Pelikán chce zapřáhnout vězně: Do práce mají začít chodit úplně všichni

Robert Pelikán chce zaměstnat všechny vězně
Autor: bru/ČTK - 
13. 4. 2016
13:41

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce, aby se do několika let zaměstnanost vězňů blížila 100 procentům. Resort o zaměstnávání odsouzených jedná s desítkami podniků. Pelikán to dnes řekl v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou, kde se s generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Petrem Dohnalem zúčastnil výměny zkušeností dvacítky podnikatelů, kteří už s věznicí spolupracují, s dalšími, kteří o tom uvažují.

"Věznice ve Světlé nad Sázavou patří k těm, které se nejvíc snaží rozvíjet programy zaměstnávání vězňů," řekl Pelikán. U světelské věznice by se v červnu měl otevřít nový závod belgického výrobce cukrovinek, který zaměstná 200 odsouzených žen. Bude to střežené pracoviště propojené koridorem přímo s areálem věznice. Díky tomu tam budou moci pracovat i ženy odsouzené za závažnou trestnou činnost, které nemohou za prací ven z věznice. Zájem Vězeňské služby a soukromého investora se takto prolíná poprvé.

Přínosem zaměstnávání vězňů je podle Pelikána nejen úspora peněz, která je spíše příjemným bonusem navíc. "Klíčový je resocializační faktor. Když vězeň nemá práci, těžko povede po propuštění normální život," řekl.

Ve světelské věznici je z 800 odsouzených žen zaměstnáno asi 65 procent. Dojíždějí do Kosteleckých uzenin, dřevozpracující firmy v Jitkově a do firmy Jipocar u Jihlavy, kde například obsluhují mycí linky. Více než sto žen je zaměstnáno v humpoleckém závodě belgické firmy Lion Products, která dokončuje nový závod na balení cukrovinek v průmyslové zóně u věznice. Kromě odsouzených by v novém závodě mělo pracovat 40 civilních zaměstnanců.

"Jednáme s dalšími firmami z regionu, poptávka je velká. Do budoucna bychom se chtěli dostat se zaměstnaností nad 70 procent," řekla Slováková. Podle ní patří věznice ve Světlé nad Sázavou už teď mezi zařízení s nejvyšší zaměstnaností odsouzených v ČR.

Kromě Světlé je podle Dohnala nejdále s projekty zaměstnanosti odsouzených věznice v Plzni, která chystá stavbu výrobní haly přiléhající k věznici. Práci u soukromého subjektu by tam mělo najít kolem 300 vězňů. Ve věznici je podle Dohnala přibližně 1000 vězňů. V ČR je podle Dohnala v současnosti kolem 22 000 vězňů. Odsouzených je kolem 19 500. Z nich je asi třetina aktuálně zaměstnána.

Doporučujeme
rentierskej ( 15. dubna 2016 14:12 )

dobrý je norský systém: ano, vězni mají těžký luxus, ale především možnost se stále vzdělávat. norové sází na to, že kdo je ochoten se vzdělávat, se do basy nakonec nebude mít důvod vrátit. jejich uvažovaní nese výsledky! v česku vězni v base "přežívají," resp. HNIJÍ a pak se nelze divit, že nic jiného "NEUMÍ," (a tak je nic jiného než návrat do basy, dříve či později, nečeká).

rentierskej ( 15. dubna 2016 14:07 )

ne tak docela. když jsem omrkl statistiku vývoje nezaměstnanosti, tak např. nezaměstnaní ve věku 50+, (tedy lidé, co byli zvyklí pracovat a jsou jistě i ochotní pracovat), tak těch bylo cca 20% (z celkového počtu nezaměstnaných) a přestože nyní nezaměstnanost celkově klesá, tak u lidí s věkem 50+ je jich nyní už cca 30%! všeobecný omyl, že nezaměstnaní raději žijí na dávkách, je VELIKÝ BLUD: protože PODPORA v nezaměstnanosti (se právě u nově REGISTROVANÝCH ve věku 50+ vyplácí) JEN 5 MĚSÍCŮ (a pak už NIC)! ano, někteří mohou mít "nějaké" DÁVKY =, ale ty už jsou NEZÁVISLÉ na PODPOŘE PRO NEZAMĚSTNANÉHO; (třeba dávky na bydelení atp.). hodně lidí se MYLNĚ domnívá, že x let pracák vyplácí PODPORU KAŽDÝ MĚSÍC, ale tak tomu rozhodně NENÍ! (trochu jsem si to nastudoval).

krat5 ( 13. dubna 2016 17:17 )

vězni by měli pracovat v každém případě a ne se válet na kavalcích, v knihovně, v posilovně apd. .....kdyby nic jiného, tak bych jim poručila převážet hromadu kamení kolečkama z jednoho rohu dvora do druhého a minimálně 8 hodin denně, jako každý jiný pracující.

kkkastr ( 13. dubna 2016 15:00 )

konkrétně co ukradl? nebo jen mindrák že jsi nula? 

verka1 ( 13. dubna 2016 14:43 )

největší zloděj pořád pracuje a vydělává měsíčně miliony, V. Klaus

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa