Kosovem prošli homosexuálové: Přípravy první „gay pride“ musely být tajné

Autor: ČTK - 
17. 5. 2016
21:10

Úplně první pochod homosexuálů Gay Pride se dnes konal v kosovské metropoli Prištině. Zúčastnili se ho i vedoucí kosovští činitelé v čele s prezidentem Hashimem Thaçim a jeho předchůdkyní v úřadu hlavy státu Atifete Jahjagaovou, ale i zahraniční představitelé, mezi nimiž byla místopředsedkyně Evropského parlamentu Ulrike Lunaceková. Přípravy pochodu byly přísně utajované.

Organizátoři akce se chtěli vyhnout jakýmkoli incidentům. Kosovská společnost je jako prakticky všechny balkánské země striktně patriarchální a homosexualita je pro ni tabu. Kolem 90 procent ze dvou milionů obyvatel Kosova je muslimského vyznání.

Pochodu pod heslem „Naše láska je ústavní“ se zúčastnilo několik stovek lidí. „Organizace LGBT (zkratka pro lesbičky, gaye, bisexuály a transsexuály) vyzývají kosovskou společnost, aby se zbavila homofobie a respektovala práva komunity LGBT. Pohlavní orientace nesmí být důvodem k diskriminaci,“ zdůraznili v prohlášení organizátoři akce.

„Kosovo svou ústavou dává právo všem, aby vedli svůj život. Každý občan Kosova má stejná práva nezávisle na etnickém původu nebo pohlaví a tato práva je třeba užívat,“ prohlásil prezident Thaçi před novináři v souvislosti s touto akcí.

Pochod místní zaskočil

Průvod lidí v pestrobarevném oblečení a pod duhovými vlajkami díky utajovaným přípravám obyvatele Prištiny viditelně zaskočil. Média neinformovala, že by došlo k nějakým incidentům.

Ústava Kosova zakazuje jakoukoli diskriminaci členů komunity LGBT. Nicméně právní řád nepočítá s možností uzavírání manželského svazku mezi osobami stejného pohlaví.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

1912 ( 18. května 2016 04:57 )

a kdopak jí zorganizoval že by tam měli taky jednoho Šapira a ani by nebylo divu když tam US zločinci mají po válce kterou vedly největší základnu v EU !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa