Co s homosexuálními seniory? České domovy důchodců si s nimi prý neporadí

Na homosexuální důchodce prý Česko není připraveno (ilustrační foto).
Autor: bru/ČTK - 
29. 3. 2016
14:22

Domovy pro seniory a léčebny nejsou připraveny na poskytování péče stárnoucím lidem ze sexuálních menšin. Zdravotníci a sociální pracovníci nevědí, jak by s lesbickými ženami, gayi, bisexuály či transsexuály (LGBT) měli pracovat. Samotní senioři se navíc snaží svou identitu z obavy před odmítavými reakcemi skrývat. Ukázal to výzkum, jehož výsledky dnes na tiskové konferenci představili zástupci Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) a autorky.

Česká populace stárne. Logicky z toho vyplývá, že stárne i LGBT populace. Tito senioři jsou ve specifické situaci. Buď rodinu nemají, protože ji nezaložili, nebo mají problematické vztahy, či je jejich původní rodina kvůli jejich orientaci zavrhla. Nějaká pomoc z přirozených zdrojů se nedá očekávat,“ uvedla jedna z autorek Naďa Špatenková.

Podle odborných odhadů ve společnosti žije asi tři až pět procent lidí s jinou sexuální orientací. Někteří experti mluví až o 15 či 20 procentech. Na konci loňska bylo v Česku 1,9 milionu lidí nad 65 let. Tři procenta tak odpovídají 57 000 osob, pět procent 95 000.

Otevřít téma je mezi LGBT seniory nesmírně obtížné. Celý život skrývali s ohledem na kulturně historický kontext svou identitu,“ podotkla Špatenková. Podle Zdeňka Slobody z PROUD svou identitu začínají často ve stáří po příchodu do domovů tajit i lidé, kteří ji v minulosti neskrývali. Obávají se odmítavých reakcí i šikany.

Výzkum je součástí ročního projektu Neviditelné menšiny, který nyní končí. Autorky se dotazovaly šéfů několika zařízení, expertů na problematiku stárnutí, zdravotníků, sociálních pracovníků a seniorů z komunity. Zjišťovaly, jaká je situace LGBT lidí ve stáří, jak si představují péči a jak jsou na ni zařízení připravena.

Výsledky ukázaly, že staří gayové, lesby, bisexuálové a transsexuálové se sami „zneviditelňují“. Ve stáří jim víc než heterosexuálům hrozí to, že zůstanou sami. Na péči rodiny se vždy nemohou spolehnout. Větší význam u nich proto hraje „zvolená rodina“, tedy okruh přátel. Mnohem méně využívají také služeb pro seniory, častěji odkládají návštěvy lékaře a méně navštěvují volnočasová centra než vrstevníci. „Chtějí totéž – láskyplnou a důstojnou péči, dožít doma, chtějí využívat terénních služeb. Péče by ale měla respektovat specifické potřeby, měla by být přátelská k LGBT, neměli by být diskriminováni,“ uvedla Špatenková.

Podle socioložky Západočeské univerzity Jaroslavy Hamanové Marhánkové mají LGBT senioři jiné životní zkušenosti. „Jejich stárnutí vypadá trošku jinak. Odráží předešlou biografii. Nestáváme se seniorem v jeden okamžik. Charakteristiky jako pohlaví či sexualita mají vliv,“ uvedla.

LGBT senioři a seniorky uvádějí, že si s ostatními nemají o čem povídat. Jejich vrstevníci často mluví o manželství, dětech či vnoučatech. Rádi by se stýkali se svou komunitou a řešili svá témata. Muži by byli rádi, aby se o ně starali muži. Ženy si přejí pečovatelky. Přístup k informacím o zdravotním stavu či možnost rozhodovat o péči by měla mít i „zvolená rodina“.

O tom, že by v Česku fungovaly domovy jen pro LGBT seniory, aktivisté neuvažují. Podle Slobody panuje obava, že by „segregace mohla vést k diskriminaci“. Starší lidé by stáli spíš o bezplatné a anonymní telefonické poradenství.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

joudajoudovy ( 31. března 2016 08:22 )

proc se neozyva anca sabatova? ze by ji vadil puvod a barva kuze ceskych homosexualnich senioru?

flesch2z ( 29. března 2016 20:24 )

Co takhle zrušit všechny domovy důchodců, Bureš ušetří pár miliard a bude se chvástat, že to jde, když se chce, k tomu mu budou jeho voliči tleskat a skákat radostí a řvát, jak je skvělej!!

oliiiii3 ( 29. března 2016 18:54 )

Proc by meli zrat blato, co jsi to zase jednou vyplivl, oni taky pracovali, na migranti taky budes platit, tak zaplat neakemu dedeckovi nebo babicce aby se mela v domove dobre.I oni potrebuji dnes peci jako kazdy jiny. Uvazuj mozkem.

moiaza ( 29. března 2016 18:13 )

karle-kafundo, jestli chceš vidět totálního hň.upa, běž do koupeny, najdi tam zrcadlo a podívej se do něho. Ručím Ti za to, že většího idi.ota v životě neuvidíš. Jen doufám, že jsi ještě puberťák a nemáš volební právo.

radi ( 29. března 2016 18:06 )

To by chtelo udelat s tvoji matkou, za to, ze radeji tvymu fotrovi nevykourila. Mohlo tak byt o jednoho mrzaka v teto "spolecnosti" ménē.

Zobrazit celou diskusi
Další videa