Za „buznu“ do basy? Pelikán chce nadávky gayům trestat, Pospíšil návrh kritizuje

Autor: Jaroslav Šimáček - 
19. dubna 2016
11:45

Hanobení třídy či sexuální orientace má být nově trestným činem. Návrh novely trestního zákona z dílny ministerstva spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) totiž počítá s tím, že by se vedle hanobení národa a rasy trestalo i hanobení dalších skupin. Třeba homosexuálů. Ale i důchodců a dalších skupin. Zavádí totiž kontroverzní termín „třída“, což kritizuje exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (za TOP 09). A upozorňuje, že nám EU nic takové nenakazuje, i když to ministerstvo uvádí.

V současné době je součástí trestního zákoníku paragraf 355 o hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Trestného činu se dopouští ten, „kdo veřejně hanobí: a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání“. Hrozí za to trest odnětí svobody až dva roky.

Novela trestního zákona však počítá s tím, že by mělo být zavedeno i hanobení třídy, sexuální orientace či pohlavní identity.

Porušení tohoto zákona se má dopustit i ten, kdo veřejně hanobí „b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině nebo třídě, národnost, politické přesvědčení, sexuální orientaci, pohlavní identitu, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání“, uvádí server Česká justice. Dva roky vězení jako maximální výše trestu se nemění.

Co se však mění, je to, že by v ochraně před hanobením měli být ze zákona uvedeni například příslušníci skupiny LGBT osob (lesby, gayové, bisexuálové, transgender). „Návrh zákona lze ve vztahu k diskriminaci vnímat pozitivně, neboť zvyšuje trestněprávní ochranu osob LGBT před nenávistnými a násilnými projevy,“ uvádí ministerstvo spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) v důvodové zprávě.

Pospíšil: EU po nás nic takového nevyžaduje

Impulz pro návrh měl přijít z Evropské unie, uvedlo ministerstvo. A to kvůli Radě EU. Ta totiž již před lety vydala Rámcové rozhodnutí o boji proti některým formám a projevům rasismu a xenofobie prostřednictvím trestního práva. A nyní má dojít k přiblížení právních úprav u nás s těmi v Unii.

„Účelem tohoto rámcového rozhodnutí je zajistit, aby některé závažné projevy rasismu a xenofobie byly v celé Evropské unii trestné, a to na základě účinných, přiměřených a odrazujících trestů,“ uvádí se ve zprávě Rady EU.

Jenže europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil uvádí, že ministerstvo přejalo jen volné doporučení. „Kritizuji na té novele to, že vláda tvrdí, že touto novelou plní povinnosti dané Evropskou unií, a to tak, že naplňujeme to rámcové rozhodnutí, které přijaly orgány EU. Není to pravda. Evropská unie to po nás nevyžaduje. Je to dobrovolné rozhodnutí ministerstva a této vlády, že tuto věc dávají do trestního zákoníku. Připadá mi nefér, že se schovávají za EU,“ řekl Blesk.cz Jiří Pospíšil.

Bič na xenofoby na sociálních sítích

Lépe postihované mají však být i nenávistné výroky na internetu, především pak na sociálních sítích, kde řada lidí nejde pro drsné urážky daleko. 

„Návrh zákona omezuje svobodu projevu zakotvenou v čl. 17 Listiny základních práv a svobod, k tomuto omezení však dochází v souladu s požadavky stanovenými v odstavci 4 tohoto článku – jedná se o opatření v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých,“ vysvětluje ministerstvo v důvodové zprávě.

To naopak Pospíšilovi nevadí. „Nekritizuji novelu obsahově. Vadí mi, že se vláda schovává za EU. Co se týče výroků na sociálních sítích, jsem liberál a v zásadě respektuji v rámci principu svobody slova, pokud někdo vydá na sociální síti řekněme ostřejší příspěvek, byť s ním nesouhlasím,“ řekl.

„Ale pokud někdo svými příspěvky šíří nenávist vůči nějaké osobě nebo skupině osob z různého důvodu – pohlaví, náboženství, politické vyznání atd., důvody mohou být různé, ať ty, které jsou v trestním zákoně nebo i v té novele – tak se domnívám, že svoboda slova má své hranice a ve chvíli, kdy někdo šíří takovou měrou nenávist, že do budoucna může vyvolat nejen slova, ale i činy, tak si myslím, že takový člověk za to má nést odpovědnost,“ dodal exministr.

„Pokud jde tedy o názor na internetu, který je za hranou a skutečně šíří nenávist vůči někomu a může vyvolávat dokonce i násilí ve společnosti, tak si myslím, že je společnost povinna se bránit a takové lidi potrestat. Jde pouze o míru. Za běžný, kritický příspěvek nemůžete být potrestán, to spadá do principu svobody slova,“ zdůraznil Pospíšil.

Kritici návrhu: Je jako z Orwella. Budou dělit lidi na třídy?

Návrh teprve míří do sněmovny k prvnímu čtení, je tak možné, že do svého schválení prodělá ještě několik úprav. Už nyní však vyvolal i vlnu kritiky, především na sociálních sítích a různých blozích. A to kvůli údajně přehnanému důrazu na korektnost ze strany EU a údajnému potírání práva právě na svobodu slova a projevu. 

Rozpaky budí i kontroverzní dělení lidí na třídy. „Podle odborné literatury se třídou chápe typ sociální vrstvy z hlediska sociální stratifikace. Jde tedy o sociálně vymezenou skupinu lidí, kteří mají obdobné sociální pozice a status (životní styl, prestiž, práva, autoritu, ale i majetek, příjmy, vzdělání atd.),“ uvádí důvodová zpráva ministerstva.

„Třída v zásadě není nikde definovaná, nemám pocit, že ve společnosti jsou u nás případy, že by někdo napadal, hanobil z důvodu třídy. Myslím si, že je to opravdu velmi vágní termín, se kterým soudy mohou mít problémy. Co ta třída znamená? Sociální, ekonomická apod.? V praxi to může způsobovat problémy, soudy budou muset judikovat, co je myšleno třídou z pohledu trestního práva,“ uvedl Pospíšil.

Mezi kritiky návrhu se zařadili např. euroskeptičtí Svobodní. „Každý den si po seznámení se s novými legislativními návrhy říkám, že to, co přijali včera, už přece musí být konečná. Že víc to už nejde. Že kontrola a řízení našich životů už dosáhly maxima možného,“ uvedl místopředseda Svobodných František Matějka. Podle něho jde o další „orwellowský“ omezující zákon.

„Zavedení pojmu ‚třída‘ do části trestního zákoníku přináší jako součást i nutné podrobné rozdělování občanů do skupin ze strany státní moci. Tak dokonalé roztřídění lidí, jak popisuje důvodová zpráva demokratického ministerstva, neměl ani komunistický režim,“ dodává euroskeptik Matějka.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud