidem, kteří by znevážili postavení prezidenta při výkonu pravomoci.

Kalousek i Faltýnek vyjádřili přesvědčení, že zákon schválen nebude. Předseda TOP 09 zároveň prohlásil, že norma navazuje na už dříve schválený zákon, který umožňuje uložit pokutu za urážku úředníků. Oba zákony podle Kalouska posilují „vrchnostenské manýry státu“.

luder ( 22. listopadu 2016 01:01 )

Sprostá slova jsou jen pro vyvolené., Snuff. Faktem u nás zůstává,že sprostá slova mohou použít jen lidé vyvolení,kteří jsou v elitní skupině a ta prostě určuje ,kdo smí a kdo nesmí sprostě mluvit.Je až k s smíchu,že např.p.Schwarzenberg,zvaný kníže,může "roztomile"žvatlat česká,sprostá slova,ale jeho bývalý protivník-nyní.prez.Zeman to dovoleno nemá.Přitom p.prezident tato slova nepoužívá přímo,ale jen z nutností -např.-v překladu.A tak svoboda slova je podvázána loajálnosti k různým institucím-nejčastěji k médiím.Když tato nebudete "mít v úctě"a naopak,budete jim neustále něco oprávněně vytýkat,tak přijde od nich reakce-ne vždy objektivní.To vysvětlování p.Koudelky- ústavního právníka- něco vypovídá o našich zákonech.Dalekosáhlé vysvětlování proč ne a proč ano má tolik háčků,že nakonec našinec nad tím mávne rukou a myslí si něco o vychytralosti pohádce jak "valach může míti hříbě".

luder ( 22. listopadu 2016 00:58 )

Hanobení hlavy státu u nás bylo trestné od pradávna až do roku 1997. Některé státy chrání hlavu státu i před slovními útoky jakožto symbol státu. Útok na hlavu státu je vnímán jako útok na stát. Proto je cílem protistátních skupin atentát na hlavu státu. Původně bylo trestné i hanobení vlády, Parlamentu a Ústavního soudu. Prezident republiky Václav Havel roku 1993 navrhl zrušit hanobení vlády, Parlamentu a Ústavního soudu pro neústavnost, čemuž Ústavní soud 12. 4. 1994 vyhověl. Ovšem hned následující paragraf trestního zákona trestající hanobení prezidenta Václavu Havlu nevadil. Zrušil jej až Parlament v roce 1997. Tedy lze takovou úpravu mít a lze žít bez ní. Jde o volbu každého státu.

ianadruhou ( 21. listopadu 2016 15:43 )

najka ( 21. listopadu 2016 10:36 )

...také by neměli být žáci trestáni sníženou známkou z chování nebo ředitelskou důtkou za vyjádření svého názoru na učitele!!! Když svoboda slova, tak u všech stejně !!!

ivoadller ( 21. listopadu 2016 06:17 )

Co to je, zdenkku?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa