Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Albrightová v Praze: Trump uspěl i díky strachu. Svět ale neskončil

Autor: Jaroslav Šimáček - 
11. listopadu 2016
11:48

V Praze ji vítal dlouhý potlesk. Přesto, že stála na straně demokratické kandidátky na vůbec první ženu v čele USA Hillary Clintonové a pomáhala jí s kampaní. A společně prohrály. Madeleine Albrightová však hlavu nevěší. Je prý optimistka, i když se starostmi. „Já myslím, že svět neskončil, ale že se věci budou vyvíjet trošku jinak,“ prohlásila při návštěvě Prahy během debaty se studenty, kdy došlo na kritiku Donalda Trumpa i narážky na Miloše Zemana.

„Můj otec taky chodil na Karlovu univerzitu, tak se tady cítím doma. Mluvím jen za sebe, nikoho nereprezentuji. Budu odpovídat jako Marie Jana Korbelová,“ prohlásila Madeleine Albrightová při návštěvě Prahy.

Česká rodačka a exministryně zahraničí USA shrnula svůj pohled na výsledek prezidentských voleb na půdě Filosofické fakulty UK v Praze, kam zavítala na diskuzi se studenty. „My jsme to zvorali, tak je to teď vaše práce to spravit,“ říkala Albrightová studentům. Důležité je podle ní nyní „nedívat se na to, odkud lidi vlastně přišli, jakého jsou náboženství, ale na to, co můžeme dělat dohromady“

Optimistka s mnoha starostmi

Do publika mezi hosty Knihovny Václava Havla, jež akci zastřešila, usedla mj. režisérka Helena Třeštíková, moderátorské taktovky se ujal ředitel Havlovy knihovny Michael Žantovský.

„Já jsem vždycky optimista. A až Trump bude mít jeden ‚intelligence briefing‘, věřím, že tomu bude více rozumět. A že se obklopí lidmi, kteří tam byli předtím... Dělat americkou politiku je komplikované a svět se na nás dívá. Musíme na to myslet dobře,“ řekla na úvod Albrightová. „My máme problémy v Americe. Kdo má práci, jaká je škola, co se stane, když je člověk nemocný. Doufám, že se dáme dohromady, abychom s těmi problémy něco dělali,“ poznamenala.

Podle Albrightové nyní není na čase řešit to, co všechno Donald Trump dělá a udělal, co řekl či neřekl. Důležité je, aby americký systém fungoval. „On je byznysman a má všelijaké byznys věci. Co s tím bude dělat, až bude prezidentem? Jestli jeho rodina to převezme? To jsou nyní otázky. Pravda je ale taková, že on byl zvolen prezidentem,“ upozornila Albrightová.

„Já jsem optimista, který má mnoho starostí,“ dodala později. Zavzpomínala také krátce na to, jak právě 11. listopadu přijela do USA, když jí bylo jedenáct. „Mě to moc mrzí, že ta Amerika nevypadá teď tak, jak si lidé myslí, že by měla vypadat,“ uvedla Albrightová.

Nyní prý chce pracovat hlavně na tom, aby se v USA opět po předvolebním rozdělení společnosti spolupracovalo a odložila se panika. Důležité je také podívat se na to, co se přesně stalo, míní Albrigtová. Proč Donald Trump vyhrál, proč populismus uspěl. Uvedla, že řada Američanů poté, co se přihodilo s brexitem, nevěřila, že by se velké překvapení mohlo odehrát i za oceánem. Ale stalo se. Volby opanoval miliardář Trump.

Proč v USA volili Trumpa? Strach hrál roli, míní Albrigtová

Svou roli podle ní sehrála zloba lidí na ty, co vládnou. Plno lidem v Americe se nelíbilo, co se dělo předtím, a věřili, že se zkrátka něco musí stát. I proto mohli jít volit Trumpa, míní Albrightová. „Trump v čase kampaně furt mluvil o tom, že se lidé zlobí, že se nemají rádi, že nemusíme mít cizince, že není dost práce,“ připomněla Trumpovu agresivní předvolební kampaň.

„Lidé se báli, a když se lidé bojí, tak dělají něco jiného, než si člověk myslí, že budou dělat,“ doplnila. Čeho se přitom lidé v USA podle Albrigtové báli? „Báli se toho, že Amerika není tak bohatá, jak byla. Což není pravda. Že nemají práci, protože ji ztratili. A že za to všechno mohou cizinci a ‚ti Číňani odebrali naši práci a co budeme dělat‘,“ poznamenala Albrightová.

„Amerika má řadu vzdělaných lidí z plno jiných zemí. Mě například. To je to, co je báječné na Americe, že je nás tam tolik. On (Trump) to najednou rozbil. Amerika má plno lidí, kteří se narodili někde jinde. On to udělal tak, abychom se na lidi dívali úplně jinak. Že máme nenávidět lidi, kteří nejsou bílí mužští,“ říkala Albrigtová. „Je to těžké říci, ale to se stalo. Že vlastně si bílí mužští myslí, že všechno ztratili a že někdo jiný to převzal,“ dodala exministryně.

Pozastavila se i nad Hillary Clintonovou. „Jsme dobří přátelé. Byla nejpřipravenější na to být prezidentem,“ řekla Albrightová. „Myslím, že nějací lidé si mysleli, že to má vyhrané a že nemusí jít volit. Na to se musíme podívat, proč nevolili,“ hledá nyní příčiny jejího neúspěchu.

Narážky na Zemana pobavily sál

Debata se studenty však nebyla truchlivá, ze sálu se několikrát ozval smích. Třeba když se Albrightová, mluvící stále velmi dobře česky (a přesto se za svou češtinu omlouvající), ptala na překlad „Crown jewells“ - v souvislosti s tím, že se bude předávat v lednu vláda nad Bílým domem. Žantovský reagoval: „Korunovační klenoty. Máme s nimi své zkušenosti.“

Došlo však i na narážku na uprchlíky, ke kterým se ostře staví právě Miloš Zeman. „Je to i problém identity, že nemáme rádi ty druhé,“ uvedla Albrightová. Demokracie je podle ní nejlepší systém, ale lidé se musí snažit pracovat společně a pro druhé. Hrozí přitom, že se některých myšlenek chopí demagogové, kteří hlásají třeba to, že „jsou lidi, které nechceme mít v naší zemi pro nějakej blbej důvod, chceme najednou stavět zdi, aby se někam nedostali“. „U nás to někdy vypadá dokonce tak, že je na tom oboustranně shoda: nechceme lidi, kteří k nám vlastně nechtějí,“ glosoval to Žantovský.

Albrightová: Trump slova z kampaně nenaplní

Vítězství Trumpa přisoudila Albrigtová i tomu, že byl zdatný entertainer. Člověk, který zaujal média. „Ono dokonce to někdy vypadá, že ani člověk nemusí říkat něco zajímavého, stačí říct něco nehorázného,“ přidal Žantovský další z narážek na Zemana.

U Trumpa však prý není zdaleka jasné, zda splní slova, která říkal v kampani. „Nevíme, jestli to, co říkal v kampani, je opravdu to, co bude dělat. Já myslím, že není. Protože to není logické, aby to dělal. Nemůžeme momentálně panikařit, když nevíme vlastně, co se stane,“ pokračovala Albrightová.

Řešil se i vztah USA s Ruskem. Na první pohled to totiž vypadá, že by Amerika mohla mít k Rusům blíže - Donald Trump se netají tím, že by s Vladimirem Putinem mohl snáze najít společnou řeč. Podle Albrightové to možné je. A třeba to i pomůže, což ale ukáže až čas. Obecně považuje další vztahy s Ruskem nadále za komplikované. Ovlivněné i Ruskou propagandou. 

Trumpovi z Prahy zaslala Albrigtová i povolební vzkaz. „Bude potřebovat si opravdu rozmyslet, co si vlastně myslí. Že kompromis není špatné slovo, že člověk musí rozumět tomu, co druhý potřebuje... A mít okolo sebe skupinu lidí, kteří se cítí tak, že mohou říct, že s ním nesouhlasí. A že bude poslouchat. Já jsem teď viděla několik prezidentů. Ti, kteří jsou dobří, chtějí slyšet ty, co s nimi nesouhlasí... Podle toho, co jsme kolem něj viděli, tak on to tak nedělá,“ varovala Trumpa Albrightová.

PREZIDENTSKÉ VOLBY V USA 2016 NA BLESK.CZ ZDE

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

steelheart ( 12. listopadu 2016 20:51 )

od pohledu ježibaba zlá

Ajenka ( 12. listopadu 2016 09:23 )

Ano, souhlasim, je to brutalni zenska.

joudajoudovy ( 12. listopadu 2016 09:03 )

baba cely zivot kopala za korporace a nyni ma stazenou svoji starenu....

defakto ( 11. listopadu 2016 21:52 )

... Trump uspěl proto , že s lidmi mluvil otevřeně , měl jejich sympatie a doufají že v politice nastane zmněna.

defakto ( 11. listopadu 2016 21:28 )

... co tu asi dělá madam Albright , vždyt se ještě nevspamatovala z volební porážky své drahé Hillary . Není to tak těžké uhodnout , blíží se 17.listopad , tak je rychle potřeba zmanipulovat studenty , aby demonstovali proti prezidentu Zemanovi , aby vyvolávali neklid ve společnosti. ... a co dělá Žantovský ? Oficiálně by měl spravovat Knihovnu Václava Havla , vypadá to spíš tak , že tam organizuje spolu s dalšími podvratákmi provokace vůči nášmu prezidentovi za účelem jeho znemožnění a pozdějšího odvolání.To jsou ti demokraté , jak není po jejich vůli - neštítí se ničeho !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa