Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Domácí vězení pro neplatiče alimentů i „prodej“ dluhu: Co chystá ministerstvo?

Autor: val, Tomáš Polák - 
14. dubna 2016
05:58

Neplatiči výživného možná brzy skončí místo v žalářích v domácím vězení. Uvažuje o tom ministerstvo spravedlnosti. Další změnou by mohla být možnost postoupení dluhu na výživné třetí osobě. Rodiče dětí, na které druhý rodič nepřispívá, by tak nebyli na vymáhání sami. Možné změny vítá Asociace neúplných rodin, ta je naopak opatrnější k návrhu ministryně Michaely Marksové (ČSSD) o zálohovém výživném. 

Zanedbávání povinné výživy je v České republice dlouhodobým problémem. V roce 2015 se neplacení alimentů stalo 2. nejčastějším tuzemským trestným činem. Situaci chtěla řešit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová návrhem, kdy by stát za rodiče neplatiče odváděl rodinám zálohové výživné ve výši až 2500 korun. Ty by pak zpětně vymáhal od neplatičů. Návrh se ale setkal s řadou odpůrců.

„Jeho zavedením se existující problém přesune na daňové poplatníky, včetně rodičů samoživitelů a těch, kteří sami své výživné platí svědomitě. Studiemi uváděná 3% úspěšnost státu při následném vymáhání povinné výživy bude motivací pro celou řadu nových dlužníků, proč povinnou výživu zanedbávat, a jejich počet může opět stoupnout,“ řekl pro Blesk.cz předseda Asociace neúplných rodin Petr Sýkora.

Odpůrkyní návrhu je i poslankyně Radka Maxová (ANO), která se už sešla s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem a řešila s ním alternativní tresty pro neplatiče. V současné době totiž mohou neplatiči skončit ve vězení. „Jakmile bude vysoutěžen tendr na elektronické náramky, budou soudci instruováni, aby více uplatňovali udělování alternativních trestů hlavně domácího vězení, aby ti neplatiči, kteří ještě mají zaměstnání, zůstali doma pod dohledem a odváděli dlužné výživné,“ řekla Blesk.cz poslankyně. Mluvčí ministerstva spravedlnosti byl už ale opatrnější.

„Změny v oblasti alternativních trestů jsou stále předmětem jednání s cílem nalezení shodného stanoviska,“ řekl Blesk.cz Jakub Říman. Nicméně podle něj již poslanci dospěli ke shodě, že vhodnou změnou zákona by bylo výslovné připuštění možnosti postoupit pohledávku výživného třetí osobě. „V současné době ten dluh výživného nelze postoupit třetí osobě a možná že za malou částku by tak třetí subjekty za menší poplatek vymáhaly výživné samy,“ vysvětlila Maxová, podle které se momentálně zpracovávají analýzy toho, v jaké výši by se dal dluh postoupit.

Možnost postoupení pohledávky vítá také Asociace neúplných rodin, která se problematikou zabývá již několik let. Podle Asociace budou mít komerční subjekty výrazně vyšší motivaci peníze vymoci a také více zkušeností, znalostí a možností než konkrétní rodič. „Je nicméně otázka, zda prodej pohledávky dítěte jeho rodičem jiné třetí straně za nižší hodnotu, než je hodnota nominální, nenabývá do jisté míry skutkové podstaty krácení práv dítěte,“ upozorňuje Sýkora.

Ten by ocenil i zpřísnění již zavedených opatření, a to především rozšíření možnosti exekuce řidičských oprávnění v případě dluhu na výživném na studujícím dítěti od 18 do 26 let. „Toto opatření má šanci snížit celorepublikový dluh o jednotky miliard,“ řekl.

Právě možnost odebrání řidičáků exekutoři v současné době moc nevyužívají. „Dle odhadů Exekutorské komory ČR je každý rok vydáno průměrně 470 exekučních příkazů pozastavení řidičského oprávnění, přičemž tento způsob vedení exekuce exekutoři využívají jen z 20 %,“ řekl pro Blesk.cz tiskový mluvčí Exekutorské komory Petr Vorlíček. Se zvýšením tlakem na odebírání řidičských průkazů ale žádná ze změn zatím nepočítá.

Celkový dluh na výživném se podle údajů Exekutorské komory pohybuje kolem 13 miliard korun. Z trestného činu zanedbání vyživovací povinnosti je každoročně obviněno přes deset tisíc osob.

marais ( 14. dubna 2016 12:46 )

U tatínků musí být uzákoněna pracovní povinnost, aby bylo z čeho strhávat alimenty a ne,že nemají práci!

Zobrazit celou diskusi