Muž s nožem vyděsil těhotnou poslankyni. U Sněmovny bude neprůstřelné sklo a méně aut?

Autor: ČTK - 
6. února 2020
19:08

Nynější hlavní vchod do budovy Sněmovny zřejmě čekají kvůli zvýšení bezpečnosti stavební úpravy. Navíc by se mohl omezit provoz vozidel v části přilehlé Sněmovní ulice pod jednacím sálem. Záměry, jak je na uzavřeném jednání představili sněmovní kancléř Jan Morávek a ředitel policejní ochranné služby Jiří Komorous, dnes podpořil sněmovní bezpečnostní výbor.

Vchod do hlavní sněmovní budovy by se měl podle zpravodaje Milana Brázdila (ANO) upravit tak, že by se oddělil vstup poslanců a veřejnosti, byť by zůstal jeden.

Lidé z řad veřejnosti by na rozdíl od současnosti nejprve procházeli bezpečnostní kontrolou, teprve potom by si mohli odložit své věci v šatně. „Jsou to stavební úpravy, které nejsou nijak náročné. Jedná se o předělení neprůstřelným sklem a rozdělení vstupu,“ řekl ČTK Brázdil.

Průjezd Sněmovní ulicí by podle něho měly omezit výsuvné sloupky. Pod jednací sál by se dostala jen ověřená vozidla.

Časový harmonogram provedení záměru podle Brázdila zatím neexistuje. „Jak jsme byli ubezpečeni panem generálem Komorousem i vedoucím kanceláře, jsou to věci, které jsou reálné, jsou realizovatelné,“ podotkl.

Opatření jsou v plánu již delší dobu

Záměr není podle Brázdila přímou reakci na případ z konce ledna, kdy se pokusil vniknout do sněmovní budovy muž s nožem v ruce a zaútočil při tom na policisty. Čelí obvinění z násilí proti úřední osobě. Opatření ke zvýšení bezpečnosti dolní komory se chystají delší dobu.

Už v minulém volebním období existovaly širší plány zabezpečení okolí sněmovních budov. Předpokládaly, že vznikne zóna, v níž by parlamentní stráž kontrolovala pohyb lidí i provoz automobilů, platil by v ní zákaz parkování.

Bezpečnostní opatření zavedl v minulosti Hrad, jenž je sídlem prezidenta. Návštěvníci musejí při vstupu do areálu projít bezpečnostní kontrolou.

Video Vondráček ve Sněmovně ukazoval prostředník. Babišův muž to měl za legraci - PSP ČR

Debatu o nových opatřeních vyvolal incident, který se stal přesně před týdnem - ve čtvrtek 30. ledna se do Sněmovny pokusil dostat muž s nožem. Vyděsil mj. i poslankyni ANO Janu Mračkovou Vildumetzovou, která je v osmém měsíci těhotenství.

„Když jsem vcházela tím turniketem, kde přikládáte vstupní kartičku, tak v tu chvíli začal hrozný křik. Opravdu velký křik. A najednou jsem před sebou viděla osoby, které se vrhají na jinou osobu. Hrozně jsem se lekla, protože jsem v tu chvíli nevěděla, co se děje,“ popisovala Blesk Zprávám a pokračovala zmínkou o následném útěku nitrem Sněmovny, zatímco policejní ostraha proti ozbrojenému muži rychle zakročila.

31letý muž byl následně obviněn z násilí proti úřední osobě. Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) Blesk Zprávám k incidentu řekl: „Je to výjimečná událost a jsem rád, že to dobře dopadlo a policie zareagovala dostatečně rychle, profesionálně, že se to obešlo bez zranění. Pro nás je to připomínka toho, že nesmíme bezpečnost podceňovat a že bychom se naopak měli zamyslet nad dalšími opatřeními.“

Kazin ( 7. února 2020 13:04 )

Neprustrelne sklo na kreteny 😝 no nebojte i to se dá porazit 😂😂😂

sorgedoktor ( 6. února 2020 19:32 )

Sdeleni je velice lakonicke.Snad musel mit k jednani nejaky motiv.Navic asi nebyl dusevne zcela zdrav..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud