Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Lidé kvůli Trumpovi palí už i boty. „Není to můj prezident,“ skandují na ulicích

Autor: bud, ČTK - 
11. listopadu 2016
08:00

Tisíce lidí vyrazily druhý večer po sobě do ulic amerických měst vyjádřit svou nespokojenost až zděšení nad vítězstvím Donalda Trumpa v úterních prezidentských volbách. Vesměs nenásilné protesty se odehrály v New Yorku, Kalifornii a mnoha dalších státech země rozdělené jednou z nejvyostřenějších kampaní historie. Trump protesty označil za neférové. Nevoli čelí také výrobce tenisek New Balance, který v kampani Trumpa podpořil, někteří nespokojenci jeho obuv demonstrativně pálí.

V New Yorku se stovky lidí opět sešly před Trumpovým mrakodrapem Trump Tower na Páté avenue. Lidé křičeli protitrumpovské slogany a v rukou měli transparenty s hesly vyjadřujícími hněv nad osobou příštího prezidenta. „Jde o klimatickou změnu, dohodu s Íránem. Jde o práva homosexuálů, masové deportace. Ať se na to díváte, odkud chcete, ten chlap to od začátku do konce vidí všechno špatně,“ řekl jeden z demonstrantů David Thomas.

Na druhém konci USA v San Francisku stovky lidí křičely „není to můj prezident“ a vyzývaly newyorského miliardáře k rezignaci na funkci, do níž byl zvolen. Protestující v Minneapolisu a Portlandu krátce přiměli úřady k uzavření několika klíčových dopravních tepen. Další stovky lidí vyrazily k pochodům ve Filadelfii, Louisville či Baltimoru.

Trump: Je to neférové

Trump se k výrazům odporu vůči své osobě vyjádřil na Twitteru. „Právě proběhla velmi otevřená a úspěšná volba prezidenta. Nyní profesionální protestující, podněcováni médii, protestují. Velmi neférové!“ napsal muž, který volby ještě krátce před zveřejněním výsledků označoval za zmanipulované a varoval, že nemusí v případě své porážky výsledky ihned uznat.

Na rozdíl od středy, kdy policie zadržela na několika místech více než 50 lidí, byly ve čtvrtek večer protesty poklidnější a k zatýkání téměř nedošlo.

Protestní pálení bot

V rámci protestů někteří lidé také vyhazují, nebo dokonce zapalují své boty značky New Balance, která dříve podpořila Donalda Trumpa. Firma na to reagovala tím, že její slova byla vytržena z kontextu a pouze chválila Trumpův postoj k transpacifické obchodní dohodě TPPA.

Vše o prezidentských volbách v USA 2016 čtěte zde

hejhej ( 13. listopadu 2016 11:09 )

santikxauz: Všude se najdou trapní idioti, kteří, ač mají plnou hubu demokracie, nedokáží se s výsledky demokratických voleb smířit.

gabreta ( 11. listopadu 2016 16:53 )

A před jakým hradem protestujou Amíci? Máš to asi nějaký popletený co? Na jakou vzdálenost se třeba dostaneš k Bílýmu baráku, aby tě nezastřelila ochranka? Ty máš asi v makovici bláto a seš sjetej!!

noacojezase ( 11. listopadu 2016 15:36 )

Napiš kde máš auto a já si půjdu zaprotestovat.

sores ( 11. listopadu 2016 15:21 )

Obdivuji je, to by češi nikdy ale nikdy neudělali aby proti čemukoliv co se jim nelíbí protestovali před Hradem v tak velkém množství.Češi jsou v předklonu ať se děje cokoliv.

santikxauz ( 11. listopadu 2016 13:24 )

I nás jsou pomatenci,kteří protestují proti Zemanovi,naposled byli na Staromáku.

Zobrazit celou diskusi